Czytelnia

 • Danuta Bartosz


  Danuta Bartosz - urodzona 26 marca 1939 r w Kijowie. W czasie działań wojennych straciła rodziców. Z przybraną rodziną repatriowana do Polski (1945r). Ukończyła Wydział Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. W USA zdobyła uprawnienia Notariusza Publicznego dla miasta Nowy Jork.
  Członek Stowarzyszenia imienia Romana Brandstaettera. Dziennikarz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej. Wiceprezes Kapituły Nagrody Literackiej im. Witka Wincentego Różańskiego.
  Autorka 18 tomików wierszy. Pierwsze tomiki wydane własnym sumptem p.t. „Błażej”, „Justyna & Cezary”, „Pisane sercem”, „Agnieszka B.” (2000 - 2004). W latach 2005 – 2006 ukazały się kolejne zbiorki poezji: „Razem raźniej”, „Orchidea” „Pisane nadzieją” , „Księżniczka czardasza”, „Laudatio”.”Konwalie pamięci”, „o. Hajduk OMI”, „State in fide - Trwajcie silni w wierze”.
  W latach 2007 -2008 w Wydawnictwie "Prymat" w Białymstoku wydała tomiki poezji: „Szukając Jego śladów” - ze wstępem arcybiskupa ks. Stanisława Gądeckiego i poety Jana Leończuka oraz „Usłyszeć Jej szept”, „Rozbłyski świtu”, „Brzegiem wiary”, „Łzy kamieni „– słowo wstępne Jana Leończuka.
  Poetyckie opracowanie albumu zdjęć Danuty Witkowskiej p.t. "Pielgrzymim szlakiem przez Portugalię" (2010). W 2012 roku wydała tom "Tylko smutek jest wierny" w wersji polsko- angielskiej i polsko macedońskiej.
  Od 2004 r. do chwili obecnej publikacja wierszy i felietonów w prasie: „Chrystus Król” w Poznaniu, „Tygodnik Salwatorski” w Krakowie, „Świętomarcińskie Słowo” w Poznaniu, „Nova et Vetera” w Poznaniu, „W Służbie Miłosierdzia” w Białymstoku i w codziennej gazecie Polish Daily News (Nowy Dziennik) w Nowym Jorku oraz na portalu ZLP Oddział w Poznaniu: www.zlp.poznan.pl
  Pomieszczona w ponad trzydziestu almanachach, antologiach, m.inn.: „Zwierzenia księżniczki czardasza” - Irena Szulc - Kruk - Toruń, „Zrnicka pro Pegasa” – Broumov, Czechy „Z księgi Ezechiela” - Białystok,”Widzenie słowem” - Polanica Zdrój „Trzy filary - wędrówki po Helladzie”- Beniamin Bukowski (słowo wstępne) - Poznań - Rzeszów,”Słowo za słowem za krótkie” - Dialogi Poetyckie- Poznań, „I wszystko udaje się przy kolędzie” - Dialogi Poetyckie- Poznań, „Epea - almanach”- Białystok,”Żadnych słów nie oszczędzaj” – Warszawa, „Szybki pociąg haiku” –Grupa Poetycka WARS, Warszawa, „Katyń- Smoleńsk” - Agnieszka Battelli - Łódź , „Na końcu świata albo języka” - Wyd. Kontekst Poznań , „Poradnik Bibliograficzno- Metodyczny” -Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury – Poznań i inne.
  Od kwietnia 2009 r. opiekun Koła Młodych, redaktor literacki czterech tomików wierszy, wydanych przez członków Koła Młodych.
  W sierpniu 2012 r. autorka uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu w Strudze (Macedonia) wygłaszając referat na temat: "Poezja w elektronicznych środkach masowego przekazu".
  Uczestniczka wielu festiwali poetyckich w kraju, m,in, „Warszawska Jesień Poezji”, „Galicyjska Jesień Poezji”, „Poeci bez granic” (Polanica), Festiwal Słowiański” (Warszawa). Uczestnik i organizator Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu.
  Od 2006 roku współpraca redaktorska z Radiem „Emaus” w Poznaniu.
  Współ-administrator strony www.zlp.poznan.pl
  W Wielkopolskim Oddziale ZLP od listopada 2008 r, była skarbnikiem, a później wiceprezesem. Po połączeniu się (27 stycznia 2011 roku) Poznańskiego i Wielkopolskiego Oddziału ZLP jest wiceprezesem zarządu ZLP Oddział w Poznaniu.
  Medale, odznaczenia, nagrody:
  - "Medal Labor Omnia Vincit" (2011 r).
  - Dziennikarska nagroda „Znak Dobra” przyznana przez poznańskie media wchodzące w skład Kapituły im. Romy Brzezińskiej: Glos Wielkopolski, Gazeta Wyborcza, Radio Merkury, Radio Emaus, Przewodnik Katolicki, Rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu i inni (2013 r.)
  - Podczas 35 edycji Międzynarodowego Listopada Poetyckiego otrzymała wyróżnienie za tom "Tylko smutek jest wierny".
  - Za dwie wersje tomiku "Tylko smutek jest wierny"(polsko- angielska i polsko macedońska) otrzymała Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej. –
  - Wersja polsko - macedońska tomu wierszy "Tylko smutek jest wierny" otrzymała prywatną nagrodę (Srebrna broszka) Ministra Kultury państwa Macedonii.
  Hobby: brydż, turystyka, przydomowy ogród (nagrody Rady Osiedla i m. Poznania).

 • Urszula Białecka
  Urszula Białecka urodziła się 6 września 1928 roku w Koprzywnicy - Ziemi Sandomierskiej. Pierwsze swoje utwory drukowała w latach sześćdziesiątych: prozę w „Tygodniku Kultulalnym”, „Faktach”, „Więzi”, „Sztandarze Młodych”. Publikowała również w „Życiu Literackim”, „Kulturze”, „Almanachu Młodych”, pismach młodzieżowych: „Filipince”, „Walce Młodych”, pismach dziecięcych – „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek”. Jest również autorką słuchowisk dla dzieci dla Polskiego Radia. Ostatnio drukowała m.in. w „Akcencie”.
  Jest laureatką nagród literackich w kategorii prozatorskiej w Rzeszowie, Olsztynie Kielcach, Warszawie. Od lat z sukcesem pisze również teksty piosenek i ballad, za które otrzymywała nagrody i wyróżnienia (Polskie Radio i Telewizja, Wydawnictwa Harcerskie i Młodzieżowe).
  W 1986 r otrzymała nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy za piosenkę o Warszawie z muzyką Edwarda Pałłasza. Ostatnio otrzymała nagrodę Pragi Południe za ballady. Teksty jej piosenek były wydawane w Warszawskich Wydawnictwach Muzycznych, znalazły się też w repertuarze Teatru „Syrena”.
  W roku 2005 ukazał się tom opowiadań „Złota trąbka” nagrodzony pierwszą nagrodą w konkursie literackim im. Stefana Żeromskiego. W 2007 roku ukazała się jej powieść „Małe królestwo”.
  Od wielu lat jest członkiem ZAIKS-u, od niedawna ZLP.
 • Krzysztof Bieńkowski


  Krzysztof Bieńkowski, ur.1955 r. Płocczanin. Autor 6 tomików wierszy oraz ponad stu recenzji krytyczno-literackich. W br. laureat Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Ewangeliczny Pasterz”. Członek ZLP i SAP (przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej), prezes oddziału płockiego SAP.
 • Danuta Błaszak
  Danuta Błaszak poetka miłości. Z wielu zdobytych nagrod ceni sobie najbardziej Lubiński Laur Miedzianego Amora z 1996, Nagrode im. Agnieszki Osieckiej z 1998 za cykl wierszy “Alonuszka”oraz Ikara i rzeźbę w drewnie, które dostała w nagrodę za udział w konkursach organizowanych przez Wojska Lotnicze i Obrony Kraju. Ukończyła topologię geometrycznąna Uniwersytecie Warszawskim, następnie pomagisterskie studia dziennikarskie. Od kilkunastu lat mieszka na Florydzie gdzie ukończyła anglistykę w Valencia College pod kierunkiem m.in. takich profesorów jak Diane Orsini, Dave Rogers, Bijan Moeinian. Uczestniczyła w seminariach literackich “Master Class” organizowanych przez uczelnię. Prowadzi portal internetowy “miasto literatów 2000++”. Tłumaczy literaturę piękną (kilkanaście powieści z angielskiego na polski). Promuje literaturę polska, co zaowocowało wydaniem dwóch tomów antologii “Contemporary Writers of Poland”. Jest autorką sześciu (???) tomików wierszy, powieści “oboje zbyt wrażliwi”, książek reportażowych “Plotki z Florydy”. “Rozmowa z dziewczyną z 0-7000…” i “Notatki z autyzmu”. Współpracuje z prasą literacką w U.S.A. i w Polsce. W roku 2007 na wniosekk “Poezji dzisiaj” została laureatką VII Światowego Dnia Poezji, a w 2009 otrzymała od ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
 • Teresa Boguszewska
  Teresa Boguszewska to pseudonim literacki Hanny Teresy Grodzickiej-Królak. Z wykształcenia farmaceutka, z zawodu – wirusolog, poezja stała się piękną urzekającą przygodą.

  Debiut poetycki – niezwyczajny ; w czasie stanu wojennego w kościołach całej Polski odprawiano Msze św. w intencji Ojczyzny, ubogacone pieśniami i patriotyczną poezją ( nie tylko wieszczów) W Warszawie takie nabożeństwa odprawiał Ksiądz Jerzy Popiełuszko w kościele św. St. Kostki na Zoliborzu, Jego homilie gromadziły tysiące tysiące wiernych, ludzie przyjeżdżali. z całej Polski.W sierpniu 1982 r w wykonaniu Katarzyny Łaniewskiej jest wiersz autorki pt „ Są inne kraje”. Potem inne teksty w równie znakomitym wykonaniu.

  Debiut ksiązkowy: „I przeszedł Bóg doliną krzywdy „ wydaje Oficyna Odnowa w Londynie w 1985 roku, w 86 ukazuje się w II obiegu,również w II obiegu wychodzi tomik pt.”Gdy ptaki skuliły się w gniazdach” – 1987 r. W 1988 roku Michalineum wydaje „Kiedy idę do mojego Boga” w X rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II.

  W 1993 w II obiegu „Imię moje Jerzy”, w rok póżniej Michalineum.- pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki -- wiersze mówione podczas Mszy za Ojczyznę z zachowaniem chronologii i nazwisk aktorów.

  Następnie „Niecierpliwość”( 1995 ) i „Tylko tyle ile możesz unieść’’( 1998 ) o wierszach tych dobre słowa Ks.Jana Twardowskiego ;’’..są tak szczere i prawdziwe jak rozmowa bliskich sobie ludzi...” Na IV stronie okładki Maria Chwalibóg pisze; Hania – Teresa, która dla mnie jest bardziej Teresą niż Hanią, prosi o parę słów z okazji wydania nowego tomiku wierszy, gdyż łączy nas rzadki związek poeta – wykonawca. W latach 80- tych ‘’Teresa”, nieznana mi jeszcze jako Hania, pisała wiersze na karteluszkach które krążyły wśród osób związanych z kościołem św.St.Kostki w Warszawie. Ja – aktorka, wielokrotnie je wykonywałam. Dostawałam te wiersze od Ks. Jerzego Popiełuszki lub Romy Szczepkowskiej, która wraz z Księdzem wybierała teksty na Msze za Ojczyznę. Wiersze Teresy często wyjeżdżały z Warszawy i tak np. w Świdniku jeden z nich – „Biegnę do Ciebie Polsko”— dostał nagrodę słuchaczy.Zawiadomiłam o tym „ Teresę” i tak poznałam Hanię. Wspominam te historyczne czasy, ponieważ moja przyjaźń z Hanią – Teresą jest aktualna nadal.Wciąż mam kontakt z Jej poezją mówię Jej wiersze, biorę udział w Jej wieczorkach autorskich, dostaję od Niej tomiki.Lubię mówić wiersze Hani – są intymne i „aktorskie”.
  Myślę, że Hania jest jedyną poetką w Polsce mającą swoich stałych wykonawców.Zawsze może zadzwonić do Marii Homerskiej, Katarzyny Łaniewskiej lub Marii Chwalibóg ; „Mam nowy wiersz, która z Was go powie ? Pozdrawiam Cię Haniu.”.


  Następna pozycja „Wracając na wyspy szczęśliwe” również wydana przez Michalineum.

  W 2004 roku ukazuje się tomik „Ksiądz Jerzy" w 20. rocznicę porwania Kapłana – wydawnictwo Anagram. W posłowiu Jerzy Koperski pisze:
  „I oto poezja Teresy Boguszewskiej w tym tonie.Jak ból, jak rdza, jak światło. To niebywały tom. Wszak wartością słów i zdań,poprzez duszę poetki -- zamkniętych w strofy – jest w ostatecznym rozrachunku Światło.Miłość. Nad Nim, nad Jego Krzyżem i odwagą, gdy żył i głosił Wolność Ojczyzny. Ten tom w swej nazwie = „Ksiądz Jerzy” jest wielkością w zapisie dramatu, jaki sama Poetka przeżyła, gdy On, tak haniebnie i bestialsko został zamordowany.
  I jeszcze jedno moje odczucie: te wiersze są spojone jakby „drutem kolczastym” – i w ten sposób są absolutną całością: Miłości i Bólu. Dziękuję Ci Poetko za ten niebywały i jedyny w swoim przesłaniu tom poezji”.


  W 2007 roku wydawnictwo Vipart wydaje wiersze „Santo Subito”, poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

  W stanie wojennym Poczta Podziemna „S” wydaje znaczek z fragmentem wiersza autorki

  Teresa Boguszewska jest członkiem Związku Literatów Polskich i Ogólnopolskiego Klubu Poetów.Lauretką wielu konkursów,jej wiersze znajdują się w antologiach, almanachach i pokłosiach konkursowych.

  Jej wiersze i artykuły publikowane były w takich tytułach: Królowa Apostołów, Być sobą, Niedziela,Powściągliwość i praca, Słowo Powszechne,, Kurier Wolski , Sybirak,Gazeta Polska , Miejsca Świete i w Londynie w Słowie Ojczystym i Gazecie Niedzielnej.
  W druku jest „Modlitwa dla mojego Miasta”
 • Jan Burakowski


  Urodziłem się 25 października 1934 r. we wsi Nowe Grabie koło Wołomina (woj. mazowieckie) w rodzinie chłopskiej. W lipcu 1945 r., z uwagi na całkowite zniszczenie gospodarstwa w toku działań wojennych 1944 r., rodzice moi przenieśli się na Opolszczyznę do miasta Niemodlina. Pozostałem tam do ukończenia liceum ogólnokształcącego w 1952r. W latach 1952/56 studiowałem polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, mieszkałem w tym czasie u rodziny w Aninie.

  Po ukończeniu studiów pracowałem w latach 1956-1987 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie – kolejno jako instruktor, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego i zastępca dyrektora. 1 stycznia 1988 r. objąłem stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu (woj. mazowieckie), dokąd przeniosłem się głównie ze względów rodzinnych. Na tym stanowisku pracowałem do czasu przejścia na emeryturę (31 października 1999 roku).

  Od 1958 r. uprawiam publicystkę bibliotekarską i społeczno-kulturalną. Opublikowałem około 400 artykułów – głównie w czasopismach bibliotekarskich „Bibliotekarz”, ”Poradnik Bibliotekarza”, „Bibliotekarz Olsztyński” i in., w periodykach regionalnych („Gazeta Olsztyńska”, ”Warmia i Mazury”), a także w czasopismach ogólnopolskich („Polityka”, ” Tygodnik Kulturalny”, ”Trybuna Ludu”). Jestem autorem poradnika „Samorządowa biblioteka publiczna” (wyd. SBP, 1994r.) oraz współautorem kilkunastu publikacji zbiorowych m.in. „Współcześni pisarze woj. olsztyńskiego” (wyd. ”Pojezierze”, 1972r.), „Olsztyńskie biografie literackie 1945-1988” (wyd. Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 1991r.), „Biblioteki i czytelnictwo na wsi. Obraz współczesny i tendencje” wyd. SBP, 1996r.),”Kreatywność bibliotekarzy” (wyd. SBP, 1997r.), „Funkcje ponadlokalne bibliotek publicznych” (wyd. SBP, 2000r.). Zredagowałem kilka książek wydawanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie i Miejską Bibliotekę Publiczną w Sierpcu oraz kierowałem redakcjami kilku czasopism wydawanych przez te biblioteki. W latach 1999-2001 byłem redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Sierpeckie Rozmaitości”, a przez ponad 20 lat członkiem redakcji miesięcznika „Poradnik Bibliotekarza”. Za działalność regionalną i redagowanie „Sierpeckich Rozmaitości” zostałem przez Kapitułę Nagrody im. Zygmunta Glogera wyróżniony w 2002 roku.

  Próby twórczości literackiej podejmowałem od wczesnej młodości, nie usiłując jednak publikować juweniliów. Na publikacje książkowe zdecydowałem się dopiero w latach 90-tych, z uwagi na przekonanie o dojrzałości pisanych utworów i łatwość debiutu (na własny koszt i własną odpowiedzialność). Wydałem kolejno następujące tomy prozy: ”Najpiękniejsza dziewczyna i inne opowieści” (1996), „Bardzo stare lustro – Wspomnienia z lat 1932-1952” (1997), „Trochę za dużo szczęścia, Trzy opowieści” (1998), „Ślady naszych stóp. Opowieść z lat 1956-1959”(1999), „Przypadek ze skutkiem dożywotnim. Wspomnienia bibliotekarza z lat 1956-2002” (2004). W 1998 roku zostałem przyjęty do Związku Literatów Polskich. Źródłem inspiracji do twórczości literackiej są dla mnie, obok doświadczeń życiowych, znajomość z autopsji różnych regionów i różnych środowisk społecznych (północne Mazowsze, Opolszczyzna, Warmia i Mazury, Warszawa, repatrianci ze wschodniej Małopolski i Wileńszczyzny, środowiska małomiasteczkowe i wiejskie).

  Wydałem także sześć książek niebeletrystycznych: ”Kronika Sierpca i Ziemi Sierpeckiej” (2 wydania: 2001, 2007), „Sierpczanie Tysiąclecia” (2005, wspólnie z Haliną Giżyńską), „Ziemia Sierpecka znana i nieznana” (2007; wspólnie z czterema innymi autorami) oraz trzy tomy szkiców publicystycznych: „Od Ludowej do Kapitalistycznej. Tło polityczno-społeczne, zyski i cena transformacji ustrojowej w Polsce”(2001), „Cena długiej drzemki na zapiecku Europy. Refleksje nad determinantami historii Polski” (2002), „Uczniowie czarnoksiężnika. Jaruzelski, Kuroń, Rakowski i ich czasy” (2005). Ukończyłem obszerną monografię Wojciecha Jaruzelskiego pt. „Zwykły człowiek w żarnach historii. Wojciech Jaruzelski jako podmiot i przedmiot historii”.

  Od dawna pracuję nad dwiema dużymi wielotomowymi powieściami: ”Aksolotl”, której tematem są losy człowieka mojego pokolenia, nauczyciela, w latach 1956-2000 oraz „Błękitny czajniczek”, przedstawiającą nietypowe dzieje wybitnego działacza lewicowego w małym miasteczku północno-mazowieckiem.

  W latach 1956-2002 działałem w kilku organizacjach społecznych i związkach zawodowych. Pełniłem m.in. następujące funkcje: w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich – przewodniczący Zarządu Okręgu w Olsztynie (lata 70-te) i zastępca przewodniczącego Zarządu Głównego (1981-1985), Państwowa Rada Biblioteczna przy MKiS – członek (1983-1990), Związek Zawodowy Pracowników Kultury i Sztuki – przewodniczący Zarządu Okręgu w Olsztynie i członek Zarządu Głównego (lata 70-te), Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej – wiceprzewodniczący (od 1999 r.) Byłem członkiem PZPR w latach 1960-1990.

  Za pracę zawodową i społeczną zostałem wyróżniony m.in. Krzyżem Oficerskim OOP (1997), Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i licznymi odznakami honorowymi (w tym m.in. „Zasłużony dla Warmii i Mazur”, „Zasłużony Działacz Kultury”) oraz medalem „Zasłużony dla miasta Sierpca”. Kapituła Tytułu Sierpczanin Roku uhonorowała mnie w 2004 godnością „Sierpczanin Roku ”.

  W 1960 r. zawarłem związek małżeński z Haliną Giżyńską. Posiadamy dwoje dorosłych dzieci: córkę Annę (psycholog) i syna Marka (elektronik).

 • Kazimierz Burnat

  Kazimierz Burnat urodził się 1 lipca 1943 r. w Szczepanowicach nad Dunajcem. Od 1968 r. mieszka we Wrocławiu. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim; organizację i zarządzanie oraz handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej.


  Wieloletni dyrektor w ZZSD „POLAR” we Wrocławiu i spółkach prawa handlowego. Działał na rzecz samorządu pracowniczego, spółdzielczości pracy dla niewidomych oraz sportu (WKS Śląsk, KS Polar). Twórca harcerstwa dla młodzieży trudnej w ramach Nieprzetartego Szlaku. Spadochroniarz, były żołnierz czerwonych beretów. Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.


  Jego dewizy życiowe to: pamięć o zmarłych – źródłem długowieczności; czynienie dobra – drogą do człowieczeństwa.


  Poeta, publicysta, edytor, tłumacz wierszy z języka czeskiego i ukraińskiego, dziennikarz, animator kultury. Autor 13. tomów poetyckich: W kolejce po (1995), Cichnące (2003), Przenikanie (2006), Am Rande des Erwachens / Na skraju przebudzenia (2007), Za obzor (Broumov 2008), Вивернути час на ліву сторону (Kijów 2008), Wiew przeznaczenia (2008), Przenikanie (2010, II wydanie), Żar zmierzchu (2010), Morgondagens viskning / Szept jutra (Szwecja 2011) i Podniebienie niebios (2012). Dwa, w przekładzie na serbski Miris večeri i na łotewski Krēslas karstums, złożone do druku. Książka Przenikanie została nagrodzona Wielkim Laurem XVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej
  i wyróżniona na XXIX Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim, a tom Podniebienie niebios uzyskał wyróżnienie na XXXV Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu. Opracował i opatrzył w posłowie lub wstęp ponad pięćdziesiąt różnych książek. Przełożył i wydał trzy tomy poetyckie: z języka czeskiego – Vĕra Kopecká, Śladami cieni (2009); z języka ukraińskiego – Юрій Завгородній, Pogwar dzikiego stepu (2009) i Przecieka piasek między palcami (2012). Współautor ponad stu dziesięciu antologii, almanachów i monografii wydanych w kraju i za granicą, m.in. w USA, Serbii, Czechach, Bułgarii, Izraelu, na Ukrainie, Węgrzech... Swoją twórczość prezentował w czasopismach i na spotkaniach autorskich w kraju i za granicą, radiu i telewizji oraz przez wrocławski Teatr Wśród Książek – spektakl pt. „Czas”. Jego wiersze tłumaczono na 31 języków. Autor esejów i wielu artykułów publicystycznych.


  Jest pomysłodawcą i organizatorem współpracy z Oddziałami Związku Pisarzy Ukrainy we Lwowie i Stanisławowie; wymiana twórców na Festiwalach na Ukrainie i w Polsce, wspólne wydania książek, przekłady… Spotkania z polską młodzieżą (Lwów, Złoczów, Stanisławów, Krzemieniec).
  Organizator lub współorganizator przedsięwzięć kulturalnych (Międzynarodowy Festiwal Poezji „Poeci bez granic” w Polanicy Zdroju, Głogowskie Konfrontacje Literackie, Lekcje Poezji w Wałbrzychu, Świnoujściu…). Aktywny uczestnik wielu ogólnopolskich i międzynarodowych spotkań oraz festiwali literackich. Skutecznie współpracuje z różnymi środowiskami kulturalnymi w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem małych ojczyzn. Promuje debiuty, podejmuje działania inspirujące dzieci i młodzież do twórczego rozwoju. Animator ruchu literackiego w środowiskach wiejskich. Instruktor warsztatów literackich, juror. Za zaangażowanie i wyniki w pracy na rzecz kultury wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2002), Medalem za Zasługi dla Kultury w Wojsku Polskim (2003), Nagrodą Październikową Wrocławia (2006) i odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2009). W 2011 r. został uhonorowany Medalem Labor Omnia Vincit / Praca Wszystko Zwycięża za krzewienie idei pracy organicznej.
  Kazimierz Burnat jest prezesem Grupy Literackiej Dysonans, redaktorem i współpra-cownikiem kilku pism literackich.
  Przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego Związku Literatów Polskich, wiceprezes Dolnośląskiego Oddziału ZLP, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
  Wszystkie wymienione funkcje wykonuje społecznie.  

 • Bogdan Chorążuk
  BOGDAN CHORĄŻUK. POETA, MALARZ.
  Urodził się w 1934 roku w Kostopolu na Wołyniu. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1962 roku.
  Wydał siedem tomów poetyckich:
  - "Dwulwice" - Klub Literacki w Olsztynie 1965
  - "Dziennik Inwigilacyjny" - Pojezierze 1965
  - "Pamięć" - Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1966
  - "Sprostacz naszym czasom" - Wydawnictwo Morskie 1967
  - "Koncentracje" - Wydawnictwo Literackie 1968
  - "Zegarmistrz światła" - Pojezierze 1973
  - tom wierszy pt."Opowiadania" - Wydawnictwo Łódzkie 1988
  Oraz "Głowacze" - Alfa 1988 (opowieści dla dzieci).
  W 1972 roku w Teatrze Ateneum w Warszawie wystawił sztukę "Didaskalia".
  Patrz też: witryna literacka Bogdana Chorążuka

  * * *

  Bogdan Chorążuk jest autorem około 100 nagranych tekstów piosenek, z których liczne stały się przebojami np. „Smak i zapach pomarańczy”.
  "Zegarmistrz światła", który skomponował i zaśpiewał z Alibabkami Tadeusz Woźniak, otrzymał Grand Prix w Opolu w 1972 r.
  "Senną kołysankę" z Lata Muminków śpiewała Krystyna Prońko.
  Lato Muminków (a potem też m.in. Kubuś Puchatek) były grane przez teatry całego kraju przez kilkadzieścia lat, ostatnio w 2007 r. Muminki w Teatrze Powszechnym w Radomiu.
  Ciekawostka: piosenka sygnałowa do serialu telewizyjnego "Plebania" zatytułowana „POŚRODKU ŚWIATA” miała dotąd ponad 850 emisji (plus 2 powtórki) oglądanych za każdym razem przez ok. 6mln odbiorców, co daje ok. 10 miliardów odsłuchań.

  * * *

  W połowie lat siedemdziesiątych Bogdan Chorążuk zaczął z dużym powodzeniem uprawiać malarstwo.
  Jego obrazy wystawiane są w wielu galeriach w kraju i za granicą Patrz : www.paintigs.chorazuk.com, www.water-colour.chorazuk.com, www.art.chorazuk.com, www.sf.chorazuk.com i inne.

 • Anna Cybulska
  Anna Cybulska urodziła się 12 kwietnia 1968 roku . Poetka, pisarka, malarka, autorka mikro sztuk teatralnych. Członek Związku Literatów Polskich oddziału bydgosko - toruńskiego i Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystów. Zadebiutowała w 2005 roku tomikiem Anioły we mnie śpią. Pod auspicjami Nauczycielskiego Klubu Literackiego we Włocławku ukazały się dwa zbiory wierszy: Szklane marzenia (2005) i W twoich dłoniach sen (2006). W marcu 2008 roku ukazała się książka poetycko-prozatorska Szepty intymne. W 2009 roku ukazały się: „Wyspy wyobraźni” – proza poetycka, „Wiersze rozedrgane” w przekładzie na język niemiecki Karla Grenzlera i wiersze George Sand do Chopina w przekładzie Sławomiry Jasińskiej „Ktoś Pana uwielbia…”.
  Tomik znalazł się wśród pozycji książkowych na oficjalnej stronie Roku Chopinowskiego 2010. Swoje utwory publikowała w licznych periodykach (Gazecie Kujawskiej, Radziejowianinie, Powiatowym ABC, kwartalniku filologiczno-artystycznym Temat, kwartalniku artystyczno – literackim sZAFa i innych). Również w almanachach: Twórcy Regionu 7 (2007), Rypińskim Albumie Poetyckim (2007) oraz Festiwal Sztuk Rejs 2007 i 2008, 2009. Jest laureatką I wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie, w dziedzinie poezji (2006) i I miejsca w dziedzinie prozy (2007) i I miejsca w kategorii poezji w 2008 roku. Utwory prezentowała również na antenie Radia PIK. Projektuje okładki do swoich tomików i maluje. Układa muzykę do tekstów, bo poezja śpiewana jest także częścią jej duszy. Zajmuje się promowaniem środowisk twórczych w kawiarni artystycznej Franciszkańska przy klasztorze oo. franciszkanów w Radziejowie. W 2008 roku została uhonorowana przez Burmistrza Radziejowa wyróżnieniem za przyczynianie się do rozwoju miasta i podnoszenie jego prestiżu. W 2009 roku znalazła się w gronie nominowanych do medalu Jerzego Sulimy – Kamińskiego. Laureatka Nagrody Ryszarda Milczewskiego-Bruna w kategorii prozy, za „Wyspy wyobraźni” (2010).
 • Tadeusz Czerniawski
  Tadeusz Czerniawski, polski prozaik. Urodził się na Wileńszczyźnie w miejscowości Twerecz, powiat święciański. W 1957 roku przybył do Polski jako repatriant. Od 30 lat mieszka w Bełchatowie. Maturę zdał w Złotoryi, studiował filologię rosyjską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu i Rzeszowie. Studia podyplomowe ukończył w Kijowie i w Studium Języka Polskiego w Uniwersytecie Łódzkim. Jest założycielem oraz przewodniczącym Stowarzyszenia Polska-Litwa „Wilia” w Bełchatowie. Pisze powieści, opowiadania, wspomnienia, eseje, nowele i felietony. Jego utwory były publikowane w kilku antologiach, a także w „Bełchatowskim Tygodniu”, „Gazecie Kulturalnej”, „Szansie i Ty”, „Gazecie Domowej”, „Piotrkowskim Informatorze Kulturalnym”, „Faktach”, „Nowinach Bełchatowskich”, wileńskiej „Przyjaźni” oraz w kwartalniku „Znad Wilii”. Pisze również do polskojęzycznej gazety „Nasz Kościół”, wychodzącej w Niemczech.

  W 1998 roku wydał książkę „Tam, gdzie Dysna płynie”, w 1999 roku „Obrazki z Litwy”, w 2001 roku „Opowiadania znad Kaczawy”, w 2002 roku „Tamte lata”, w 2005 roku „Polak ocalał”, a w 2006 – „Miłość Artiomy”.

  Do druku przygotowuje dwie powieści: „Trzej bracia” i „Bimatów i jego mieszkańcy”. Należy do Związku Literatów Polskich.

 • Maria Duszka
  Maria Duszka urodziła się 28 kwietnia 1960 r. w Zduńskiej Woli. Mieszka w Sieradzu. Jest poetką, dziennikarką, bibliotekarką i animatorką kultury.
  Wydała dotychczas siedem tomików wierszy. Najnowsza jej książka p.t. "Galeria Świat" była nominowana do warszawskiej Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego za najciekawszy tom wierszy wydanych w 2007 r.
  Utwory Marii Duszki zostały przełożone na język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i serbski. Przekłady były wielokrotnie publikowane w czasopismach i antologiach w Stanach Zjednoczonych i Serbii.
  W 2009 r. 29 jej wierszy opublikowano w dwujęzycznym polsko - niemieckim tomie p.t. "Uwalniam ptaki - sny : Ich befreie Vogel -Traume..." wydanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
  Poetka jest założycielką i opiekunką działającego od 2002 r. Koła Literackiego "Anima". Redaguje antologie i indywidualne tomiki wierszy twórców skupionych w kole. Jest organizatorką cyklu imprez literacko-muzycznych pod nazwą "Głód poezji", a także inicjatorką, współorganizatorką i jurorką ogólnopolskich konkursów literackich. Współpracuje z kwartalnikiem "Siódma Prowincja" (redaguje tam stronę poświęconą współczesnej poezji polskiej) oraz łódzkim miesięcznikiem kulturalnym "Kalejdoskop". Należy do krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.
  Pracuje w bibliotece szpitalnej - Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

  www.maria.duszka.pl
 • Arkadiusz Frania
  Arkadiusz Frania, poeta, krytyk literacki. (Fot. Szymon Halter)

  Urodził się 04.05.1973 r. w Przechlewie (obecnie woj. pomorskie). W 1993 r. ukończył Technikum Hutnicze w Zespole Szkół Elektroniczno-Mechanicznych w Częstochowie (technik-elektronik o specjalności: elektryczna i elektroniczna automatyka przemysłowa).

  W latach 1993-1994 studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej w Częstochowie.

  W latach 1994-1999 studiował filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Pracę magisterską nt. „Zygmunta Szweykowskiego badania nad twórczością Prusa” obronił pod kierunkiem prof. dra hab. Zbigniewa Przybyły. W 2000 r. ukończył Podyplomowe Studium Informatyczne w Szkole Informatyki przy Politechnice Częstochowskiej w Częstochowie.

  W 2003 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (Uniwersytet Śląski) na podstawie rozprawy „Powojenne dyskusje nad pozytywizmem. 1944/45-1948/49”, napisanej pod kierunkiem prof. dra hab. Krzysztofa Kłosińskiego.

  Debiutował jako poeta w „Dzienniku Częstochowskim. 24 Godziny” w 1993 r. Wiersze, szkice i recenzje zamieszczał m.in. w „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Opcjach”, „Pograniczach”, „Frazie”, „Tyglu Kultury”, „Frondzie”, „Magazynie Literackim”, „Akancie”, „Arkuszu”, „Poezji dzisiaj”, „Nowym Wieku”, „Ruchu Literackim”, „Pamiętniku Literackim”, „Aspektach Filozoficzno-Prozatorskich”, „Magdalence Literackiej”, „Siódmej Prowincji”, „Gazecie Kulturalnej”, „Radostowej”, „Obrzeżach”, „Wiadomościach – 43bis”, „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”, „Horyzontach”, „Lublinie”, „Znaj. Ogólnopolskim piśmie Stowarzyszenia Autorów Polskich. Kwartalniku artystyczno-naukowym”, „artPAPIER”, „Polskim Kulturalnym Podziemiu”, „sZAFie”, Krajeńskim Kwartalniku Kulturalnym „Obok” „Recogito” (Francja), „Bulionie”, „Dzienniku Częstochowskim. 24 Godziny”, „Gazecie Częstochowskiej”, „Mini-Galerii”, „Alejach 3”. Wiersze tłumaczone przez Olgę Lalić-Krowicką na język serbski ukazały się w pismach serbskich: „Etna”, „Tvorac Grada” oraz na stronie www.poezija.com.pl.

  Członek Związku Literatów Polskich od 1998 r.

  Publikacje książkowe

  Książki poetyckie:

  „na przykład mnie nie ma”, wyd. 1. Częstochowa 1994 Wydawnictwo Mikołaja, wyd. 2. Częstochowa 1996 Oficyna Galeria;
  „powiedz mi siebie”, wyd. 1. Częstochowa 1995 Wydawnictwo Mikołaja, wyd. 2. Częstochowa 1996 Oficyna Galeria;
  „na zimnym uczynku”, Kraków 1999 Księgarnia Akademicka;
  „ale się nie budzę”, Bydgoszcz 2004 Instytut Wydawniczy „Świadectwo”;

  Książki krytycznoliterackie:
  „«Solidne niefarbowane retro». O poezji Tadeusza Gierymskiego”, [Szkic krytycznoliteracki], Częstochowa 2004 Wydawnictwo RODN „WOM” w Częstochowie;
  „Strażnicy i najeźdźcy. Zjawiska we współczesnej poezji regionu częstochowskiego”, [Zbiór szkiców i recenzji] Częstochowa 2005 Wydawnictwo „e media”;
  „Poświatowska, Marjańska, Cichla-Czarniawska. Trzy szkice typu ziemia-ziemia-ziemia”, [Szkice krytycznoliterackie], Częstochowa 2007 Wydawnictwo „e media”.
 • Jerzy Fryckowski

  JERZY FRYCKOWSKI – urodzony w Gorzowie Wielkopolskim.
  Wiejski nauczyciel, ale także poeta, satyryk. krytyk literacki, dziennikarz, animator kultury. Tłumaczony na angielski, niemiecki, francuski, litewski, hindi, czeski, serbski i słoweński. Członek Związku Literatów Polskich. Do tej pory opublikował.:
  Cierpliwość ubogich – Słupsk 1989
  Copulum abruptamae – Sieradz 1991
  Aleja dusz – Kraków 1992
  Nogami do przodu – Włocławek 1994
  Gdzie już cicho o mnie – Kraków 1995
  Antologia poezji wigilijnej – Warszawa 1995
  Zaufać ślepcom – Kraków 1997
  Treny – Słupsk 1999
  Kroki na suficie – Kraków 2004
  Słowa bielsze od śniegu. Antologia poezji wigilijnej – Wrocław 2006
  Kiedyś nas uśpią – Słupsk 2007
  Między tobą a snem – Kraków 2007
  Jestem z Dębnicy – Słupsk 2009
  Treny (wydanie rozszerzone)– Kraków 2009
  
  Przygotował także pierwszą w Polsce antologię wierszy o ojcu, która czeka na wydawcę. Laureat wielu prestiżowych konkursów literackich. Jego wiersze znajdują się w ponad dwustu almanachach i antologiach. e-mail autora: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 • Krzysztof Galas
  Krzysztof Galas - urodził się w Poznaniu w 1964 r. Jest osobą niewidomą. Ukończył znane Studium Pomaturalne Masażu Leczniczego dla Niewidomych w Krakowie.

  Debiutował tomikiem poezji ,,Róża Przeznaczeń” w 2004 r. Kolejne książki to: ,,Płoszenie Chwil” 2005 r., ,,Wizerunki Godzin” 2006 r., ,,Na powiece Ziemi” 2007 r. Kolejny zbiór wierszy ,,Kamieniołomy Dni” ukazał się w 2009 r.

  Od 2006 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich.

  Jako masażysta od dwudziestu pięciu lat prowadzi z powodzeniem gabinet masażu leczniczego. Jest byłym sportowcem, zdobył 38 medali na mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii  niewidomych. W 1980 r. zajął IV miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Arhem w Holandii.

  Główne zainteresowania to medycyna, literatura, sport. Śpiewa i gra na gitarze.

 • Urszula Gierszon
  Gierszon Urszula (Jolanta, Weronika) z d. Suszek - poetka, prozaik, urodzona 15 lutego 1956 roku w Lublinie, z wykształcenia i zawodu – bibliotekarka. Debiutowała wierszem w 1980 r. W Kamenie (nr 17). Współredagowała kolumny młodoliterackie pt. Strony w Kamenie (1986-1989). Od 1994 r. członek Związku Literatów Polskich, w Lubelskim Oddziale pełniła funkcje: członka zarządu (1995-98); przewodniczącej komisji rewizyjnej (1999-2002); obecnie – prezesa zarządu (od 2007). Współzałożycielka i sekretarz Międzynarodowego Kongresu Poetów ARCADIA (od 1993) oraz w latach 2002-2004 wiceprezes Fundacji Poetów i Ułanów im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (organizacji, których pomysłodawcą i założycielem był Tadeusz Kwiatkowski-Cugow). W ramach tych stowarzyszeń wspomagała działania T. Kwiatkowskiego-Cugowa w organizowaniu wielu imprez m.in. cyklicznego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży im. Janusza Korczaka, corocznej Wigilii Poetów i Ułanów i innych. Społeczniczka i animator kultury - blisko piętnaście lat zajmowała się promowaniem twórczości młodych pisarzy oraz organizowaniem różnych imprez i wydarzeń literackich. Jej wiersze tłumaczone są na niemiecki i ukraiński, opowiadanie na bułgarski. Zajmuje się również grafiką, rzeźbą i malarstwem. W latach 1980-1989 ilustrowała lubelską prasę (Kamena, Gazeta Domowa). Jest autorką kilku indywidualnych wystaw grafiki. Posiada odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi (2002); Złoty Krzyż Zasługi (2008); Medal Prezydenta Miasta Lublina (2007); odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1997). Jest członkiem nadzwyczajnym Środowiska Żołnierzy AK i WiN „ZAPORCZYKÓW”(od 2004). Nagrody i wyróżnienia: II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie „Otaczający nas świat”. Mielec 1986 Wyróżnienie za debiut książkowy w Konkursie im. J. Czechowicza. Lublin, 1988 (nagroda młodych) Wyróżnienie w Konkursie Poeta pamięta. Kalisz, 1999 Nagroda Główna w Konkursie Poetyckim im. A. Kamieńskiej za tom wierszy Adagio. Krasnystaw, 2003 Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Wierszy O Laur Klemensa Janickiego. Poznań, 2004 Nagroda Kulturalna Województwa Lubelskiego 2006 Nagroda Prezydenta Miasta Lublina za osiągnięcia artystyczne w sezonie 2005/2006 Twórczość: 1. Grafika i poezja / Urszula Gierszon. – [Lublin : Klub Międzynarodowej Prasy i Książki „Masza”, 1982]. – [8] s : rys. ; 22 cm. – (Galeria Debiutów Poetyckich i Malarskich ; 1982) Rec.: Mad, Sztandar Ludu 1982 nr 20 s. 4 2. Potykając się o słowa : lubelska grupa poetycka „Przestrzeń” / Zofia Luchowska-Kuna, Urszula Gierszon, Andrzej Z. Kowalczyk. – Lublin : KMPiK „Masza”, 1983. – [12] s. ; 20 cm Rec.: Mad, Sztandar Ludu 1983 nr 163 s. 6; Kurier Lubelski 1984 nr 107 s. 4 3. Siedem barw płomienia : [wiersze] / Urszula Gierszon. – Lublin : Wydaw. Lubelskie, 1987. – 48s. ; 22 cm Rec.: J.H. Cichosz, Tygodnik Zamojski 1987 nr 33 s. 11; J. Olczak, Kurier Lubelski 1987 nr 142 s. 4; Z. Chojnowski, Życie Litererackie 1988 nr 44 s. 10; Z. Cieślak, Słowo Powszechne 1988 nr 69; A.W. Pawluczuk, Akcent 1988 nr 3 s. 140; A. Piwkowska, Nowy Medyk 1988 nr 16; T.J. Żółciński, Nowe Książki1988 nr 5 s. 70; A. Kochańczyk, Akcent 1989 nr 3 s. 150-152; Z. Mikulski, Relacje 1989 nr 23 s. 14 4. Białe rękawiczki : [wiersze] / Urszula Gierszon ; obwol., portr. i nota o autorze U. Gierszon. – Lublin : Oficyna Wydawnicza Fundacji „Solidarności Regionu Środkowowschodniego”, 1990. – 77, [3] s. : il., portr. ; 16 cm Rec.: B. Ditsz, Gazeta Wyborcza 1991 nr 28 s. V; T. Kwiatkowski-Cugow, Autobiografia. – 1992, nr 4;. Łukowski S.A, Kurier Lubelski 1992 nr 51 s. 6; Z. Mikulski, Express Fakty 1993 nr 1 5. Miasto dziewięciu bram : [wiersze] / Urszula Gierszon. – Lublin : [b.w.], 1993. – 71, [2] s. ; 20 cm Rec.: S.A. Łukowski, Kurier Lubelski 1994 nr 46 s. 7; T. Polanowski, Akcent 1994 nr 1 s. 152-154; Z. Mikulski, Dziennik Lubelski 1995 nr 17 s. 6 6. Słowo w milczeniu dojrzewa : almanach poetycki / wybór, wstęp, biogramy Urszula Gierszon. – Lublin : Związek Literatów Polskich. Oddział Lublin : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1999. – 170 s. ; 21 cm Rec.: K. Jukowski, Lubartowiak 1999 nr 26 s. 10; E. Hadrian, Radio Lublin 2000; M. Brzezińska, Radio Lublin 2000 7. Adagio [wiersze] / Urszula Gierszon. – Lublin : Wydaw. Lubelskie, 2002. – 108, [4] s. ; 20 cm Rec.: M. Makarska, Akcent 2003 nr 1/2 s. 158-159; A. Samborski, Niecodziennik Biblioteczny 2003 nr 3 s. 28; E. Hadrian, Radio Lublin 2002; J. Dąbała TVP 3 2002; Z.W. Fronczek, Lublin Kultura i Społeczeństwo 2004 nr 1 s. 44 8. Ziarno ruty rzucam w ogień [wiersze]/ Urszula Gierszon. – Lublin: Wydaw. Międzynarodowego Kongresu Poetów ARCADIA, 2005, 89, [3] s. ; 21 cm Rec.: A. Z. Kowalczyk ; M. Bukowski. Gazeta Kulturalna ; M. Bukowski [rec. skrócona bez zgody autora przez red.] Akcent 9. Wiersze patriotyczne [wiersze] Urszula Gierszon. – Lublin: Wydaw. Międzynarodowego Kongresu Poetów ARCADIA, 2007, 88, [1] s. ; 17cm 10. Tak bardzo Go nie ma: almanach poetycki / wybór, redakcja, wstęp, posłowie Urszula Gierszon. – Lublin: ZLP Oddział w Lublinie; Wydaw. Liber Duo, 2008, 160 s. ; 21cm Przekłady: 1. Undine Materni. Akcent 1995 nr 3/4 2. Lubliner Lift : antologie = Lubelska winda : antologia / hrsg. von Dieter Kalka ; red. Norbert Weiss, Jakub Malukow Danecki. – Dresden : Die Scheune ; Lublin : Test, 1999. – 105 s. ; 21 cm Prace redakcyjne i edytorskie: 1. Katarzyna I / Stanisław A. Wotowski ; oprac. liter. U. Gierszon. – Lublin, 1990 2. Wisnowska / Stanisław A. Wotowski ; oprac. liter. U. Gierszon. – Lublin, 1990 3. Ostry zakręt : antologia współczesnej prozy / wybór, wstęp biogramy Matylda Wełna ; [rada wydawnicza Urszula Gierszon, Stanisław Andrzej Łukowski, Waldemar Michalski, Longin Jan Okoń, Matylda Wełna]. – Lublin : Związek Literatów Polskich. Oddział : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1997. – 236 s. ; 21 cm 4. Wiązanie światłem słowa : antologia współczesnej poezji / wybór, wstęp, biogramy Longin Jan Okoń ; [rada wydawnicza Urszula Gierszon, Stanisław A. Łukowski, Waldemar Michalski, Longin J. Okoń, Matylda Wełna]. – Lublin : Związek Literatów Polskich. Oddział : Krajowa Agencja Wydawnicza, 1997. – 308 s. : portr. ; 21 cm 5. Pocałunki szeptów / Maria Szczęsna ; [słowo wstępne U. Gierszon]. – Lublin : Wydaw. „Standruk”, 1998 6. Z dziejów ruchu literackiego na Lubelszczyźnie : szkice i wspomnienia / oprac. Stanisław A. Łukowski ; [rada wydawnicza Urszula Gierszon, Stanisław Andrzej Łukowski, Waldemar Wacław Michalski, Longin Jan Okoń, Matylda Wełna]. – Lublin : Związek Literatów Polskich. Oddział : KAW, 1998. – 270 s. : fot. ; 21 cm 7. Wskrzeszanie pamięci : antologia poetów lubelskich / wybór i oprac. Longin Jan Okoń ; [rada wydawnicza Urszula Gierszon, Stanisław A. Łukowski, Waldemar Michalski, Longin J. Okoń, Matylda Wełna]. – Lublin : Związek Literatów Polskich. Oddział : Wydaw. MULTICO, 1998. – 223 s. ; 21 cm 8. Strony : kolumny Klubu Literackiego LO ZLP [redakcja U. Gierszon, U Jaros, M. Danielkiewicz, W. Próchniewicz i in.]. W // Kamena 1986-1989 9. Dostrzegacz Biblioteczny : pismo informacyjne Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie / [red. U. Gierszon, D. Golec, G. Stępień]. – R. 4, nr 2 (1999)-R. 6 (2001). – Lublin : WBP, 1996 -- 10. Piotropolis / Tadeusz Kwiatkowski-Cugow ; [red. U. Gierszon]. – Wyd.1, 2. – Lublin : Międzynarodowy Kongres Poetów „Arcadia”, 1999. – 36 s. : rys. ; 21 cm 11. Karoland / Tadeusz Kwiatkowski-Cugow ; [red. U. Gierszon]. – Wyd. 1,2. – Lublin : Międzynarodowy Kongres Poetów „Arcadia”, 1999. – 36 s. : rys. ; 21 cm 12. Kosmos serca / Jolanta Koziej ; [posł. Urszula Gierszon]. – Lublin : Polihymnia, 2002 13. Basonia / Tadeusz Kwiatkowski-Cugow ; [red. U. Gierszon, projekt okładki i fotogramy Paweł Kłudka] - Lublin : Międzynarodowy Kongres Poetów „Arcadia”, 2007. – [162] s.; fot. ; 15 cm 14. Suita radości / Tadeusz Kwiatkowski-Cugow ; [red. i projekt okładki U. Gierszon] - Lublin : L-print, 2008. – 88 s.; 17 cm
 • Helena Gordziej

   

  Poetka Helena Gordziej urodziła się w Poznaniu. Po maturze podjęła pracę w administracji państwowej. Ponad trzydzieści lat przepracowała w różnych wydziałach Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Za pracę w tej instytucji otrzymała branżowe odznaczenia i nagrody.

  Debiutowała wierszami w "Gazecie Poznańskiej" w roku 1970.

  Bibliografia:

  Pierwszy tomik poetycki "Odchodzące pejzaże" ukazał się w 1979 roku.

  "Między nowiem a pełnią" (1983),

  "Spragnione źródła" (1985),

  "Sercem przy ziemi" (1986),

  "Wierność wahadła" (1987),

  "Siejba milczenia " (1988), - (zdobyła Nagrodę Funduszu Literatury),

  "Sługi rozdroży" (1990),

  "Szczony i pindy od Chwaliszewa do Wildy" (1991),

  "Po stronie słońca" (1991),

  "Kredą i cierniem" (1991),

  "Kształty chwil" (1992) - dwa ostatnio wymienione tomiki przyniosły autorce Nagrodę XV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Uznano je za najlepsze książki poetyckie roku.

  "W chodzę w wiersz " (1993)

  "Przedsionek milczenia " wybór wierszy (1993)

  "Narastanie krzyku " ( 1994),

  "W obecności gwiazd " ( 1995),

  "Tętnice wiosen " (1995),

  "Dojrzewanie czerni" ( 1996),

  "Sławni w wierszach " ( 1996),

  "Koleiną czasu " ( 1997),

  "Witraże godzin " II wybór wierszy (1998),

  "Dekalog jutra" (1998),

  "Liturgia samotności" (1999),

  "W obnażonym sadzie" (2000),

  "Skazani na mrok" (2000),

  "Zanim zgaśnie dzień" (2001),

  "Dzień w kolorze piasku" (2002),

  "Czciciele nowiu" (2002),

  "Wariacje schodzącej planety" (2003),

  "W matni horyzontu" (2003),

  "Mszał widnokręgu" (2004),

  "Trzeźwy ból" (2005),

  "Ponaglanie świtów" (2005)

   

  i inne.

   

  Helena Gordziej jest autorką prozy dla dzieci - "Zegarynka " i "Chodaczek i Truchcik" oraz tłumaczką poezji niemieckiej i Baśni Hansa Christiana Andersena. Opublikowała 44 tomików poezji, dwie książki dla dzieci, dwie powieści o tematyce społeczno- obyczajowej "Bramy czasu" i Ładny pogrzeb".

  Wiersze Heleny Gordziej znajdują się w "Antologii Tysiąclecia" IRBIS (1998) oraz w innych antologiach, a także w podręcznikach szkolnych.

   

  Autorka została uhonorowana licznymi nagrodami m.in. Jana Kasprowicza (1999 r), Nagrodą "Fotel Horacego" przyznaną przez kapitułę II Międzynarodowego Kongresu Poetów w Lublinie, Nagrodą XV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za Najlepszą Książkę Roku oraz Funduszu Literatury.

  Za osiągnięcia w poezji i działalność kulturotwórczą Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wyróżniło Helenę Gordziej Złotym Medalem Labor Omnia Vincit (Praca wszystko zwycięża).

  W roku 2008 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył poetkę medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

   

  Poezję Heleny Gordziej opublikowano w językach: greckim, serbsko-chorwackim, czeskim, niemieckim, rumuńskim, ukraińskim,i hiszpańskim i francuskim.

   

   

   

 • Dominik Górny
  Dominik Górny – poeta młodego pokolenia. Asystent zarządu i członek Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Dziennikarz prasowy i radiowy. Doktorant u prof. dr. hab. Waldemara Łazugi.

  Autor sześciu książek poetyckich: "Rozpalić strofy", "Kwiatowa suita", "Delficka przepowiednia" (wydanie dwujęzyczne polsko-greckie), "Śladami Chrystusa", "Tropem światła", "Poemat o moim Chopinie" (książka wydana z okazji Roku Chopinowskiego pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Obchodów 200. rocznicy urodzin Chopina).

  Twórca pierwszego opracowania monograficznego historii Międzynarodowych Listopadów Poetyckich.

  Laureat II nagrody XXIX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za Najlepszą Książkę Roku. Wyróżniony w IV Agonie Poetyckim O wieniec Akantu. Otrzymał Nagrodę Rektora WSNHiD za osiągnięcie najwyższych wyników w nauce i wyróżnienie za najlepszą pracę dyplomową.

  Działalność literacką łączy z muzyką, grając na fortepianie i jako uczestnik seminariów kompozytorskich Jana A. P. Kaczmarka. Twórczość Dominika Górnego opublikowano m.in.: w Antologii poezji polskiej XX wieku.
 • Marek Grewling
  Marek Grewling urodził się w 1963 roku w Gorzowie Wlkp. Skończył Liceum Ogólnokształcące w Kostrzynie i Studium Pedagogiczne w Gorzowie na kierunku historii. Przez rok pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej. Ukończył także teologię biblijną na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu.

  Wydał książki:
  - „Bajeczki z niebieskiej książeczki”, książka dla dzieci, Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, 1993 (z własnymi ilustracjami);
  - „Przepraszam za ten pseudonim”, wiersze, Oficyna Współczesna, Wrocław 1994, (z własnymi ilustracjami);
  - „Święci z niebieskiej książeczki”, książka dla najmłodszych, Wydawnictwo Piotra i Pawła, Poznań 1997;
  - „Do nieba nie trzeba się spieszyć”, wiersze, wyd. Poeticon – Biała i Kolorowa Seria Poetycka pod red. Nikosa Chadzinikolau, Poznań 2003;
  - „…i wtedy przystąpił kusiciel”, wiersze, ilustracje Iwona Markowicz – Winecka, Wydawnictwo Art. – Graf. „Arsenał”, Gorzów Wlkp. 2004;
  - „ Anachoreta w klasztorze mizantropii”, wiersze, Wydawnictwo Art. – Graf. „Arsenał”, Gorzów Wlkp. 2009.

  Był inicjatorem wydania i autorem wstępu do „Antologii młodych poetów Ziemi Sulęcińskiej” – „Smak na wiersz” pod redakcją I. K. Szmidta, Wydawnictwo Art. – Graf. „Arsenał”, Gorzów Wlkp 2007; autor recenzji i wstępu do tomu poezji Kingi Mazur „Już wiem”; autor recenzji twórczości ks. Jerzego Hajdugi „Rekin Hajduga”. Laureat nagrody kulturalnej burmistrza miasta Sulęcin w 2008 roku. Laureat konkursu poetyckiego „Przygoda przychodzi sama” Krzeszyce 2008.

  Autor aforyzmów, wierszy, esejów, recenzji i artykułów publicystycznych drukowanych w „Arsenale Gorzowskim”, „Przeglądzie Artystyczno – Literackim”, „Poezji dzisiaj”, „Pegazie Lubuskim”, „Pro Libris”, „Ziemi Gorzowskiej”, w antologii „Strofy o Wielkopolsce” w polonijnym „Dzienniku Nowojorskim”, w antologii „Wsłuchani w Kamienie Gorzowa” oraz w „Lamusie”.

  W latach 1991 – 1996 redagował dział dla dzieci w wydawanych w Gorzowie „Aspektach” oraz przez rok publikował w dodatku dla dzieci ogólnopolskiego tygodnika „Niedziela”. W 1996 r. był współtwórcą i reżyserem cyklicznego słuchowiska dla dzieci „Tęcza” nadawanego na antenie Radia Gorzów.

  Jego twórczość została omówiona w pracy licencjackiej „Poezja Marka Grewlinga – próba charakterystyki”, napisanej pod kierunkiem prof. Piotra Urbańskiego w Instytucie Humanistycznym PWSZ w Gorzowie Wlkp. Charakterystykę i omówienie jego twórczości zamieszczono także w publikacjach: „Leksykon Literatury Gorzowskiej”, WAG, Gorzów 2003 p. red K. Kamińskiej, „Słownik Landsberskich i Gorzowskich Twórców Kultury” WiMBP, Gorzów 2007, p. red. E. Jaworskiego. Stale współpracuje z redakcją „Pegaza Lubuskiego”. Od roku 2003 jest członkiem Związku Literatów Polskich, pełni funkcję wiceprezesa Gorzowskiego Oddziału ZLP.
 • Edward Guziakiewicz
  Pisarz, dziennikarz i wydawca, członek Związku Literatów Polskich. Pisze dla dzieci i młodzieży oraz uprawia fantastykę naukową. Jego dorobek twórczy obejmuje: 4 powieści, 7 mikropowieści, 26 opowiadań, dramat, a ponadto dwa poradniki dla młodzieży (know-how) i jeden dla dzieci, dwa tomy wywiadów i tom eseistyki, nie licząc kilkuset publikacji prasowych oraz drobnych utworów poetyckich. Należy do autorów, kładących nacisk na obecność w Internecie i oferujących swe książki w pierwszej kolejności w postaci elektronicznej. Jego twórczość literacka jest prezentowana na kilkudziesięciu stronach internetowych.

  Ur. w Mielcu w 1952 r. Absolwent Wydziału Teologii KUL. Obronił pracę magisterską z oceną bardzo dobrą, następnie zdobył tytuł kanonicznego licencjata teologii pastoralnej z oceną valde bene (tzw. licencjat rzymski), a wreszcie ukończył studia doktoranckie. Został wysłany przez uczelnię na stypendium naukowe do Leuven (Belgia). Potem wciągnęły go publicystyka i dziennikarstwo z racji związków z tygodnikiem „Gość Niedzielny”, na łamach którego zamieszczał pierwsze teksty. Jego młodzieńczą biografię wzbogaca zaangażowanie w działalność Ruchu Światło-Życie oraz wspólnot neokatechumenatu.

  W latach 1981 — 1982 etatowy sekretarz redakcji tygodnika «Gość Niedzielny» w Katowicach. W latach 1986 — 1993 współpracownik i redaktor miesięcznika «Wzrastanie». W latach 1987 — 1993 stały współpracownik działu religijnego tygodnika «Katolik». W latach 1994 — 1999 regionalny korespondent Gazety Codziennej «Nowiny» w Rzeszowie. W latach 2003 — 2008 współpracownik kwartalnika «Nadwisłocze». Publicystyka tego autora jest rozsiana po łamach około trzydziestu czasopism, w tym polonijnych. Ponad pięćset tekstów zamieścił w periodykach regionalnych i lokalnych regionu Podkarpacia.

 • Jerzy Jankowski

   

  Poeta, prozaik, dziennikarz, nauczyciel, animator życia literackiego. Urodził się w Głownie w 1965 roku. Ukończył geografię na Uniwersytecie Łódzkim, specjalizacja – geografia wyborcza. Od 1991 roku mieszka z rodziną w Żyrardowie. Pisze wiersze, opowiadania, eseje, recenzje, teksty dziennikarskie. Dziennikarz i redaktor naczelny kilku czasopism lokalnych. Uprawia też poezję graficzną, konkretną, konceptualną.
  Od 1996 roku współtworzy grupę literacką ŻWL (Żyrardowskie Wieczory Literackie). Od 2000 roku tworzy grupy poetyckie w Skierniewicach (SOPeL - Skierniewicki Odprysk Poezji ewentualnie Literatury, SZPoN – (Skierniewickie Zrzeszenie Poetów oraz Niepoetów), Warszawie (Terra Poetica), Grodzisku Mazowieckim (Grodziski Batalion Literacki „Nad Wyraz”), Milanówku, Międzyborowie. Laureat kilkudziesięciu konkursów poetyckich i slamów.

  Jego wiersze i opowiadania publikowały czasopisma polskie i litewskie np. „Red.”, „Znaj”, „Enigma”, „Gazeta Kulturalna”, „Portret”, „Poezja dzisiaj”, „Własnym Głosem”, „Literacka Polska”, „Siódma Prowincja”, „Gazeta Polska”, „Perspektywy”, „Gazeta Wyborcza”. Recenzje jego książek ukazały się m.in. w „Odrze”, „Akancie”, „Lampie”. Twórca i animator (od 2000 roku) Konkursu Poetyckiego im. Ziemowita Skibińskiego „Srebrna Szyszka” w Międzyborowie (laureatami byli m.in. Robert Miniak, Piotr Macierzyński, Jacek Karolak, Sławomir Płatek, Dorota Ryst, Zbigniew Mysłowiecki, Ewa Kowalczyk, Konrad Ciok, Rafał Maciszewski, Paweł Łęczuk).
  W 2003 roku przyjęty do ZLP, w 2007 roku wybrany do Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich. W 2011 roku ponownie wybrany do Zarządu OW ZLP. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
  Autor książek: „Przecież ktoś musiał”, „Słowokrwotok”, „Waffen SS”, „My tu jeszcze wrócimy”, „Tysiące dób”, „Pozytywni” (wraz z J.Paruszewskim), „Pogo”, „Śpiewak i cisza”. Jego wiersze ukazały się też w kilkunastu antologiach. Uważa się za „pokolenie Jarocina”, na festiwalu był osiemnaście razy. Twierdzi, że „poezja to nie żarty, na to można umrzeć”.  

 • Teresa Januchta

   

  Urodziła się 4 lipca 1947 r. w Karolinie. Ukończyła Liceum Pedagogiczne w Trzciance, a następnie WSP w Zielonej Górze. Pracowała jako nauczyciel na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska, a od 1982 r. w Poznaniu. Od 1992 r. przewodnicząca Koła Literackiego przy Klubie Nauczyciela w Poznaniu. Redaguje pismo literackie „Spojrzenie”, organizuje wieczory poezji (tzw. „Wtorki Literackie”), konkursy literackie (m.in. Ogólnopolski Konkurs Literacki pod hasłem „Nie pochłonie nas ekran”). Od 2003 r. członek ZLP, w latach 2005-2007 sekretarz Oddziału ZLP w Poznaniu. Debiut poetycki w 1984 r. we Wkładce Literackiej „Głosu Nauczycielskiego” wierszem „Krajobraz dzieciństwa”. Laureatka wielu konkursów literackich publikowała wiersze, opowiadania i recenzje w prasie literackiej (m.in. „Akant”, „Najprościej”, „Pomosty”, „Obrzeża”) oraz w almanachach i antologiach (m.in. „Strofy o Wielkopolsce”, „Drugi puls”, „Czas nie zapisany” – redaktor, „Tętno godzin” – red. „Była, jest i będzie – jak matka”, „Cud, który trwa” itd.). Redaktor antologii poezji religijnej „W promieniach miłosierdzia”. Wydała tomiki wierszy: „Przed światłem” (1989), „Na trzepaku” (1993) – dla dzieci, „Na rozstajach” (1999), „Zwierzowiec” (1999) – dla dzieci, „Ścieżki dostępu” (2003), „Cztery kroki od ogródka” (2007) – dla dzieci, "Powracające przestrzenie" (2007), "W różowym domku Milenki" (2008) - dla dzieci oraz prozę dla dzieci "Opowieści starego zegara" (2010) i powieść "Cierpki smak rajskich jabłek" (2008).

   

 • Ludmiła Janusewicz
  Ludmiła Janusewicz – mieszkanka Koszalina, ukończyła filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Działaczka i animatorka kultury.
  W latach 1983-1985 wspólnie z Jerzym Leszinem-Koperskim i Andrzejem Waśkiewiczem z Młodzieżowej Agencji Wydawniczej organizowała warsztaty literackie „O sens słowa” w Strzekęcinie.

  Obecnie pełni drugą kadencję funkcję prezesa koszalińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Drugą kadencję członek Rady Głównej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP - przedstawiciel woj Zachodniopomorskiego.

  W swoim dorobku ma tomiki poezji:
  „Msza żałobna zawieszona między drzewami ( Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, 1980), „Jest sową oczekiwania” (Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, 1985), Oskarżam słowa” (Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1989, „Rozmowa z Tobą w czasie” (Wydawnictwo Adam Marszałek, 2002).
  W przygotowaniu tomik „Rodzaj rzeczywistości”.

  Uprawia także malarstwo olejne oraz publicystykę kulturalną i krytykę literacką.
 • Zdzisława Jaskulska-Kaczmarek

  Zdzisława Jaskulska-Kaczmarek urodziła się i wychowała na Kujawach. Jest absolwentką polonistyki /UMK Toruń 1966/.Mieszka we Lwówku Wlkp..

  Należy do Poznańskiego Oddziału ZLP, jest członkiem zarządu tego oddziału.
  Dotychczas ukazały się następujące książki poetyckie autorki:

  ”Poznaj gościnę przydrożnego kamienia” 1985
  „Gwiazd spadających nie liczę” 1989
  „Jak najdalej od siebie” 1992
  „Wyjęta z granic cienia” 1993
  „Najwierniejszy z nieprzyjaciół” 1993
  „W ciszy horyzontu” 1998
  „I napijemy się z jednego źródła” 2003
  „Ptaki pustych gniazd” 2006


  Od roku 2003 wydaje jako Zdzisława Jaskulska Kaczmarek.
  Utwory poetyckie Zdzisławy Kaczmarek znajdują się też w wielu wydawnictwach zbiorowych. Wybrane wiersze zostały przetłumaczone na kilka języków europejskich, były drukowane w prasie czeskiej i niemieckiej.

  I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Książkę Poetycką organizowanym co dwa lata przez ZG ZNP 1995 za tomy- „Wyjęta z granic cienia” i „Najwierniejszy z nieprzyjaciół”. Wyróżnienia MLP w Poznaniu za zbiór „I napijemy się z jednego źródła”-2003 oraz za „Ptaki pustych gniazd”-2006.

  Odznaczona medalem Zasłużony dla Kultury Województwa Wielkopolskiego 2007

 • Irena Kaczmarczyk
  Irena Kaczmarczyk. – ur. w 1949 r. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Językoznawca, bibliotekoznawca, animator kultury. Mieszka i pracuje w Krakowie. Autorka 6. tomów wierszy: „Srebrne niepokoje”(2001), „Malinowe przystanki” (2004), „W witrażu pajęczyny”(2005), „Lubię z Tobą zapalać latarnie”(2006), „Wzejdą wiosną”-wybór wierszy w serii Kroniki Poetyckie nr 4 (2008), „Światło”(2009).

  Publikuje w cyklicznych almanachach i antologiach literackich: „Krakowska Noc Poetów”, „Każdy rodzi się poetą”, „Pożegnanie Lata Pisarzy i Artystów”, „Bronowicki Karnawał Literacki” oraz almanachach Formacji Artystycznej „Szesnaście”. Jej wiersze ukazały się na łamach czasopism krakowskich i ogólnopolskich, takich jak: „Kraków”, „Akant”, „Kozirynek”, „Dziennik Polski” , „ Hejnał Oświatowy”, „Dworzanin Polski”, „Suplement”, „Kęczanin” i in.

  Laureatka wielu konkursów literackich. W 2007r.otrzymała Nagrodę Główną „Zwierciadła” , w konkursie na najlepszy współczesny erotyk. W 2008 r. Nagrodę Główną w XVI Konkursie Poezji Religijnej w Ludźmierzu oraz w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Szukam słowa”.

  W roku 2008 otrzymała Nagrodę w Dziedzinie Kultury w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU 2007 – TWÓRCA.

  Należy do Związku Literatów Polskich (członek Zarządu – Oddział Kraków) , Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego i Formacji Artystycznej „Szesnaście”. Do jej tekstów została napisana muzyka, m.in. przez Zbigniewa Ciurabę, Roberta Marcinkowskiego oraz Grażynę Łapuszek. Pieśni są w repertuarze chóru męskiego Krakowskiego Towarzystwa Śpiewackiego ECHO oraz innych solistów.

 • Regina Kantarska-Koper

  Urodzona w 1946 r. na Mazowszu. W 1968 roku uzyskała stopień mgr filologii rosyjskiej UW w Warszawie. Nauczycielka języka rosyjskiego w Białymstoku. Od 1993 roku pracowała jako terapeutka, obecnie na emeryturze. Ma syna muzyka – altowiolistę i troje wnucząt.

   

  Uprawia poezję, prozę i malarstwo, pisuje także wiersze dla dzieci, aforyzmy i haiku. Swoje utwory publikowała w licznych antologiach poezji i aforystyki, prasie oraz w wydawnictwach pokonkursowych. Członek Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku i Związku Literatów Polskich. Uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach artystycznych. Tłumaczona na esperanto. Nagradzana i wyróżniana w konkursach literackich.

   

  Wydała trzy tomiki poezji: „Między tak i nie” – Oficyna Wydawnicza „Pogranicze”, Białystok 1992. „Niech nie ogarnie mnie ciemność” – Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Białystok 2000. „Krople tęczy” - Nauczycielski Klub Literacki, Białystok 2002. Jest współautorką tomiku „Smak istnienia” z serii „Kajety Starobojarskie” – NKL, Białystok 2009 oraz współredaktorką kolejnych numerów tej serii. Złożony do druku czwarty tomik „Czas księżyca”.

   

 • Rafał "Jeżyk" Kasprzak
  Rafał „Jeżyk” Kasprzak - poeta. Urodził się 29 sierpnia 1973 r. w Częstochowie. Wiersze publikował w „Gazecie Częstochowskiej”, „Mini Galerii”, „Alejach 3”, „Echu Dobrodzienia”, „Aspektach Filozoficzno-Prozatorskich”, „Akancie”, „Poezji Dzisiaj”, „Schodach Kawowych”, „Miesięczniku Prowincjonalnym”, „Szafie”, Krajeńskim Kwartalniku Kulturalnym „Obok” oraz prasie zagranicznej, m.in. na Cyprze, Ukrainie, Finlandii. Jest członkiem Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Mieszka i pracuje w Częstochowie. Dotychczas opublikował trzy książki poetyckie: Ostry dyżur (Warszawa 1996), Sennik Syzyfa (Kraków 2002) oraz Raport (Częstochowa 2007).
  Strona internetowa poety
 • Kazimierz Kochański

   

  Poeta, animator kultury już w 1981 roku założył Klub Miłośników Literatury i Sztuki w Grójcu, który współpracował z ówczesną Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną, potem Centrum Kultury Regionalnej, obecnie Grójeckim Ośrodkiem Kultury - współorganizując między innymi Ogólnopolskie Konkursy Poetyckie "O Laur Jabłoni". Publikował w wielu almanachach poetyckich, także psałterzu poezji religijnej.

  Dotychczas ukazały się następujące zbiory wierszy: "Konfesje", "Kroki", "Krecha", wybór wierszy "Kolekta" i retrospektywny tom "Kulminacje". Wydał także zbiory fraszek "Karambol", "Kipiel", "Kakofonia", "Kuriozalia" oraz "Kolczyki". Pisze również teksty do piosenek: zbiór "Kanty-Lenki".

   

  Jest autorem tekstów płyty "The drift like that", a także kolęd i pastorałek; m.in. na płycie "Gdy ziemię cichym snem" . Członek Związku Literatów Polskich.

  Więcej można się dowiedzieć na stronie autorskiej: www.kazimierzkochanski.pl

 • Lech Konopiński

   

  Literat - poeta, satyryk, aforysta, autor utworów dla dzieci i młodzieży oraz widowisk telewizyjnych, dziennikarz. Nowator formy i treści typu haiku, aforyzmów, trioletów, oktostychów oraz krótkich form satyrycznych.

  1978 -86 - prezes poznańskiego Oddziału ZAKR

  członek zarządu ZLP Oddział Wielkopolski, członek Komisji Kwalifikacyjnej przy ZG ZLP (od 1988 r), Publicysta filatelistyczny, redaktor i wydawca czasopisma "Filatelista Polski",

  Urodzony 16 marca 1931 r w Poznaniu

  Absolwent Wydział Handlu Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu , doktorat nauk ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

  Debiut literacki w 1954 r na łamach tygodnika "Szpilki", W 1960 r. wydaje pierwszy tomik wierszy p.t. "Akcje i reakcje" z ilustracjami Jacka Fedorowicza.

  W latach 1956-60 sekretarz redakcji tygodnika satyrycznego "Kaktus" oraz pod pseudonimem Wiktor Leliwa (wspólnie z Włodzimierzem Ścisłowskim) oraz pseudonim Lech Kolecki- autor fraszek w "Głosie Wielkopolskim". W latach 1960-65 - redaktor "Gazety Poznańskiej" pseudonim Wiktor Leliwa, (wspólnie z Włodzimierzem Ścisłowskim)

  1978 - 2000 - Organizator "Biesiady Humorystów" -Kostrzyn Wlkp

  1994 i nadal Publicysta filatelistyczny, redaktor i wydawca czasopisma "Warta" i "Filatelista Polski", Współpracownik redakcji katalogu znaczków pocztowych "Michel - Europa" oraz albumów Leuchtturm Verlag, Współorganizator wielu wystaw i pokazów filatelistycznych w tym światowej WF Polska '73, Uczestnik i wystawca na światowych i europejskich imprezach, sędzia filatelistyczny klasy międzynarodowej

   

  Autor 60 książek o nakładzie ok. 5 mln. egzemplarzy w tym:

  - zbiory aforyzmów, fraszek, wierszy, piosenek,

  M. in. 6 tomów fraszek i limeryków ilustrowanych przez Maję Berezowską: "Amoreski", Diabelskie Sztuczki", "Pawie Oczka", "Rajskie Jabłuszka", "Alfabet Amora", "Uśmieszki i Łezki"

  oraz "Oczarowani limerykami" (2005),

  W przygotowaniu: "Uśmieszki i łezki" oraz "Fraszkopis z konopi"

   

  Przekłady z języka niemieckiego, m. inn. "Przygody Maksa i Moryca" Wilhelma Buscha i "Piotruś Rozczochraniec" Heinricha Hoffmana,

   

  Sztuki i musicale dla dzieci:

  m. innymi: "Figliki w takt muzyki", "Tajemnicze znaki", "Lisek urwisek" "Przygoda z przyrodą", ''Zaczarowany las" i inne

   

  Proza i wiersze dla dzieci

  Wiersze i proza miedzy innymi:

  "Bajeczne historie" -1977, ''Co pełza i hasa po polach i lasach?'' - 1979,1980,1985,1989, "Roczek Puszka" 1992 r , "Myszki myszkują wszędzie" i "Roczek Puszka" - 1992. "Zajączek" -1992, "Miś Kuba" - 1993, "Miś Bari", "Polna myszka", "Bóbr Poldek", "Zabłąkane kurczątko", "Miś i pszczółki". "Kotek trzpiotek", "Króliczek wędrowniczek", "Szkoła pod Listkiem", "Jak wesoło przyjaciołom", "Smyki z Afryki", "Na łące pod słońcem", "Jesień w lesie", "Awanturka pieska Burka", "O psotkach kotka Trzpiotka" -1994. "Kocięta", "Króliczki", "Szczenięta", Źrebięta" - 1999, "Złote kurczęta" - 2002, "Konopiński dzieciom" - 2004 oraz wiele, wiele innych

   

  Opracowania:

  - klasycznych bajek i baśni dla dzieci w formie wierszy (1994 r):

  wg Hansa Christiana Andersena: "Brzydkie kaczątko", "Calineczka"

  wg Charlesa Perraulta: "Czerwony kapturek", "Kopciuszek", "Kot

  w butach", "Śpiąca królewna"

  wg braci Grimm: "Królewna Śnieżka"

  wg Collodiego: "Pinokio"

  i inne

   

  Ksiązki dla dorosłych :

  "Akcje i reakcje" - 1960, "Amoreski" - 1963, "Diabelskie sztuczki" -1968, "Bajeczne historie", "Rajskie jabłuszka" - 1971, "Pawie oczka" - 1975, "Alfabet Amora" -1979, 1989, "Figlarne listki"- 1980, "Śmieszne pretensje" -1981, "Żarty znad Warty" (z Wł. Ścisłowskim) -1983

   

  Haiku, triolety, oktostychy:

  "Haiku bel liku" - 2007 r

  "Myśli - gedanken" - 2006 (wersja polsko-niemiecka)

  Aforyzmy:

  "Aforyzmy śmiechu warte" - 1994 i "777 Aforyzmów" w wersji polsko - niemieckiej - "Myśli Gedanken" - 1994,

  "Na wadze aptekarskiej czyli gwoździe w moździerz" - 1998, "Gorzkie pigułki" - 1999, "Ostre strzykawki" - 1997

   

  Wiersze, fraszki, skecze

  Wybór fraszek -1989, "Skrzydełka Erosa" - 1990, "Poznańskie pyry" - 1990, "Podaj łapę" - 1990, "Poznańskie pyry czyli chichranie i śpiywanie po naszymu" - wiersze -1990, "Fraszki" -1990,

   

  Piosenki :

  Od 1961r - teksty piosenek m. innymi dla Anny Jantar, Eleni, Jerzego Grunwalda, Krzysztofa Krawczyka:

  "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Co ja w tobie widziałam", "Za każdy uśmiech twój", "Za wszystkie noce", "Poniesie nas wiatr", "Nigdy w piątek" w 1975 r (udział w finale Festiwalu Piosenki w Tokio), "To co dał nam świat", "Szła noc" - I nagroda w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej na piosenkę żołnierską -1970, "Król pikowy", "Miłość jak wino" i "Na miłość nie ma rady", "Popędzimy w dal saniami" i inne (około 200)

  oraz dla zespołów regionalnych ;"Kapela zza winkla" "Plewiszczoki" , "Junki z Buku" - ponad 100 piosenek, napisanych gwarą poznańską

  Jest laureatem (w tym wspólnie z Włodzimierzem Ścisłowskim) wielu nagród na Festiwalach Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu "Zaślubinowy pierścień" - 1968, "Nie ma mocnych na żołnierza", "Gdy Polska da nam rozkaz", " Marsz plutonu", "Szła noc"- 1973,

   

  Filmografia

  1971 - film "Milion za Laurę" piosenka: " Czujna straż"

  1977 - film "Nie zaznasz spokoju" piosenka: "Kto powie nam, co to jest miłość"

  1986 - serial "Pan Samochodzik i niesamowity dwór" - słowa piosenki

  1986 - film "Weryfikacja" piosenka: "Gdy Polska da nam rozkaz"

  1987 - 1976 - 1977 w serialu "Dorastanie" piosenka: "Najtrudniejszy pierwszy krok"

   

  Bajki na płytach CD:

  "Bajki - grajki - numer od 1 do ponad 100, m. inn.: "Plastusiowy pamiętnik", "Guliwer w krainie Liliputów", "Wyprawa na szklaną górę", "Niech żyje Słoń!". "Przygody Robinsona Crusoe", "Brzydkie kaczątko", "Kopciuszek", "Kot w butach", "Pinokio", "Ali Baba i czterdziestu rozbójników", "Przygody Piotrusia Pana", ''Książę Lech i druhów trzech''

   

  Posiadane ordery:

  - Złoty Krzyż Zasługi (1977)

  - Zasłużony Działacz Kultury (1982)

  - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski(1985)

  - Odznaka Honorowa miasta Poznania

  - "Za zasługi w rozwoju województwa .poznańskiego"

  - "Złota Księga" - uzyskana w Plebiscycie Czytelników (1971) za "Rajskie jabłuszka"

  - "Order Uśmiechu" przyznany na wniosek dzieci poznańskich szkół i przedszkoli

  - nagroda za wiersz "Druh Ogórek" odebrana z rąk Jana Brzechwy

  - zamieszczenie przez Międzynarodowe Centrum Biograficzne w Cambridge nazwiska Lecha Konopińskiego w światowym opracowaniu:

  "Wybitni Ludzie XX - Wieku" oraz "Wybitni Europejczycy XXI Wieku"

  - nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz innych instytucji

  - nagrody Ministerstwa Łączności

  - Statua "Hipolita" - "Zasłużony Wielkopolanin"

  - srebrny medal za "Zasługi dla Obronności Kraju" (1974)

  - odznaka "Zasłużony dla woj. Leszczyńskiego" (1988)

  - medal Wojewody Poznańskiego, za całokształt (1989)

  - odznaczenie "Dziennikarskie Koziołki" - wyróżnienie dla redaktora Lecha Konopińskiego seniora zawodu dziennikarskiego,

  Poznań 2004 r

  - Honorowa odznaka prezesa TMMP pani prof.dr hab.Jadwigi Rotnickiej (medal wg projektu .Stanisława Mrowińskiego) przyznany, jako podziękowanie za współpracę, inicjatywy a także wieloletnią działalność w dziedzinie filatelistyki

   

  oraz wiele innych

   

 • Krystyna Konecka
  KRYSTYNA KONECKA urodziła się w Dobiegniewie, w rodzinie repatriantów z Wileńszczyzny. Dzieciństwo spędziła w Gorzowie Wlkp. i w Tychach. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowe Studium Kulturalno-Oświatowe na Uniwersytecie Śląskim. W 1972 roku została dziennikarką w Tychach. W 1979 roku rozpoczęła pracę w „Gazecie Współczesnej” i „Kontrastach” w Białymstoku, zajmując się reportażem społecznym, publicystyką kulturalną i krytyką teatralną. W dorobku ma współpracę z wieloma czasopismami ogólnopolskimi oraz kilkanaście wystaw fotograficznych, m.in. Wilno i okolice, Życie i twórczość Adama Mickiewicza (Nowogródek, Wilno, Rosja, Rzym, Paryż) oraz Williama Szekspira.

  Jako poetka debiutowała w katowickich „Poglądach” w 1972 roku. Od wielu lat jej specjalnością jest sonet oraz sonetti a corona. Wydała kilkanaście książek i arkuszy poetyckich (m.in. „Sonety codzienne”, „Pory mroku”, Powrót z Erolandu”, „Ślady na jeziorach”, „Sonety litewskie”, „Znad Wilii”, „Miejsca”, „Cisza”, „A.M.”, „Żegnaj, Kornwalio”, „Ogrody Szekspira. Shakespeare`s Gardens”)” i reporterskich („Koreański koń Czhollima”, „Kraj porannej ciszy”). Jej wiersze prezentowane są w polskich oraz zagranicznych czasopismach i antologiach. Cykle sonetów do swoich albumów fotograficznych „Leśne misteria” i „Wigry...” wybrał Włodzimierz Łapiński.

  Za książkę „Pory mroku” poetka otrzymała twórczą Nagrodę Wojewody Białostockiego, za „Ciszę” – Nagrodę im. Wiesława Kazaneckiego. Tom sonetów „Ogrody Szekspira” z fotografiami autorstwa K. Koneckiej (2003) został wyróżniony podczas XXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, a w roku 2004 – wraz z przekładami córki poetki, Ewy Sherman – włączony do zbiorów bibliotecznych The Shakespeare Centre (Stratford-upon-Avon, England). Wiersze z tej książki zostały też uhonorowane Nagrodą Specjalną – pucharem Prezesa ZG ZNP w konkursie literackim „O Buławę Hetmańską”. W roku 2006 ukazał się album fotograficzny K. Koneckiej „Chwile i lata” – na XXXV Warszawską Jesień Poezji. Jest m.in. członkiem The Anglo Polish Society of Bristol and the South West, England.

 • Olesia Kornienko

  Nazywam się Olesia Kornienko urodziłam się 17.12.1975 r. w Nowomoskowsku w Rosji. Mieszkałam w Labytnangi niedaleko Tiumeni leżącym za Kołem Polarnym. Urodziłam się z porażeniem mózgowym dziecięcym.

  Dla rosyjskich lekarzy byłam ciężkim przypadkiem. Częste podróże wraz z Mamą w poszukiwaniu ratunku, umożliwiały poznawanie nowych miast, nowych ludzi, zaowocowały w przyszłości przemyśleniami do pisania wierszy. Pierwszy wiersz podyktowałam mając 5 lat. Wtedy też zaczęłam rysować. Po latach, polskie Ministerstwo Sztuki pozytywnie oceniło rysunki, co umożliwiłoby start do Akademii Sztuk Pięknych, jednak wybrałam dziennikarstwo.

  W 1992 r. razem z Mamą opuściłyśmy Rosję, wyjeżdżając na zawsze do Polski. Tutaj spotkałyśmy się z ks. Krzysztofem Małachowskim, prezesem Fundacji „Dzieci Dzieciom”. Atmosfera, która nas otoczyła stała się natchnieniem do napisania wiersza „Nadzieja”. W 1996 r. na targach książki katolickiej ks. Jan Twardowski pozytywnie ocenił moje zdolności.

  Pomimo ograniczeń ruchowych związanych Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, którego głównym objawem jest silna spastyczność [bardzo bolesne, niekontrolowane napięcie mięśni] w górnej części ciała oraz niewyraźnej mowy) jestem bardzo aktywna. W latach 1996-2002 zdobyłam kilka medali w Tańcu na Wózkach, m. in. w Holandii w Pucharze Świata – srebrny medal wraz z partnerem na wózku.

  W 2006 roku zaprosił mnie wraz ze sprawnym partnerem „Król Salsy” – José Torres na Międzynarodowy Festiwal Salsy, w tym samym roku zdobyłam wyróżnienie w plebiscycie Stowarzyszenia Integracja „Człowiek bez barier”.

  Od 2000 roku moją wielką pasją jest wspinaczka skalna, która pozwala poczuć się wolną i przesuwać granice wytrzymałości…

  W 2005 r. opublikowałam debiutancki tomik wierszy „Tańcząca z gwiazdami”, w 2007 wydano moją prozę „Powtórka i inne...” oraz bajkę dla dzieci „Zaczarowany Renifer”. W grudniu tegoż roku otrzymałam Obywatelstwo Polskie.

  W 2009 r. uzyskałam pierwszą nagrodę w VI ogólnopolskim konkursie literackim pn. PROMIEŃ NADZIEI za utwór „Pocałunek delfina”. Od 2009 r. jestem członkiem Związku Literatów Polskich.

  Studiowałam na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Latem 2010 przeszłam do finału konkursu młodych dziennikarzy im. Julka Cyperlinga „Świat w zbliżeniu. Ukryte w szufladzie”. W październiku 2010 byłam laureatką Pierwszej Nagrody w ogólnopolskim konkursie literackim w Tomaszowie Mazowieckim. Od grudnia 2007 do maja 2010 pracowałam w galerii „Apteka Sztuki”.

  Moja nowa pasja, to grafika komputerowa, której wystawę chciałabym zaprezentować w Kanadzie. Prace można obejrzeć na portfolio graficznym www.olesia75.iportfolio.pl

  Innym moim marzeniem jest zorganizowanie szkoły salsy na wózkach, a także stowarzyszenia wspinaczki dla niepełnosprawnych w Warszawie.

   

   

 • Věra Kopecká
  Věra Kopecká urodziła się 14 lipca 1951 r. w Turnovie. Do matury mieszkała w Jabloncu nad Nysą, od roku 1992 jest mieszkanką Broumova. Jest organizatorką Dni Poezji, należy do Wschodnioczeskiego Oddziału Związku Pisarzy.

  Ukończyła studia pedagogiczne w zakresie matematyki na Uniwersytecie Karola w Pradze. W latach 1980 - 1985 w Ludowym Konserwatorium w Pradze studiowała recytację, teatr poezji i twórczość literacką.

  Wydała 14 książek poetyckich, w tym dwujęzyczny tomik "Podzimní poselství", polska wersja pt. "Jesienna wiadomość" w tł. Krzysztofa Karwowskiego. W 2009 r. ukazał się w Polsce wybór jej poezji pt. "Śladami cieni" w tł. Kazimierza Burnata. Ona sama przekłada i wydaje wiersze przyjaciół.

  Fotografuje, miała wiele wystaw w Czechach i w Polsce. Uprawia również tradycyjne techniki i rzemiosła ludowe.  Věra Kopecká narodila se 14. července 1951 v Turnově. Do maturity žila v Jablonci nad Nisou, od roku 1992 bydlí v Broumově. Je organizátorkou Dnů poezie v Broumově a členkou Vč. střediska Obce spisovatelů.
  Vystudovala učitelství matematiky na Karlově universitě. V letech 1980 – 1985 absolvovala na Lidové konzervatoři v Praze obory umělecký přednes, divadlo poezie a literární tvorba. Vydala více než desítku sbírek poezie, z novějších to jsou: Malá obrazárna ticha (2000), Toulavý měsíc (2001), Hořce (2003), Stepní běžec (2006), Vybírání kamenů (2007) a Mazi večernicí a jitřenkou (2008). Dvojjazyčně, polsko – česky vyšla sbírka Podzimní poselství (2002, v překladu Krzysztofa Karwowského), polsky v překladu Kazimierze Burnata výbor z veršů pod názvem Šladami cieni (2009). Překládá a vydává poezii svých přátel.

  Fotografuje, měla několik výstav v Čechách i v Polsku. Zabývá se rovněž tradičními lidovými technikami a řemesly.
 • Lidia Kosk

  Lidia Kosk, poetka, pisarka, podróżniczka, fotograf.
  W roku 1967 ukończyła studia z tytułem magistra prawa na Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczęte na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z Lublinem rozstała się w latach pięćdziesiątych i do chwili obecnej jest wierna Warszawie. Jej pasją są podróże, owocujące wierszami, opowiadaniami, felietonami i fotografią. Prowadzi warsztaty literackie, Autorski Teatr Poetycki, spotkania poetyckie, pisze recenzje. Poza twórczością literacką zajmuje się historią Polski, m. in. współpracowała autorsko z mężem Henrykiem P. Koskiem nad dwutomowym słownikiem historycznym „Generalicja Polska” wydanym w latach 1998 (tom I) i 2001 (tom II).

  Tomik wierszy wybranych z lat 1960-1991, zatytułowany „Na spotkanie z życiem”, podkreślający wieczne dążenie człowieka w ciągłej życiowej podróży, rozpoczyna serię jej publikacji książkowych. Następne zbiory poetyckie to: „Z drzewem poszumieć z ptakiem polecieć” (1994) z jej własnym rysunkiem na okładce i „Liście na wiatr” (1996) z ilustracjami Bohdana Butenko. W 1998 ukazał się tomik opowiadań „Wyspa na zielonym morzu”, ilustrowany przez autorkę, wydany w Klubie Poetyckim „STODOŁA”, a w roku 2001 wspólny z pięcioma poetkami amerykańskimi tomik poezji pt. ”Semi Sub Un-Conscious Mind of Quatrain”.

   

  W 2003 roku wyszedł dwujęzyczny, polsko-angielski wybór wierszy Lidii Kosk pt. "Niedosyt/ Reshapings” ze wstępem dr Reginy Grol, profesorki literatury porównawczej w Empire State College, State University of New York. Pisze ona m.in.: „Jest to poezja refleksyjna, ale pełna witalności (...). Liczne wiersze zawarte w tej książce, jak choćby "Monte Cassino", dotyczą polskiej historii i problematyki wolnościowej. Podobnie wiersz zatytułowany "Nasze dzieci", wiersz o długofalowym, korozyjnym wpływie Drugiej Wojny Światowej na pokolenie powojenne. (...) Zaiste mozna określić ją [Lidię Kosk] jako poetkę o mocnych polskich korzeniach, ale jednocześnie poetkę kosmopolityczną w najlepszym sensie tego słowa". Jako dziecko doświadczyła okrucieństw wojny i okupacji, w tym pobytu w niemieckim obozie przejściowym w Lublinie, gdzie znalazła się w wyniku ulicznej łapanki. http://www.litecircle.net/lidiakosk.html

  http://baltimorereview.org/index.php?option=com_content&task=view&id=86&Itemid=39

  O narastaniu nowych zagrożeń, o ich realności traktuje cykl wierszy wchodzący do kolejnego tomiku dwujęzycznego „Słodka woda, słona woda / Sweet Water, Salt Water”.

   

  W wydanej w 2004 książeczce z kolorowymi fotografiami wnętrza mieszkania Księdza-Poety i słowem wiązanym pokazała szczególny świat, „Świat z pięterka Ks. Jana Twardowskiego". Jego uzupełnieniem jest aneks ze stycznia 2006 roku „Gdy Ksiądz Jan Twardowski odszedł” oraz artykuł „Zszyć niebo z ziemią”, opublikowany w 2007 roku w czasopiśmie „Więź”.

   

  W 2009 roku ukazały się trzy książki autorstwa Lidii Kosk. Pierwsza, „Słodka woda, słona woda/Sweet Water, Salt Water”, składa się z czterech rozdziałów; w czwartym –zatytułowanym „Z księgi opowiadaczy" – obok wierszy pojawiają się krótkie opowiadania. Utwory zawarte w tym rozdziale nawiązują do tradycji opowiadaczy historii, odzwierciedlając uczestnictwo autorki w Polskim Stowarzyszeniu Sztuki Opowiadania IMAGANA. Książka ilustrowana jest jej kolorowymi fotografiami przyrody, m.in. cyklem konarów i korzeni drzew. Została wyróżniona kilkoma recenzjami w kraju i za granicą, http://rattle.com/blog/2010/10/slodka-woda-slona-wodasweet-water-salt-water-by-lidia-kosk-and-danuta-e-kosk-kosicka/

  http://www.lochravenreview.net/2009Winter/cuddy.html

  http://www.gazetakulturalna.zelow.pl/images/stories/pdf/7_2009_17.pdf , jak również nominacjami do kanadyjskiej nagrody "The Griffin Poetry Prize" i do "Found in Translation Award" dla tłumaczki wierszy na język angielski, Danuty E. Kosk-Kosickiej.

   

  Druga, tomik poezji pt. „Jak rzeki do morza”, również ilustrowana kolorowymi fotografiami Lidii Kosk, rozpoczyna się perspektywą leśnej drogi – „ nasze życie jest drogą, z której jesteśmy”. http://www.gazetakulturalna.zelow.pl/images/stories/pdf/12_2010_19.pdf Autorem posłowia i rysunku na okładce jest profesor Tadeusz M. Nowak, nestor polskiej historiografii wojskowej, wybitny specjalista kartograf.

  Trzecia, to opracowana przez Lidię Kosk antologia wierszy i opowiadań pt. „Jak drzewo być owocne” kilku autorek, uczestniczek prowadzonych przez nią warsztatów literackich. W ramach tych warsztatów powstał również Autorski Teatr Poetycki wystawiający spektakle literackie. ATP w założeniu swoim jest otwarty; może w nim występować każdy autor, przedstawiając nie tylko swoje utwory, lecz także utwory innych współczesnych poetów, tematycznie związane z aktualnie przygotowywanym spektaklem.

  Wiersze i opowiadania Lidii Kosk publikowały liczne czasopisma literackie i wydawnictwa antologii w Polsce i za granicą. Gościła wielokrotnie na łamach kolejnych antologii Związku Literatów Polskich, ,,Nestora”, „Więzi”, „Akantu”. W USA do końca 2010 roku ukazało się ponad 50 publikacji jej wierszy w tłumaczeniu na język angielski, m.in. w „Loch Raven Review”, „One Tree, Many Branches”, „Contemporary Writers of Poland”, antologii wojennej „Against Agamemnon” i dwujęzycznych wydawnictwach, takich jak „September Eleven: Maryland Voices”, „The Fourth River”, „The Gunpowder Review”, „The Dirty Goat”, czy też „International Poetry Review”.

  Program Pierwszy Polskiego Radia prezentował jej poezję m.in. w audycjach z cyklu „Poezja z ducha muzyki poczęta”. Jej utwory można też znaleźć na stronach internetowych, takich jak Pisarze Polscy, Miasto Literatów, World Lawyer Poets. Polsko-angielskie tomiki „Niedosyt/ Reshapings”oraz "Słodka woda, słona woda/ Sweet Water, Salt Water" znajdują się m.in. w księgarni internetowej Amazon.com. http://www.amazon.com/Slodka-woda-slona-Sweet-Water http://www.amazon.com/Niedosyt-Reshapings-Lidia-Kosk

   

   

   

   

 • Paweł Kubiak

  Paweł Kubiak ur. się w Karszewie (Wielkopolska). Studiował teologię. Debiutował wierszem w „Zarzewiu” w 1973 r. Publikował m.in. w „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Kamenie”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Regionach”, „Literackiej Polsce”. Debiut książkowy w 1985 r. w „Iskrach” tomikiem „Nie ma już tego czasu”, następnie wydał: „Kronika Miasta Piastowa” (Rada Miejska Piastowa, Piastów 1994), „111 haiku oraz” (Polska Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2001), „Próby zrozumienia pamięci” (Polska Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2005), „miniatury i fragmenty o miłości” (Instytut Wydawniczy „Świadectwo”, Bydgoszcz 2009), „Antologia poezji wietnamskiej od XI do XIX w.” – wspólnie z Lam Quang My (Wyd. Książkowe IBIS, Warszawa 2010), „to co odejdzie jest w tym co przychodzi” (Wydawnictwo Komograf, Ożarów Mazowiecki 2011). Jego wiersze tłumaczone były na język wietnamski i angielski.

  Jest laureatem kilku konkursów poetyckich, m.in. dwukrotnie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Juliana Przybosia „Patra” (Rzeszów – 1978-79). Zajmuje się także krytyką literacką. Zorganizował i prowadzi Konfraternię Poetycką „Biesiada” przy Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie oraz redaguje jej Serię Wydawniczą. Należy do Związku Literatów Polskich.

 • Eugeniusz Kurzawa
  Eugeniusz KURZAWA, poeta, redaktor książek i wydawnictw, animator kultury, prasoznawca; ur. 3 stycznia 1954 r., absolwent WSP w Zielonej Górze (1980), obecnie dziennikarz „Gazety Lubuskiej”, członek Związku Literatów Polskich (prezes oddziału zielonogórskiego). Uprawia głównie publicystykę, felietonistykę, wywiad, pisze eseje, szkice i recenzje literackie.
  Wraz z żoną Lidią prowadzi pod Zieloną Górą „Ogród sztuk”. W jego ramach odbyły się wystawy plastyczne (m.in. medali Bogdana Chmielewskiego, tkaniny Agaty Buchalik-Drzyzgi, pasteli Józefa Burlewicza, grafiki Aleksandry Fichny-Chełkowskiej), fotograficzne (Stanisława Wosia), spotkanie literackie, teatralne (Teatr 3/4 z Zusna), aukcja prac Andrzeja Strumiłły.

  BIBLIOGRAFIA
  I. Tomiki poezji

  „Wiem?” (Zielona Góra 1979, arkusz poetycki), „Serial codzienny” (Warszawa 1979, wiersze), „Wszystko jest ważne” (WDK Suwałki 1984; 11 egz.), „Nie jesteś tu” (Białystok 1986, wiersze), „Samotnieję” (Suwałki 1986, wiersze), „Nad Błędnem i Obrą. Wiersze zbąszyńskie” (Zbąszyń 1989, arkusz poetycki), „Zapis” (Białystok 1990 wyd. I , Zbąszyń 1996 wyd. II, wiersze), „To wszystko nic” (Warszawa 1990, wiersze), „Konieczność i nietrwałość” (Zielona Góra 1995, wiersze), „Oczko. Wiersze dla żony” (Wilkanowo 1999; 2 egz.), „Wiersze przydomowe” [w:] „Ogród sztuk” (Zielona Góra - Wrocław 2000), „Wciąż nowa prywatność” (Zielona Góra 2003, wiersze; nagrodzone Lubuskim Wawrzynem Literackim), „Autoportret z przyszłością” (Zielona Góra 2006, wiersze; wybór z okazji 30-lecia pracy twórczej).
  Wiersze tłumaczono na język litewski, niemiecki, angielski i białoruski.

  II. Inne
  - „Słownik polskich pisarzy współczesnych Wileńszczyzny” (Zielona Góra 1995).
  - Wespół z Andrzejem Strumiłłą: „Wigry. Kultura i środowisko. Spotkania 1977-1990” (Warszawa 1991)
  - Wraz z żoną Lidią: „Ogród sztuk” (Zielona Góra 2000)
  - „Miasteczko do życia. Wolsztyńskie rozmowy”, Firma księgarska „Leszek Maruszewski” (Wolsztyn 2002)
  - „Moje miejsce. Zbąszyńskie rozmowy”, Firma księgarska „Leszek Maruszewski” (Wolsztyn 2004)

  III. Legendy
  „Legendy zbąszyńskie” (w:) „Kalendarz zielonogórski” 1980 (Zielona Góra 1979), „Legendy zbąszyńskie” (w:) „Szkice zbąszyńskie” (Zbąszyń 1989).

  IV. Prace redakcyjne
  a) indywidualne:
  Małgorzata Dobrowolska Białe marzenia (red.)(Suwalskie Towarzystwo Kultury, Suwałki 1986, wiersze), Irena Misztal Spóźnione akordy (red.) (Towarzystwo Miłośników Ełku 1990, wiersze), Irena Misztal Okruchy życia (red.)(Ełk 1993, opowiadania). Irena Misztal Jej powrót (red.)(Miejski Dom Kultury Ełk 1977, opowiadania), Irena Misztal Takie sobie dzieje (red.) (nakł. własnym, wspomnienia; cz. I Takie sobie dzieje Ełk 1999, cz. II Takie sobie dzieje. Międzywojnie Ełk 2000, cz. III Takie sobie dzieje. Dwie okupacje Ełk 2001).
  b) zbiorowe: Studencki Klub Poetycki 54 (red.) (Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Zielona Góra 1977, wiersze), [Zenon Matuszewski - współredaktor] Zbąszyń. Zarys historii dziejów miasta (Lubuskie Towarzystwo Kultury Zielona Góra 1985), 10 plener Kultura i środowisko Wigry 86 (red.) (Biuro Wystaw Artystycznych, Suwałki 1986 r.), Próby. Almanach białostockiego środowiska literackiego (red.) (Klub Literacki ZLP Białystok 1989), [Andrzej Strumiłło - współautor] Wigry. Kultura i środowisko. Spotkania 1977-1990. (Polski Dom Wydawniczy Warszawa 1991), Cztery dekady. 40-lecie oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze (red.) (ZLP Zielona Góra 2002)

  V. Twórczość pozaliteracka
  „Region Kozła. Mapa turystyczna Stowarzyszenia Gmin RP Region Kozła” (2001)
  Wespół z Zenonem Matuszewskim: „Zbąszyń. Zarys historii dziejów miasta” (Zielona Góra 1985).
  Współredakcja: Ireneusz Koźlicki, Jan Janowski, Andrzej Wilkoński „Zbąszyń. Plan miasta (Zbąszyń 1996; wyd. II, wyd. III).

 • Paweł Kuszczyński

  Paweł Kuszczyński - poeta i krytyk literacki, urodził się 7 czerwca 1939 roku. Liceum pedagogiczne ukończył w Kaliszu (1957 r.), studium nauczycielskie w Poznaniu (1959 r.). Początkowo był nauczycielem. Potem studiował na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, którą ukończył w 1970 roku.

  Przez 43 lata pracował jako ekonomista.

  Autor tomików: Powroty (1991 r.), Róża spadająca kwiatem (1993 r.), Nagłość chwili (1994 r.), Łąki wyobraźni (1994 r.), Widzieć choćby na chwilę (1996 r.), Być w słowie (1998 r.), Ciągle żywe okno (2001 r.), W zwierciadle źrenic (2006 r.) Oswajanie czasu, Niedosyt istnienia ( wiersze wybrane z lat 1962 - 2007) oraz Spotkanie pragnień (2009 r.)

  Wiersze publikował w antologii współczesnej poezji polskiej: Dojrzewanie w miłości, antologiach Okolicy Poetów, w almanachach poetyckich Morwa (1964 r.), Akcenty (1968 r.), Gałąź serca, Kocham Was, Strofy o Wielkopolsce, w czasopismach: Współczesność (1972 r.), Nurt (1989 r.),Gazeta Młodych, W drodze, Twórczość, Tygodnik Powszechny, Akant, Arkusz, Temat, Okolica Poetów, Literacka Polska, Przewodnik Katolicki, Gość Niedzielny, Asnykowiec, Poezja dzisiaj. Od 1988 roku systematycznie drukował swoje wiersze w Tygodniku Ludowym. W kwartalniku literacko-artystycznym Metafora od 1996 roku drukował wiersze i recenzje książek, w Dzienniku Poznańskim recenzje.

  Publikacje wierszy w prasie poznańskiej (Gazeta Poznańska, Głos Wielkopolski). Audycje i wiersze emitowane w rozgłośni poznańskiej Polskiego Radia - od 1963 roku, w Radiu Merkury (od 1993 r.) oraz w Radiu Emaus (od 2011 r.).

  Współorganizator i juror ogólnopolskiego konkursu "Zanim pochłonie nas ekran" oraz autor wstępu do almanachów prezentujących utwory autorów nagrodzonych i wyróżnionych.

  Współredaktor almanachów poetyckich członków Nauczycielskiego Koła Literackiego Czas nie zapisany, Tętno godzin.

  Współredaktor Spojrzenia, pisma Nauczycielskiego Koła Literackiego w Poznaniu.

  Współorganizator Wtorków literackich prowadzonych przez Koło Literackie działające przy Klubie Nauczycieli w Poznaniu.

  W latach 2004 - 2007 wiceprezes Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych EKO-ART.

  Laureat Poznańskiej Jesieni Poetyckiej w roku 1962 oraz Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w roku 1987(przewodniczący jury – Artur Sandauer, sekretarz Zdzisław Morawski). W roku 2009 książka poetycka Spotkanie pragnień otrzymała nagrodę literacką XXXII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego).

  Za osiągnięcia w poezji i krytyce literackiej Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało mu 16 maja 2006 roku Srebrny Medal Labor Omnia Vincit (Praca wszystko zwycięża). Za szerzenie twórczości poetyckiej wśród dzieci i młodzieży wyróżniony przez wójta gminy Kołaczkowo.

  12 stycznia 2010 roku otrzymał tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz.

  25 marca 2011 roku otrzymał medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Od 27 stycznia 2011 roku jest prezesem Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, w poprzedniej kadencji (2006-2010 r.) był wiceprezesem.

  Ma dwie córki, dwie wnuczki i wnuka.

  Hobby: muzyka klasyczna, malarstwo i podróże.   

 • Anna Kühn-Cichocka
  ANNA KÜHN-CICHOCKA - mgr socjologii. Obecnie na emeryturze. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Pisze wiersze dla dorosłych i dzieci. Uprawia amatorsko malarstwo sztalugowe. Bierze udział w wystawach zbiorowych, jak również miała szereg wystaw indywidualnych w tym jedną w Holandii. Literacki debiut na łamach „Tygodnika Płockiego” w 1977 r. Dotychczas ukazały się następujące książki jej autorstwa:
  Poezja dla dorosłych:
  „Białe Tango” w 1996 r.
  „Gdy lustra milczą” w 2000 r.
  „Miasteczko z widokiem na rzekę” w 2003 r.
  „za płotem…” w 2005 r.
  Dla dzieci:
  Współautorstwo i redakcja almanachu „Wierszolandia” 1996 r.
  Zbiór inscenizacji i wierszy „Teatrzyk Ptyś” 1998 r.
  Wiersze „Niebieski królik” 2006 r.

  Jest laureatką wielu ogólnokrajowych konkursów poetyckich na których wielokrotnie zajmowała znaczące miejsca. Wiersze publikowane były w pismach literackich między innymi „Nawias”, „Poezja dzisiaj”, „Akcent” oraz wydawnictwach zbiorowych miedzy innymi: polsko-niemieckim „Most Poezji”, polsko-angielskim „Ulica Tumska street”. Jej wiersze w tłumaczeniu Sarah Lawson i Małgorzaty Koraszewskiej na język angielski były publikowane w następujących angielskich pismach literackich wychodzących w Londynie: „Acumen” Literaly Journal, „Metamorphoses” Modern Poety In Translation oraz w „P.E.N. International” Nr 1 - 2005 r.

  W internetowej stronie poetyckiej biblioteki South Bank Centre znajdują się wiersze z tomików: „Gdy lustra milczą” „Miasteczko z widokiem na rzekę”.

  W przygotowaniu są kolejne tomiki wierszy dla dorosłych i dzieci.

 • Lech Lament
  Lech Lament - urodzony w Turku 22 luty 1955 r. Wykształcenie średnie techniczne Mieszka w Turku i pracuje w AS PAK w Turku. Jest członkiem Związku Literatów Polskich – Oddział Poznański. Debiut literacki – 1976 rok. Tworzy poezję, twórczość dziecięcą – widowiska, Rodzaje uprawianych sztuk plastycznych to rysunek, grafika, grafika komputerowa, malarstwo, płaskorzeźby, pisze teksty do piosenek i komponuje piosenki.

  Zaprasza na swoją stronę internetową.
  Kontakt e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Publikacje w miesięcznikach literackich
  „Tygodnik Kulturalny”, „Radar”, „Nurt”, „Okolice”, „Życie Literackie”, „Tytuł”, „Integracje”, „Scena”, „Czas Kultury”, „Akant” , „Per-Jodyk”, „ Okolica Poetów”, „ Ślad” , „ Poezja”
  Zbiory wierszy które wydałem
  „LĘK PRZESTRZENI” – Konin 1978 – wyd. Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Koninie i Koniński Klub Literacki.

  „CZŁOWIEK TRAGICZNY ALBO KWIAT UWIKŁANY” – Turek 1986r. Wyd. Turkowskie Towarzystwo Kultury.

  „Z WIEŻY TYBIŃSKIEJ” – Biblioteka „Okolice” – 1988r. Wyd. Staromiejski Dom Kultury w Warszawie i Miesięcznik KKMP „Okolice”

  „BYŁEM UCZNIEM CHRYSTUSA” – Konin – 1994r. Wyd. Wydział Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Koninie.

  „STRATEGIA BEZMIARÓW” – Konin 1998r. Wyd. „Apeks” i Miejska Biblioteka Publiczna w Turku.

  „ ZAPISKI CZRNOKSIĘŻNIKA „ Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna Turku 2006r.

  „ SPRZYMIERZEŃCY KSIĘŻYCA „ Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku 2006r.

  „ JAK PIĘKNIE JEST NA ZIEMI „ wiersze dla dzieci – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku – 2007r.

  „ NIEBO PEŁNE ALG „ – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku – 2008r.

  „PODRÓŻNA MAPA OBIEŻYŚWIATA” – TUREK 2009 – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku

  ,,KRÓLESTWO MODLISZKI” – TUREK 2010 – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku.  Brązowy Medal „ ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS „ Warszawa, dnia 24 kwietnia 2006r.

  Legitymacja nr 492
  MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
 • Dariusz Tomasz Lebioda
  DARIUSZ TOMASZ LEBIODA - ur. 23 kwietnia 1958 roku w Bydgoszczy. Pracuje w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Visiting proffesor The State University of New York at Buffalo (2002). Członek między innymi Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC) i Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Wydał zbiory wierszy: Samobójcy spod wielkiego wozu, Warszawa 1980 [Nagroda - Pokolenie, które wstępuje, Warszawa 1980]; Maria, Bydgoszcz 1982; Najnowszy testament, Bydgoszcz 1983 [Nagroda Imienia Andrzeja Bursy, Kraków 1984]; Na chwilę przed końcem świata, Warszawa 1988; Pole umierającej kraski, Kraków 1988 [Nagroda im. Klemensa Janickiego, Bydgoszcz 1988; Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, Warszawa 1989] Piloci ultrafioletowych dali, Bydgoszcz 1990 [Nagroda „Fantastyki”]; Płacz, moje pokolenie. Wiersze wybrane, Bydgoszcz 1990 [Nagroda Za Najlepszą Książkę Poetycką Roku, Poznań 1990]; Czarna kałuża, Bydgoszcz 1993; Kraina jaskółki, Bydgoszcz 1995; Poemat o gwiezdnym chłopcu, Bydgoszcz 1996; Krew jednorożca. Wiersze symboliczne, Bydgoszcz 1997; Czarny jedwab, Bydgoszcz 1999; Tren nowego czasu. Wiersze mistyczne 1979–1999, Bydgoszcz 1999; Cmentarz niebieskich aniołów. Wiersze generacyjne 1980–1999, Bydgoszcz 2000; Black Silk / Czarny jedwab, na ang. przeł. A. Szyper i S. H. Barkan, Nowy Jork / Kraków 2000; Wiersze o miłości i śmierci, Poznań 2001; Black Silk / Czarny jedwab, wyd. II, Kraków 2002 [Symboliczna Nagroda im. Ryszarda Milczewskiego–Bruno w Dziedzinie Poezji, Poznań 2002]; Череп Картезія, Вибрані вірші 1980 – 2001, przeł. na ukraiński Н. І. Поклад, С. О. Шевченко, Kijów 2002; Descartova lebka, przeł. na czeski L. Martinek, Opava 2003; Czaszka Kartezjusza, Warszawa 2003 [Nagroda Światowego Dnia Poezji – UNESCO, Warszawa 2003]; Kartezijeva lubanja. Izabrane pjesme 1980 – 2000, na chorwacki przeł. J. Nemeth–Jajić, Split 2004; Descartes' Schädel, na niemiecki przełożył K. Grenzler, Kolonia 2005. Proza: Chłopcy z cmentarza Świętej Trójcy, Bydgoszcz 1997. Studia–eseistyka: Mickiewicz wyobraźnia i żywioł, Bydgoszcz 1996 [Symboliczna Nagroda im. Ryszarda Milczewskiego–Bruno w Dziedzinie Eseistyki, Poznań 1999]; Pragnienie śmierci, Bydgoszcz 1996; Przedsionek wieczności. Pośród pisarzy Pomorza, Kujaw i Wielkopolski, Bydgoszcz 1998; Ptaki Mickiewicza i inne artykuły romantyczne, Bydgoszcz 1998 [Nagroda Za Najlepszą Książkę Eseistyczną Roku 1998, Poznań 1998]; Marmur i blask. Studia. Szkice. Artykuły o poezji polskiej od Mickiewicza do Miłosza, Bydgoszcz 2000, wyd. II 2002; Bryłka bursztynu. Literatura – Regiony – Pogranicza, Bydgoszcz 2001; Słowacki. Kosmogonia, Bydgoszcz 2004. Faktografia: Tajemnice życia Karola Wojtyły, Bydgoszcz 1991; Tajemnica papieża, Bydgoszcz 1997; Tajemnica papieża (wyd. III), Bydgoszcz 1999; Tajemnica papieża (wyd. IV), Bydgoszcz 1999; Papina tajna, na chorwacki przeł. J. Nemeth–Jajić, Split 2000; Таємниця Папи, na ukraiński przeł. Н. І. Поклад, С. О. Шевченко, Kijów 2001, Tajemství papeže, na czeski przeł. L. Martinek, Praga 2005. Antologie: Droga do Ashramu. Antologia poezji kontrkulturowej, Bydgoszcz 1998; Klejnoty poezji polskiej. Od Mickiewicza do Herberta, Poznań 2001. Wiersze publikował w „Twórczości”, „Odrze”, „International Poetry Review” (USA) oraz w wielu innych periodykach literackich. Redaktor naczelny kwartalnika filologiczno-artystycznego „Temat”.
 • Stanisława Łowińska


  Stanisława Łowińska urodzona w Ścinawce Górnej (Kotlina Kłodzka koło Wambierzyc), z domu Kochniarczyk. Jest poetką i dziennikarką. Ukończyła kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Dziennikarskie na UJ w Krakowie. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Do 2000 roku pełniła funkcję redaktora naczelnego miesięcznika wielkopolskiej oświaty „Otwarta Szkoła”. Nadal służy kulturze i edukacji, pracuje i publikuje w czasopiśmie „Uczyć lepiej” Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

  Uprzednio przez szereg lat pracowała w „Tygodniku Ludowym”, publikowała w prasie lokalnej i ogólnopolskiej oraz w pismach literackich m.in. w: „Arkuszu”, „Przekroju”, „Tygodniowym Ilustrowanym Magazynie” – „TIM”, „Zielonym Sztandarze”, „Gazecie Zachodniej”, „Gazecie Poznańskiej”, „Expressie Poznańskim”. Realizowała również programy w TV „S” w Poznaniu.

  Swoje utwory publikowała m.in. w wydawnictwach zbiorowych: w almanachu młodej poezji wielkopolskiej „Którzy pamiętali słońce” (Poznań 1982 rok), almanachu poezji nauczycieli „Drugi Puls” (Poznań 1984), almanachu poezji pt. „Przedpole” (Poznań 1986), a także wyborach wierszy „Jan Paweł II w poezji polskiej” (Poznań 1991), „Jesteś” (Poznań 1993), „Antologia poezji konińskiej” (Konin 1996), „Młodość czasem nawrócenia” (Poznań 1997), „Przez wszystko do mnie przemówiłeś Panie” (Poznań 1998) oraz „Cud, który jest”, ( Milicz 2003) – oprac. ks. Wacława Buryły na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Była także pomysłodawczynią i współautorką opracowania historycznego „Jeszcze Polska nie umarła” (Poznań 1997) dotyczącego 200-lecia „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Pieśni nieśmiertelnej” wydanej z okazji jego dwieściedziesiątej rocznicy, (Poznań 2007).

  Od roku 1975 roku jej wiersze prezentowane były na antenie Polskiego Radia. Znajdują się one także w publikacjach Noworudzkich Spotkań z Poezją (od 1994). Wydała tomik poezji „Dotykać serca” (Poznań 1990), bajkę „Kot Fantasta” (Wrocław 1991) oraz zbiór wierszy „Złożyć Słowo” (Nowy Tomyśl 1996).,”Cisza na palcach” (Poznań 2008), „Lepicadło” (Poznań 2010).

  W dziedzinie poezji (na przestrzeni lat 1978-1982) otrzymywała nagrody i wyróżnienia m. in. „Zielonej Wazy” w Poznaniu i Festiwalu Artystycznego Nauczycieli w Lesznie. Natomiast jej publikacje prasowe, dotyczące osób niepełnosprawnych, nagrodziło Stowarzyszenie Walki z Kalectwem.

  Stanisława Łowińska uprawia różne formy poetyckie: pieśni, hymny, fraszki, bajki, kolędy, pastorałki, satyry.

  Władze miasta uhonorowały ją Honorową Odznaką Miasta Poznania – (1986 r.) oraz Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury – (Ministerstwo Kultury i Sztuki, Warszawa 1987 r). W roku 2004 otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2006 roku za wieloletnią działalność na niwie kultury, edukacji i promocji młodych talentów przyznano jej nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2010 roku nagrodę Prezydenta Miasta Poznania a Zarząd Województwa Wielkopolskiego (uchwałą z dnia 9 września 2010 r. Nr 4411/2010) wyróżnił ją Odznaką Honorową Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego (Legitymacja Nr 3459), której wręczenia dokonano 24 maja, w roku 2011 podczas uroczystości 90 – lecia Związku Literatów Polskich Oddziału w Poznaniu (przez wicedyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego).

  Pani Stanisława była też inicjatorką i założycielką Klubu Młodego Dziennikarza przy Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu, który prowadziła przez kilka lat, udostępniając młodzieży redagowanie gazetki festiwalowej „Kurtyna”, ukazującej się w czasie Ogólnopolskich Festiwali Teatrów Szkolnych, jak i udział w audycjach radiowych i telewizyjnych. Młodzi dziennikarze publikowali także w prasie regionalnej i zagranicznej.

  Od kilkunastu lat, w Gminie Łubowo, z jej inicjatywy jest organizowana „Lednicka Wiosna Poetycka”. Każdego roku na Lednicy, w Muzeum Pierwszych Piastów, za jej sprawą rozstrzygany jest konkurs poetycki „O koronę Wierzbową”, którego pokłosie znajduje się w siedmiu tomikach: „Strofy Lednickie” (Poznań 1999), „Daj nam liści do korony, daj powracać...” (Poznań 2002), „Na niemałej wyspie” (Poznań 2003), „Z serca na serce”, ”Imię Wiatru”,( Poznań 2006), „Wianek z chmur”(Poznań 2008), „Świat wysokiej trawy” (Poznań 2010).

  Lednicka Wiosna Poetycka – to nie tylko poezja, to również plenery plastyczne, spotkania z muzyką, z wybitnymi artystami, poetami scen polskich. To także symboliczne sadzenie wierzb w Gaju Poezji na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

  Pani Stanisława Łowińska działa i pracuje na rzecz kultury i oświaty ponad 45 lat, nie ustając ( jak dotąd) w coraz to nowych pomysłach i przedsięwzięciach. Nadal inspiruje młodzież do twórczej pracy nad sobą. Niektórzy z laureatów lednickich spotkań otrzymali stypendia twórcze i wydają swoje tomiki.

   

 • Marek Łukaszewicz

   

  Marek Łukaszewicz

  Studiował ekonomię na Uniwersytecie Łódzkim. Kontynuował naukę w Paryżu w Europejskiej Szkole Biznesu (EBS), gdzie także uczęszczał do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych (ÉNS des Beaux Arts).

  Drukował aforyzmy w „Przekroju”, nowelki w „Nowej Fantastyce” oraz opowiadanie w „Bluszczu”.

  Wydał dwie książki z własnymi ilustracjami – „Terius” i „Nieprzeniknione pragnienie”.

  Jego grafika ukazała się we francuskim miesięczniku „Beaux Arts magazine”.

  Stworzył kilka gier logicznych, w tym Estimę, Prosterno i Basileusa.

  Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Polskiego Towarzystwa Badania Gier.

  Napisał tryptyk „Gniotek a oświecenie” oraz „Baśnie z ziaren kwarcu”.

   

 • Mieczysław Machnicki

  <!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } -->

  Urodził się 11 lipca 1943 roku w Martyszkowcach k. Krzemieńca. Z wykształcenia socjolog, z zawodu dziennikarz. Był sekretarzem "Zwierciadła", "Twojego Stylu" i "Sukcesu". Kierował działem poezji w miesięczniku literackim młodych "Nowy Wyraz” i tygodniku pracy twórczej "Radar". Opublikował jedenaście tomów wierszy: od "Skór" (1969, Ossolineum) po "Rzekę Kilimandżaro" (2008, Nowy Świat)) i zbiór opowiadań “Czysta moralność” (1982, Czytelnik). Jest laureatem nagrody literackiej im. Witolda Hulewicza.Członek Związku Literatów Polskich.

   

  Fot. Jolanta Fabisiak.

   

   

 • Barbara Mazurkiewicz

   

  Poetka, felietonistka i fotografik

  Dotychczasowe osiągnięcia:

  — debiut w Radio Rzeszów, w audycji „Noc z poezją”.
  — coroczne wywiady z radio TRL Lubaczów.
  — cykliczne audycje z poezją w szczecińskim radio „BAKCYL”.

  - cykliczne audycje z poezją w internetowym „Radio Balbek”
  — wiersze i recytacje słuchane są w polonijnym Radiu Kangurek w Australii.
  — nagranie płyty z 32 wierszami w radiu ART w Krakowie.
  — nagranie płyty z 36 wierszami w radiu TRL w Lubaczowie.
  — nagranie płyty/albumu przez Stacha Ożoga.
  — publikacja w antologiach — „Wolni z wyboru”, „Spojrzenia 4” oraz corocznych dla poetów podkarpackich organizowanych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.
  — publikacje wierszy w „Zeszytach literackich”.

  W 2009 roku wydała trzeci tomik poezji „Kroplą drążone” (Kraków 2009). Poprzednie to: „Kamienne miasteczko” (Kraków 2007) i „Za kulisami myśli” (Stalowa Wola 2008). Jej wiersze czytają Polacy poza granicami kraju (m.in. w USA, Kanadzie, Szwecji, Australii, Niemczech, Anglii i Belgii). Raczkowanie zaczęło się na forach poetyckich w Internecie.

  Od 2007 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Wszelakich, gdzie została wytypowana do konkursu na poetę roku, a jej wiersze są drukowane w zbiorowych tomikach.

  Jest członkiem stalowowolskiego Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”, a od 2010 roku członkiem Związku Literatów Polskich /od maja 2011. Komisja Rewizyjna/. Otrzymała wiele dyplomów za uczestnictwo w spotkaniach autorskich z czytelnikami: między innymi od Prezydenta Miasta Przemyśla, a tomik „Kamienne miasteczko” otrzymał wyróżnienie w konkursie na Książkę Roku Województwa Podkarpackiego, organizowanym przez Radio Rzeszów, Pegaz i EMPIK w 2008 roku.

  Teksty poświęcone autorce znaleźć można w Magazynie Publicystyczno-Informacyjnym „Kresowiak Galicyjski”, tygodniku katolickim „Niedziela”, w „Gazecie Jarosławskiej” oraz w „Życiu Podkarpackim”.

  Jest współzałożycielką poetyckiego portalu internetowego E-literaci: http://e-literaci.pl/news.php oraz dziennikarzem portalu twojewiadomosci24.pl. Jej wiersze można znaleźć w serwisie miastoliteratow.com. gdzie została „poetką roku 2011”.

  Zamieszcza je także tygodnik „Angora”

  Drugą jej pasją jest fotografika. Organizuje wystawy i wernisaże swoich prac.

  Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich oddz. Warszawa II

   

  Kontakt elektroniczny

  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

   

   

 • Wiesław Janusz Mikulski

  Wiesław Janusz Mikulski (ur. 12 lipca 1959 w Ostrołęce) - poeta, członek Związku Literatów Polskich.

  Ukończył teologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dzisiejszy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), studia podyplomowe filologii polskiej o specjalności nauczycielskiej w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (dzisiejsza Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora) oraz bibliotekarstwo w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim w Ciechanowie.

  W latach 1987-1992 pracował jako bibliotekarz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce. Od 1992 r. pracuje jako nauczyciel religii równolegle w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz w II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. Od 1994 roku do dnia dzisiejszego naucza jako katecheta oraz polonista w Zespole Szkół Zawodowych Nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce.

  Debiutował jako poeta 2 sierpnia 1992 roku na łamach "Zielonego Sztandaru". Poezje Mikulskiego były publikowane w kilkuset pismach krajowych i polonijnych (m.in. w "POEZJI dzisiaj" /Warszawa/ ,w "Magazynie Literackim" /Warszawa/ , w "Twórczości" /Warszawa/. Twórczość Mikulskiego była prezentowana m.in. na antenie Radia Polonia (Warszawa), Radia Maryja (Toruń), Radia Alfa (Kraków), Katolickiego Radia Warszawa, Radia Rezonans (Sosnowiec), Radia Łódź S.A., Katolickiego Radia As (Szczecin), Radia Emaus (Łódź).

  W. J. Mikulski jest publicystą wielu pism (także w wersji internetowej), m.in. korespondentem "Głosu Katolickiego", tygodnika diecezji łomżyńskiej. Otrzymał od redaktora naczelnego tygodnika ogólnopolskiego "Niedziela" medal "Mater Verbi".

  Został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz przez ministra edukacji narodowej - Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał Nagrodę Zarządu Miasta Ostrołęki i odznakę honorową "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" .

 • Romuald Mieczkowski
  Romuald Mieczkowski ur. w Wilnie. Studiował filologię polską i geografię, estetykę. Debiutował opowiadaniem w 1966. Pracował jako tłumacz, dziennikarz w gazecie codziennej. Od 1980 prowadził dział polski Radia Litewskiego, zmieniając całkowicie charakter audycji. W 1989, na fali pierestrojki, był założycielem cotygodniowego magazynu polskiego „Panorama Tygodnia” (późniejsze „Rozmowy Wileńskie”) w Telewizji Litewskiej, który prowadził do 2002 – aż do zniknięcia z anteny programu w tej postaci.
  Od 1989 redaguje i wydaje pismo o rodowodzie niepodległościowym – „Znad Wilii”, którego podstawowym celem była integracja środowisk inteligencji polskiej. Współtwórca radia o tym tytule. Od 2000 „Znad Wilii” ukazuje się jako kwartalnik (o objętości 160 s.). Pisze felietony również pod pseudonimem Tomasz Bończa. Współpraca m.in. z nowojorskim „Nowym Dziennikiem”, a także z Telewizją Polską, Radiem Polskim, BBC.
  W 1995 założył z Wandą Mieczkowską pierwszą na Wschodzie Polską Galerię Artystyczną „Znad Wilii”, która zrzeszyła wokół siebie artystów Polaków, Litwinów, innych narodowości. Galeria zorganizowała ok. 400 wystaw na Litwie i zagranicą – w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i USA. Odbyły się w niej wystawy plastyków z Polski i innych krajów. Organizowane są tu koncerty, spotkania, wieczory autorskie, promocje książek.
  W latach 2004/5 zorganizował filię tej placówki w Warszawie – Wileńską Galerię Sztuki „Znad Wilii”, jednak inicjatywa nie znalazła zaplecza i od lipca 2006 kieruje Galerią Mazowiecką w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.
  Od 1994 organizuje Międzynarodowe Spotkania Poetyckie „Maj nad Wilią”, które weszły do kalendarza najważniejszych imprez literackich na Litwie. W dotychczasowych ich edycjach wzięło udział ok. 200 literatów zagranicznych. Jeden z pomysłodawców odrodzenia Śród Literackich w Celi Konrada, wchodził w skład ich kolegium w latach 1992-2000 – aż do ich rozwiązania.
  W 1988 był w ścisłym gronie założycieli pierwszej w po wojnie organizacji polskiej – Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie (późniejszy Związek Polaków na Litwie), wchodził w skład jego ZG. Od 2000 – prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa na Rzecz Rozwoju Kultury „Znad Wilii”.
  Autor publikacji, materiałów radiowych i telewizyjnych. Wydał następujące zbiory wierszy: W Ostrej Bramie (Warszawa 1990), Co bym stracił (Kraków 1990), Wirtuozeria grubo po północy (Suwałki 1991), Powrócę; Podłoga w Celi Konrada; zbiór prozy poetyckiej Sennik wileński (Warszawa 1992, 1994, 1995), Sen w ogrodach Moneta (Zielona Góra 1996), Dźwięki ulicy Szklanej (Bydgoszcz 1999), Zbudować łódź (Toruń 2006), Objazdowe kino i inne opowiadania wileńskie (proza); Nikt nie woła (Wilno, 2007 i 2008, Biblioteka Znad Wilii). Opracował antologię poetycką 50 poetów z różnych krajów pt. Przenieść Wilno do serca. Portret miasta (Wilno 2009). Drukował swe utwory w pismach literackich na Litwie, w Polsce i w innych krajach (m. in. „Literatura ir menas”, „Kultūros barai”, „Poezja”, „Twórczość”, „Akcent”, „Borusia”), trafiły one m. in. do pierwszej powojennej polskiej antologii na Litwie Sponad Wilii cichych fal (Kowno 1985), do antologii Współczesna polska poezja Wileńszczyzny (Warszawa 1986), Poezji Polskiej. Antologia Tysiąclecia, (Warszawa 1998), antologii Poezja Ostrobramska (Białystok 1991, 1999 i 1996), antologii Tobie Wilno (Białystok 1992), Antologii Poezji do ćwiczeń i interpretacji, zalecanej dla szkół polskich na Litwie (Wilno 1997), wydania Klejnoty poezji polskiej. Od Mickiewicza do Herberta (Poznań 2001) – na prawach wypisów dla szkół średnich i wyższych uczelni humanistycznych w Polsce.
  Był tłumaczony na litewski, rosyjski, ukraiński, białoruski, angielski, włoski, francuski, węgierski, czeski, arabski i fiński. Sam Mieczkowski tłumaczy z litewskiego, języków słowiańskich. Członek Związku Pisarzy Litwy oraz międzynarodowej grupy poetyckiej Magnus Ducatus Poesis. Tłumaczył utwory z litewskiego, ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego m.in. do wielojęzycznej antologii pt. Magnus Ducatus Poesis – Pokonywanie granic (Wilno, 2007), w której znalazły się wiersze czołowych poetów z Litwy, Polski, Białorusi i Ukrainy i do której wstęp napisał m.in. prezydent Litwy Valdas Adamkus.
  Uczestnik konferencji naukowych w zakresie literatury, kultury i sztuki, problematyki mniejszości narodowych, a także transformacji społecznych – na Litwie, w Polsce, we Włoszech, Francji, w Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i innych krajach. W pokłosiu konferencji w Lyonie, poświęconej 200-leciu urodzin A. Mickiewicza – Adam Mickiewicz – poéte qui unit la Lituanie, la Pologne et la Franc – znalazła się praca Mieczkowskiego Mickiewicz dans les consciences des artistes contemporains en Lituanie (Editions PROFAC, Lyon 1999).
  Laureat nagród – Fundacji Kopernikańskiej w USA, Fundacji Polcul w Australii, Fundacji im. Turzańskich w Kanadzie, im. Sawiczów w Finlandii, Nagrody Czesława Miłosza, wyróżnień, przyznawanych w Polsce m.in.: suwalskiego tygodnika „Krajobrazy” – medalu „Za odwagę w myśleniu i działaniu” – 1988; im. Barbary Sadowskiej; Juliusza Słowackiego; Witolda Hulewicza (dwukrotnie); Dariusza Stolarskiego – Białe Pióro; nagrody KUL; im. Z. Glogera; Fidelis Poloniae, a w 2009 – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Bene Merentibus – Fundacji Wspierania Współpracy Polsko-Litewskiej im. Adama Mickiewicza.
  W 1997 przyznano mu odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 1998 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

  ***
  Romuald Mieczkowski uważa, że współpraca polsko-litewska na niwie kultury wciąż ma charakter deklaratywno-polityczny, nie zaś roboczy i stały. Stąd żenująco mała jest wiedza o współczesnym życiu kulturalnym sąsiednich krajów – m.in. mało przekładów literatury, rzadko odbywają się wystawy, niewłaściwe są stereotypy postrzegania Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce. Działa na rzecz wytworzenia mechanizmów partnerskiej współpracy z polską inteligencją twórczą na Wschodzie na warunkach współczesnych realiów i promocji jej osiągnięć.
 • Danuta Mucha
  Danuta Mucha, z domu Piaseczna, pseud. literacki Adriana Asert (ur. w Łodzi), poetka, tłumaczka, krytyk literacki, autorka książek dla dzieci (w tym dramatu), badaczka literatury dla dzieci i młodzieży. Adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach. Członkini Związku Literatów Polskich (Oddział w Warszawie).

  Urodziła się w Łodzi. Ukończyła Szkołę Podstawową nr 40 w Łodzi, XVIII LO w Łodzi im. Jędrzeja Śniadeckiego. W latach 1974-1979 studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1980-1983 pracowała w Instytucie Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1987-1989 współpracowała z rozgłośnią Polskiego Radia w Łodzi pisząc recenzje literackie. Od 1990 do 1992 roku była redaktorką naczelną łódzkiego wydawnictwa „Egida Westy”. W latach 1994-1999 tłumacz przysięgły języka rosyjskiego w Łodzi. Od 1999 roku członkini Związku Literatów Polskich. Od tego samego roku zatrudniona jako nauczyciel akademicki w Instytucie Filologii Polskiej Filii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Tytuł doktora uzyskała w Uniwersytecie Opolskim.

  Debiut: 17 grudnia 1978 roku na łamach pisma „Odgłosy” wierszem „Okno”.

  Twórczość

  Tomiki
  - Tylko sen (1996)
  - Morze (1998)
  - Cichy śpiew (1998)
  - Motyle słów (2001)
  - We mgle, strofy o zachodach Słońca. Wiersze wybrane i nowe (2003)
  - Kamyki myśli. Sassolini dei pensieri (2004)
  - Kropla. Una gota (2006)
  - Dibujos del alma (2007)
  - Motyli slov (2007)
  - Strofy dla Nowożeńców. Estrofas para Desposados (2008)
  - Taniec traw (2008)

  Książki dla dzieci
  - O tym, jak Mróz ukarał złą Zamieć (1990)
  - O słonku, które nie znało się na zegarku (1990)
  - Baśniowy świat w czterech porach roku (2002)
  - Przysłowia, porzekadła i powiedzenia w opowiastkach (2003)
  - Przebaczenie (dramat dla dzieci) (2004)
  - Bajeczka do czytania jednym tchem przed snem (2004)
  - O królu Drulu i pięknej Karolinie (2004)
  - O strumyku i żabkach, czyli co w trawie piszczy (2004)
  - Posłuchajcie, Duszki, cioci Muszki, czyli o zasadach dobrego wychowania (2004)
  - W baśniowym świecie. In the World of Tales, ( I wyd. 2005, II wyd. 2008)
  - Symfonia słów, (2007)
  - Baśniowy świat w czterech porach roku. Die Marchenwelt in vier Jahreszeiten,(2009)

  Naukowe publikacje książkowe
  - D. Mucha, Danuta Wawiłow (1942 - 1999). Życie i twórczość, Piotrków Trybunalski 2005.
  - D. Mucha, Pozaprogramowe formy kultury literackiej studentów polonistyki (na przykładzie filii Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie Trybunalskim), Piotrków Trybunalski 2006.
  - D. Mucha, Zapomniane lektury dla dzieci i młodzieży, Łódź 2007.
  - D. Mucha, Szkice z literatury powszechnej, Łódź 2008.

  Tłumaczenia (wybór)

  Tłumaczenia z języka rosyjskiego
  - B. Jampolski Moskiewska ulica (1988)
  - J. Brodski Wiersz do motta; Eneasz i Dydona (2003)

  Tłumaczenia z języka hiszpańskiego
  - F. Garcia Lorca, wiersze (1988)
  - F. Garcia Lorca, słuchowisko: Duszo, dobądź kolor miłości! (1989)
  - F. Garcia Lorca, Ziemia; Verlaine; Wszędzie; Stała się zbrodnia w Grenadzie..., „Fraza” (1998)
  - R . Vásquez-Velásquez, wiersze ( 2006 - )
  - M. A. Asturias, Cerbatanero, Zima; Miłość Litania emigranta, (2007)(jako współtłumaczka)
  - Emilia Curras, wiersze (2008)

  Tłumaczenia na j. hiszpański
  - D. Mucha, Dibujos del alma, przekład wolny D. Mucha, Renato Vásquez-Velásquez, Gwatemala-Madryt, (2007)
  - D. Kostewicz, Que sabe el rio, przekład wolny Danuta Mucha, Renato Vásquez-Velásquez, Gwatemala-Madryt, (2008)
  - D. T. Lebioda, La bailarina de reina Hatshepsut, przekład wolny Danuta Mucha, Renato Vásquez-Velásquez, Gwatemala-Madryt, (2008)
  - K. Kusek, Z babcią za rękę. Con abuela de la mano, Gwatemala – Bydgoszcz (2008)

  W 2008 r. została uhonorowana odznaką państwową Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

  strona autorki: www.danutamucha.com.pl
 • Lam Quang My
  LAM QUANG MY (Nguyen Dinh Dung) Urodził się w Wietnamie. Ukończył Elektronikę na Politechnice Gdańskiej. Po powrocie do kraju pracował w Centrum Badań Nauki i Technologii w Hanoi. Do Polski przyjechał w 1989 r. Jest doktorem nauk fizycznych i pracował w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

  Pisze wiersze w języku ojczystym i polskim, przekłada literaturę polską na język wietnamski oraz wietnamską na język polski. Aktywnie uczestniczy w polskim życiu literackim, biorąc udział m.in. w: Warszawskiej Jesieni Poezji, Światowych Dniach Poezji UNESCO, Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu, Krynickiej Jesieni Poezji, Międzynarodowej Jesieni Literackiej Podgórza, Produkcji teatralnej „I Miasto przemówiło” (And the City spoke) w Anglii, Polsce i Italii, Międzynarodowym Festiwalu Wiosny Poezji w Wilnie (Litwa), oraz Międzynarodowym Festiwalu „Poeci bez Granic” w Polanicy.

  Publikował w polskich pismach literackich: „Poezja dzisiaj”, „Literacka Polska”, „Temat”, „Enigma”, „Złote myśli”, „Warsaw Tales” (New Europe Writers Ink), „Znad Wilii” itp... oraz w wielu czasopismach, gazetach, stronach internetowych, antologiach poetyckich polskich i zagranicznych. W roku 2004 opublikował dwa tomy poezji: „Echo” (Polska Oficyna Wydawnicza) i „Doi” (Oczekiwanie) (Wydawnictwo „Kultury i Informacji” w Hanoi). W przygotowaniu następne tomik wierszy i pierwszy tom Antologii polskiej poezji.

  Jest Honorowym Obywatelem Gminy Krasne i Laureatem wielu nagród m.in. Światowych Dni Poezji UNESCO 2006. Jest członkiem Związku Literatów Wietnamskich i Związku Literatów Polskich.

 • Janusz Orlikowski

   

  Janusz Orlikowski urodził się 6. maja 1960 roku w Częstochowie. Poeta, eseista, zajmuje się również krytyka literacką. Nauczyciel matematyki, pracuje w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobrodzieniu. Ukończył studia na Politechnice Częstochowskiej z zakresu mechaniki. Nagrody: Dyrektora Wydziały Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie (1989 r.), I – miejsce za spektakl Posłanie do Nadwrażliwych w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów i Kabaretów w Iławie (1989), RSTK Artur za krytykę literacką (1991), Srebrna Róża Dobrodzieńska nadana przez Radę Miejską w Dobrodzieniu (2004), Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego (2004), Nagroda Starosty Oleskiego Róże Powiatu (2007). Założyciel (1993 r) i redaktor naczelny pisma samorządu i mieszkańców Echo Dobrodzienia i Okolic, współorganizator ( od 1995) Dobrodzieńskiego Święta Poezji oraz organizator Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Laur „Kieszeni Urzędu” dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych.

  Stale współpracuje z ogólnopolskim miesięcznikiem literackim Akant oraz miesięcznikiem Gazeta Kulturalna i pismem Iskra. Wiersze, eseje i recenzje publikował poza tym m. in. w: Twórczości, Życiu Literackim, Radostowej, Obrzeżach, Integracjach, Poezji Dzisiaj, Głosie Nauczycielskim, Aleje 3, Lektura, Własnym Głosem, Okolicy Poetów, Nad Wartą, Siódmej Prowincji, Zielonym Sztandarze ,Śladzie, Horyzontach, Forum Myśli Wolnej, Roczniku Krakowskiego Oddziału ZLP „Proza, proza, proza..”, Literacie Krakowskim, Nihil Novi, Magdalence Literackiej, Koniec wieku, Świadectwie, Znaj.

   

  Publikacje książkowe:

  Monolog niepokorny (arkusz poetycki), Częstochowa, 1988

  Srebrzysty żal (piosenki poetyckie), Częstochowa,1990

  Suknia rzucona w potok krwi (wiersze), Częstochowa, 1992

  Nierozumny diament (wiersze), Częstochowa, 1993

  Geometria światła (wiersze), Kraków, 1994

  Uśmiech za słowo (wiersze), Kraków, 1996

  Martwa natura z pętelką (wiersze), Kraków, 2000

  Wiersze wybrane, Bydgoszcz (2003)

  Nasz siwulek świat, (wiersze), Bydgoszcz, 2005

  Piękno, droga i czas,(wiersze), Bydgoszcz, 2010

   

  Publikacje książkowe (eseje i szkice):

  Radość i dyskoteka, Kraków, 1998

  Status poety, Bydgoszcz, 2008

   

  Członek Związku Literatów Polskich od 1993 r. Autor około dwustu esejów i recenzji opublikowanych w pismach literackich na terenie kraju, głównie ze współczesnej poezji polskiej. Motto poety zaczerpnięte ze słowa Od autora książki Status poety: „Poeta dzieje się poza władzą, jej nie pragnie, pomny zgubnych jej skutków. Często bywa ,że współczesny świat go śmieszy, napawa trwogą, bowiem ten wciąż obliguje wokół pieniądza, władzy i sławy.

   

   

 • Aleksander Nawrocki

  Aleksander Nawrocki (1940), absolwent filologii polskiej, węgierskiej i etnografii na Uniwersytecie Warszawskim. Studia pogłębiał za granicą: Węgry, Rumunia. Uczęszczał na wykłady z filozofii prowadzone przez Leszka Kołakowskiego. Jako pierwszy w świecie obronił pracę magisterską o poezji Czesława Miłosza (1966). Debiutował wierszami w r. 1965 u Stanisława Grochowiaka (tygodnik „Kultura”), którego nazywano księciem poetów. W r. 1966 wydał zbiór wierszy pt. „Rdzawe owoce” dobrze przyjęty przez krytykę. Jest autorem 12 tomów wierszy, + 10 tomów wyborów wierszy wydanych za granicą , 2 tomów opowiadań, powieści „Cień jego anioła”, książki popularnonaukowej o szamanizmie syberyjskim, książki reportażowej pt. „Jak zamordowano Imre Nagya” (powstanie węgierskie 1956r.).

  Tłumaczy z literatur: rosyjskiej, bułgarskiej, ukraińskiej, serbskiej, węgierskiej , fińskiej, angielskiej, francuskiej. Uczestnik wielu prestiżowych międzynarodowych festiwali literackich: Struga /Macedonia/, Warna (Bułgaria), Belgrad (Serbia), Izmir (Turcja), Kair (Egipt), Tver (Rosja), Kijów (Ukraina), Ryga (Łotwa), Wilno (Litwa), Londyn (Wielka Brytania). Laureat 10 międzynarodowych nagród literackich. Od r. 1992 właściciel Wydawnictwa Książkowego IBiS, od r. 1998 redaktor naczelny Pisma „Poezja dzisiaj”. Wydaje głównie literaturę współczesną: polską i zagraniczną, w tym antologie poetyckie: grecka, hiszpańska, węgierska, fińska, rosyjska, ukraińska. Autor i wydawca dzieła – „Poezja Polska – Antologia Tysiąclecia” (3 tomy, 275 poetów, od „Bogurodzicy” do dzisiaj – str. 1800).

  Współredaktor dwujęzycznej antologii poezji polskiej, wydanej w Rosji w serii „Iz wieka w wiek”, prezentującej antologie poetyckie 14 krajów słowiańskich. Od r. 2001 organizator Światowych Dni Poezji pod patronatem UNESCO, na których wybitnym poetom polskim wręczana jest Nagroda „Laur UNESCO”, a zagranicznym Nagroda „Poezji dzisiaj” za przekłady poezji polskiej. Impreza ta trwa 100 dni – zaczyna się w Warszawie, potem w całym kraju, a zakończenie jest we Wilnie. Od 2008 roku organizuje Festiwale Poezji Słowiańskiej. Posiada wiele odznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi. Za upowszechnianie poezji węgierskiej został uhonorowany Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej (2011). Jest laureatem prestiżowych nagród zagranicznych:

  1.Poeta roku 2008 – Nagroda Internetowego Miasta Literatów (USA).

  2.Nagroda Akademii Literatury i Sztuki Słowiańskiej z siedzibą w Bułgarii – za twórczość własną i promowanie literatury słowiańskiej (2008).

  3. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – za wydawanie miesięcznika POEZJA DZISIAJ (2009)

  4.Nagroda Ministerstwa Kultury Federacji Rosji za przekłady wierszy A. Puszkina (2009).

  5. Międzynarodowa Nagroda im. W. Szekspira za twórczość własną – przyznaną przez International Biographical Centre at its Headqarters in Cambridge – England (2009).

  6. “Atlant Słowiaństwa” (2010) Międzynarodowa Nagroda Słowiańskiej Akademii Literatury i Sztuki za działalność na rzecz literatury słowiańskiej.

  7.Dyplom Polskiego Komitetu ds. UNESCO (2010) – za upowszechnianie Światowego Dnia Poezji.

  8.European Award the TREBBIA 2011 – przyznaje międzynarodowa kapituła pod przewodnictwem Vaclava Havla za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury europejskiej.

  9. Gold star – International Award, International Akademia Literary end Art (2011). Azerbejdżan.

  10. Rycerski Krzyż Zasługi dla Republiki Węgierskiej (2011) – przyznany przez prezydenta Węgier.

   

  Książki wydane za granicą:

  Pobune (wybór wierszy) – Karlovac 1989 r. Jugosławia, Wydawnictwo „Osvit”.

  Hlohový náhrdelnik (wybór wierszy) – Republika Czeska 2004 r.,

  Wydawnictwo „Literature&Sciences. Tołkowa amboni (wybór wierszy) – Bułgaria 2009, Wyd. Akademia Literatury.

  Stihotworenija (wybór wierszy) – Rosja 2009, Wydawnictwo Związku Pisarzy Rosji.

  Kłada za utre (wybór wierszy) – Macedonia 2009, Wyd. MAKAVEJ.

  A Balaton melletti Szent György hegyen (wybór wierszy) – Węgry 2009, Wyd. Keszthely.

  Le chant de la tour (wybór wierszy) – Paryż 2010, Wydawnictwo. La source.

  To my Tribesmen (wybór wierszy) – USA.

  Povodac (wybór wierszy) – Serbia, 2010.

  Sevgi Rasmi (wybór wierszy) – Azerbejdżan, 2011.

 • Danuta Perier-Berska
  DANUTA PERIER – BERSKA – urodzona i zam. w Krakowie. Zrzeszona w Związku Literatów Polskich. Debiut poetycki - Dziennik Polski 1999 rok. Autorka tomików wierszy: Słonecznikowa miłość (2000), Ogolona twarz mężczyzny (2004), Dla Ciebie zostałam czarownicą (2005), Niebo we włosach (2006), Śniadanie na Wenus (2007) , Śniadanie na Wenus polsko – esperancki (2008), Jej skrzydła – kroniki poetyckie nr 3 wiersze z lat (2000- 2007) , Smak czasu (2009).
 • Małgorzata Pietrzak
  Małgorzata Pietrzak –poetka, uprawia także krytykę literacką. Obecnie studentka pedagogiki na WSHE we Włocławku . Ur. w 1970 roku w Lubrańcu na Kujawach. Wiersze zaczęła pisać jeszcze w szkole podstawowej, ale zadebiutowała na łamach dwumiesięcznika „Nasze Sprawy” w 2000 roku, a w 2001 roku w „Gazecie Kujawskiej”.
  Publikowała swoje utwory w prasie lokalnej i regionalnej między innymi w „Powiatowym ABC”, „Kronice Radziejowskiej”, „Radziejowianinie”, „Wsi Kujawsko-Pomorskiej”, „Głosie Lubrańca”, „Echu Piotrkowa”, „Kujawach”, „Życiu Włocławka”, „Kurierze Bankowym”, „Kronice Rypińskiej”, „Głosie Wielkopolski”, „Koninianie”, „Refugium”, a także w prasie ogólnopolskiej: bydgoskim „Akancie” i „Temacie”, „Poezji Dzisiaj” w Warszawie, płockim czasopiśmie „Znaj”, łódzkiej „Gazecie Kulturalnej”, „Tygodniku Ciechanowskim”, „Poboczach”, „Własnym Głosem”, „Szafa” i „Obok” . Jej wiersze znalazły się w antologii „Skarbnica współczesnych poetów”, almanachach „Twórcy regionu 4,5,6,7 i 8” (Włocławek) , „Byłem z poezją na Kujawach” (Radziejów), almanachu ogólnopolskim „A duch wieje kędy chce” (Lublin), w książkach pokonkursowych : „Strofy z szuflady” (Choszczno), „W objęciach dobra” (Krośnice), „Z poezją do Unii Europejskiej” (Białaczów), „Odblaski nocy”(Chojnice), „Dom nasz czy ulica…” (Bydgoszcz), „Od serca na grzech chorego” (Wieleń-Poznań), Człowiek i czas” (Kraków), „Człowiek i człowiek” (Kraków), „Wiersze wybrane” (Rypin), „Kujawskie czakramy” (Kruszwica), „Echa z wody” (Kruszwica), „Ślady dotyku” (Kruszwica), „Od rajskiego ogrodu do dzisiaj” (Barcin), „Pieśń dębu przy świecach sosen” (Barcin), „Milowy słup” (Konin 2008, 2009), „O Złoty Klucz Ciechanowskiego Ratusza” (Ciechanów 2009), „”O Rubinową Hortensję” ( Piotrków Trybunalski 2009),„Zaczarowane pióro poezji i prozy” (Aleksandrów Kujawski) i „XVI Wybór wierszy poezji religijnej”( Ludźmierz). Prezentowała swoją twórczość na antenie radia „ W „ i „Gra”, telewizji regionalnej CV24 we Włocławku, a także na Festiwalach Sztuk „Rejs 2007” w Lubostroniu i „Rejs 2008” w Ostromecku.
  Laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich i poetyckich między innymi: w Choszcznie , Radziejowie, Szczecinie, Radomiu, Krośnicach, Białaczowie, Chojnicach, Bydgoszczy, Kruszwicy, Łącku, Płocku, Świeciu, Rypinie, Ciechanowie, Barcinie, Włocławku , Nowym Sączu , Ludźmierzu, Wieleniu koło Poznania, Ostrzeszowie, Aleksandrowie Kujawskim, Piotrkowie Trybunalskim i Koninie. We Włocławku, pod auspicjami NKL, wydała następujące zbiory wierszy : „Serce pełne deszczu” (2001) , „Wiosna spełnionych marzeń” (2002) , „Nim siebie odnajdę” (2002) , „Między ziemią a niebem” (2003) , „Świat taki piękny”(2004) , „Zbieram rosę z traw kujawskich” ( 2005) i „Pieśni kujawskich drzew i pól” (2008) . W „Bibliotece Tematu” wydała zbiór wierszy „Wstęga Mőbiusa” (Bydgoszcz 2008). Współpracuje jako redaktor z kwartalnikami literackimi „SZAFA” i „OBOK” oraz z powiatową gazetą internetową. Pisze również prozę i testy do piosenek. Zajmuje się także promowaniem środowisk twórczych w Lubrańcu. Członkini Związku Literatów Polskich w Warszawie, członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział w Płocku, należy także do Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Obdarzona bogatą wyobraźnią i niezwykłą wrażliwością poetycką oraz intuicją pisze o Kujawach , o miłości , o wierze, o nadziei , o krzywdzie i pięknie.
 • Edmund Pietryk

  Urodził się 9 kwietnia 1938 r. w Orańczykach. W roku 1960 ukończył Wydział Aktorski PWST i F w Łodzi. Po ukończeniu Wydział Reżyserskiego PWST w Warszawie pracował kolejno w teatrach stołecznych, Szczecina, Lublina, Kielc, Opola. Przez 36 lat był aktorem Teatru Polskiego i Teatru Nowego w Poznaniu. Do najważniejszych ról (ok. 50) należy zaliczyć: Wygodnickiego w Klubie Kawalerów M. Bałuckiego (Teatr Powszechny w Łodzi 1960), Leona Birbanckiego i Doktora Hugo w Dożywociu A. Fredry (Teatr Polski w Poznaniu 1962), Wróżbity w Juliuszu i Cesarze W. Szekspira (Teatr Polski w Poznaniu 1994). Reżyserował m. in. tak ważne spektakle teatralne jak: Tango S. Mrożka (Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie oraz Teatr Ziemi Opolskiej 1967), Zbójcy F.Schillera (Teatr Współczesny w Szczecinie 1967) Wieczór białych tańców (spektakl autorski w Teatrze im. S. Żeromskiego Kielce - Radom 1968), Czarująca szewcowa F.G. Lorca (Teatr Ziemi Opolskiej 1969) Dwa teatry J. Szaniawskiego (Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie 1970), Śluby panieńskie A .Fredry (Teatr im. Osterwy w Lublinie 1970), Chłopcy z placu broni F. Molnara (adaptacja i reżyseria -Teatr Nowy w Poznaniu 1973). Edmund Pietryk pracował jako asystent reżysera z E. Axerem (sztuka J. Roszkiewicza Przychodzę opowiedzieć - Teatr Współczesny w Warszawie 1965), z A. Bardinim (sztuka W. Hanley'a Pani dolly ma kochanka - Teatr Współczesny w Warszawie 1965) z J. Szajną (sztuka W. Wandurskiego Śmierć na gruszy - Teatr Ateneum w Warszawie 1966). Przez 18 lat był dziennikarzem, pracującym w Expresie Poznańskim (1972-1978), Tygodniku Kulturalnym (1977, 1979-1983), Wprost (1983-1986), Dzienniku Poznańskim (1994-1999), Poznaniaku (1994-1999). Wiersze, opowiadania, fragmenty powieści publikował w czasopismach kulturalnych (Komena, Tygodnik Kulturalny, Nurt, Gazeta Kulturalna, Kultura, Życie literackie, Akant, Twórczość, Dialog, Odra, Przegląd Kulturalny). Twórczość literacką E. Pietryka recenzowali znani krytycy. Są to m.in. F. Fornalczyk (Gazeta Pomorska - 1966, Miesięcznik literacki, Nurt 1972, Fakty 1978, R.Krynicki (Nurt 1966), J. Ratajczak (Współczesność 1966). Z. Jerzyna (Kultura 1967,1968), B. Zadura (Twórczość 1968), L. Bugajski (Nurt 1980), E. Biela (Nadodrze 1978), T. Olszewski (Życie literackie 1985), E. Bednarz (Miesięcznik Literacki 1988), S. Chyczyński i A. Reiman (Akant 23009).

  Piotr Kuncewicz w Leksykonie polskich pisarzy współczesnych (Warszawa 1995) na str. 109 pisze o twórczości E. Pietryka: "nad wszystkimi dominuje atmosfera moralitetu, przesłanie Pietryka ma wymiar uniwersalny". O autorze jest też informacja w opracowaniu Współcześni polscy pisarze i badacze literatury (tom szósty N-P, str. 353-355, WSiP Warszawa 1999).

  Edmund Pietryk jest autorem - 18 książek poetyckich, wśród których najbardziej znaczącymi są: Ikonowe dzieci (Wydawnictwo Poznańskie 1965), Słone źródła (Wyd. Lubelskie 1971), Szept brzoskwiniowy (Wyd. Poznańskie 1974), Palenie wrzosów (Wyd. Poznańskie 1974), Twarze (Biblioteka Publiczna MiG w Nowym Tomyślu 1996), Zegar czasu 9 wyd. własne 2007), Azyl w Woroneżu (wyd. własne 2007), Zmierzch (wyd. własne 2009), Cisza (2010) - 16 książek prozatorskich m.in. Szczerbate koleiny (LSW Warszawa 1967), Chilijska ostroga (LSW Warszawa 1970), Złota uliczka (Wyd. Poznańskie 1974), Natychmiast szczęście (Wyd. Poznańskie 1977), Maraton sprintera (Wyd. Poznańskie 1978), Stały fragment gry (Wyd. Poznańskie 1981), Człowiek, który jest poniedziałkiem (Wyd. Poznańskie 1986). - 8 sztuk teatralnych w tym: Trzy i pół człowieka (prapremiery w 3 teatrach, w tym w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. prapremiera w teatrze Ateneum w Warszawie 1962 i w teatrach Koszalina 1965), Po północy nie opłaczę (prapremiera w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie 1966), Wieczór białych tańców (prapremiera w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach - Radomiu 1968), Hotel (prapremiera w Teatrze Ziemi Opolskiej 1970). - 23 słuchowisk radiowych emitowanych w Programach I i II Polskiego Radia oraz Radiu Merkury (m.in. Renta prezydenta 1976, Koniec sezonu 1978, Sypnięcie 1979, Boję się dobrej samotności 1981, Ballady o białym worku 1983, Mongolski salon 1991, Preludia 1991).

  Otrzymał nagrody: Nagroda w krakowskim konkursie dramaturgicznym za sztukę Dziesiątka (1961). Pierwsza nagroda w III konkursie debiutów dramaturgicznych Teatru Ateneum w Warszawie za sztukę Trzy i pół człowieka (1962). Laureat konkursu poetyckiego Czerwonej Róży, konkursu nowelistycznego miesięcznika Nurt, nowelistycznego miesięcznika Czas Kultury, na opowiadanie miesięcznika Arkusz. Nagroda w konkursie na utwór dramatyczny - Wiosna Opolska za sztukę Hotel (1969), prapremiera w Teatrze Ziemi Opolskiej. Nagroda im. Stanisława Piętaka za zbiór opowiadań Chilijska ostroga (1971). Nagroda TVP i Poltelu w konkursie na współczesny scenariusz filmowy na utwór Nabój, Młotek, ten trzeci, ten trzeci i co pozostali (1989). Nagroda ogólnopolskiego konkursu na słuchowisko radiowe (1995). Nagroda im. Władysława Reymonta za całokształt twórczości literackiej (1998). Grand Prix w konkursie dramaturgicznym TESPIS 2000 za sztukę Mokre widzenie (Poznań 2001), która miała prapremierę w Scenie na Piętrze ( z Grazyną Barszczewską i Zdzisławem Wardejnem) oraz premiery w Teatrze Woli im. T. Łomnickiego (2001) oraz w Teatrze Polonijnym w Wiedniu. II nagroda w dziedzinie poezji na VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka 2006. Nagroda XXX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za najlepszą książkę poetycką roku -Zegar czasu (2007). Otrzymał Honorową Odznakę m. Poznania i Srebrny Krzyż Zasługi.

  Członek Związku Literatów Polskich od roku 1968. Mieszka w Poznaniu.

      

 • Małgorzata Płoszewska
  Ur. w 1956 w Płocku, nauczycielka, pedagog teatralny, animator kultury, poetka i tłumacz.

  1978 nagroda za grę aktorską – Festiwal Teatrów Jednego Aktora w Zgorzelcu
  1981 nagroda za pracę pedagogiczną na Festiwalu Małych Form Teatralnych Spółdzielni Mieszkaniowych – Toruń
  1998 III. Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Poezji w Wąglanach
  2004, 2005, 2006 wyróżnienia Forum Literackiego Europejskiego Zrzeszenia Autorów Die Kogge za poezję i prozę poetycką.
  2006 wraz z Berdem Kebelmannem otrzymała nagrodę promującą projekt Lyrikbrücken ufundowaną przez DBHW (Niemiecką Akcję Pomocy Niewidomym) w Duisburgu.

  Opublikowała dwa tomiki wierszy: 1999 W pobliżu milczenia i 2000 Kokarda na wietrze. W 2001 przygotowała wspólnie z Fritzem Deppertem dwujęzyczną antologię Most poezji – Poesiebrücke, dokonując obustronnego przekładu, a zawierającą utwory poetów obu miast pertnerskich: Darmstadt i Płocka.
  Kontynuuje własny projekt prezentacji twórczości płockich i darmsztadzkich poetów w obu miastach, czego efektem jest powstanie do roku 2007 czternastu dwujęzycznych programów poetyckich prezentowanych w obydwu miastach.

  Jest również członkiem Związku Literatów Polskich Oddziału w Płocku i Niemieckiego Związku Literatów w Stuttgarcie oraz Europejskiego Zrzeszenia Autorów Die Kogge w Minden.

  Pisze lirykę i prozę, eseje i kulturalno - polityczne reportaże z Niemiec dla Tygodnika Płockiego, zajmuje się przekładem poezji na język polski i niemiecki.

  Redaguje „Listy Die Kogge” oraz dokumentację Forum Literackiego Die Kogge.

  Współpracuje z „Zarysem” Magazynem Kulturalnym w Darmstadt i z „Nawiasem” periodykiem literackim w Płocku.

  Organizuje i reżyseruje wielojęzyczne programy poetyckie z muzyką (ostatni: 20.10.2007 w Minden, „Poszukiwanie słów” z udziałem poetów Manfreda Chobota [A], Brigitte Gyr [F], Bernda Kebelmanna [D] i Piotra Szczepańskiego [PL] w ramach Zjazdu Die Kogge, pod hasłem „Europa – obca ojczyzna”.)

  Do 2007 r. dokonała przekładu i opublikowała poezję i prozę ok. 80 niemieckich i polskich twórców.
  Jej wiersze i przekłady można znaleźć w licznych polskich i niemieckich antologiach.
  Od 2004 pracuje jako tłumacz, opiekun literacki i asystent dla projektu Bernda Kebelmanna Lyrikbrücken, Audio-Art-Projekt prezentujący twórczość niewidomych poetów Europy (m.in. współpraca przy publikacji płyt audio).
  Dwukrotnie mianowana do Nagrody Kultury Prezydenta Miasta Płocka.
  W niemieckim Reutlingen (Badenia Wirtembergia) mieszka od 1985 r.
 • Maria Magdalena Pocgaj
  Maria Magdalena Pocgaj ur. w Poznaniu (1955), z wykształcenia plastyk, jako literat zadebiutowała wierszami w prasie katolickiej (1992). Debiut książkowy (1993). Opublikowała 12 zbiorów wierszy, jest autorką ponad stu tekstów poetyckich – nagrodzonych na XXVII Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu - do albumu fotografii Antoniego Ruta, pt. Wierzby wielkopolskie. Z ważniejszych nagród otrzymała: Brązową Buławę Hetmańską (Białystok 1997), Nagrodę Główną w Ogólnopolskim Konkursie Literacko – Kompozytorskim ( Rumia 1999 i 2008), pierwszą i drugą nagrodę w kolejnych edycjach Ogólnop. Konkursu Poetyckiego – Poeta pamięta ( Kalisz 1999 i 2000), Drugą Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim. „O Laur Łyny”(Olsztyn 2009). Zrzeszona w Związku Literatów Polskich (Zarząd Poznańskiego Oddziału ZLP), w Wielkopolskim Oddziale Stowarzyszenia Marynistów Polskich, w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim oraz w Stowarzyszeniu im. Romana Brandstaettera. Publikowała swoje utwory w licznych almanachach poezji a także w czasopismach literackich i na antenie radiowej. Kilkakrotnie zasiadała w jury ogólnopolskich konkursów poetyckich.

  Odznaczona mianem Zasłużonego Działacza Kultury, Zasłużonego Pracownika Morza oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 • Mirosława Prywer

   

  Urodziła się w Ostrorogu ( woj. poznańskie) w 1941 r. Ukończyła Wydział Fizyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od 1961 r. jest nauczycielką fizyki w szkołach woj. poznańskiego. W latach 1971 – 1982 opiekowała się SKKT – PTTK przy II LO w Poznaniu W latach 1989 – 1992 prowadziła Koło Młodych Poetów, a od 1994 do 1998 była opiekunem Koła Literacko – Teatralnego „ Otwarty Krąg” przy II LO w Poznaniu.

   

  Wiersze publikowała w prasie poznańskiej oraz w wielu almanachach poetyckich. Wydała tomiki poezji :„ Bursztynowy rozsypaniec”( 1990), „ Ptaki nadziei” ( 1993), „ Spóźniony sen”( 1995), „Dotyk szarości”( 1998), „ Podróż liryczna”( 2000), „ Rytm Ziemi”( 2002).

   

  Była redaktorem Almanachu Młodych „ Otwarty Krąg”( I -1995 , II –1997, III – 2006 ) oraz reżyserem montaży słowno – muzycznych ( do własnych scenariuszy): „ Walentynkowy tryptyk”( 1994), „ Cztery pory roku” ( 1995), „ Słowo i światło”( 1995), „ Ptak północy i południa” ( 1995), „ Rekwiem” ( 1995), „ Tunel pamięci” ( 1996), „ Po prostu miłość” ( 1996), „ W poetyckim sadzie” 1997), „ Korowód pamięci”( 1998), „ Świąteczna ulica” ( 1998), „W kręgu serc”( 2006), "Pamięć syci poezję"( 2007), "W ogrodzie pamięci" (2011).

   

  Na 90-lecie II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej zredagowała almanach "Symfonia czasu", który zawiera wiersze absolwentów, uczniów i przyjaciół szkoły.

   

  Była współorganizatorem Międzynarodowych Listopadów Poetyckich (XVIII - XXVII ).

   

  Odznaczona: Złotą Odznaką „ Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży ”(1980), Honorową Odznaką „Za rozwój turystyki i krajoznawstwa” ( 1981), Złotym Krzyżem Zasługi ( 1986 ), Odznaką Honorową „Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego”( 1989 ), Medalem Komisji Edukacji Narodowej ( 1996), Odznaką „Zasłużony działacz kultury”( 2001).

   

  W 1991 r. została laureatką Turnieju Jednego Wiersza XIV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego

   

  Od 1989 roku należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy Kuratorium Oświaty i Wychowania w Poznaniu.

   

  Od 1996 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich. W latach 1996 – 2005 pełniła funkcję skarbnika Poznańskiego Oddziału ZLP.

   

  Jej biogramy znajdują się w wydawnictwach "Kto jest kim w Poznaniu" (1997), "Ich ślad na Ziemi Szamotulskiej" (2001) oraz w polskim wydaniu "Who is who" (2002).

   

 • Borys Russko

   

  BORYS RUSSKO – urodził się 13 września 1929 r. w Białowieży. W 1952 r. ukończył Politechnikę Warszawską. Życie zawodowe związał z Wojskiem Polskim. Zadebiutował w roku 1992. Członek związku Literatów Polskich.

  Jest laureatem nagrody literackiej im. Witolda Hulewicza. Autor kilkunastu tomów wierszy
  i aforyzmów: „Wołanie w Puszczy Białowieskiej”, „Pełzanie po Ciszy”, „Cztery pory roku”, „Powiew puszczy”, „Białowieska arka”, „Przeniesienie mgły”, „Pochylony nad źródłem”, „W płatkach snu”, „Uciekające horyzonty”, „Wiersze dla dzieci”, „Zawirowania”, „Odczytanie znaków”, „W strugach nocy”, „Rozgarniam noc”, „Asymetria”.

  Obecny w antologiach, m.in. w „Wielkiej Księdze Myśli Polskiej” oraz „Księdze 2004. Złote Myśli Ludzi Wielkiego Umysłu, Talentu i Serca. Twórcy Wizerunku Polski”.

   

   

 • Ryszard Podlewski

  Życiorys twórczy: Jako syn Jerzego Podlewskiego, herbu "Bogoria" i Gabrieli Lenartowskiej, - ja Ryszard Władysław Tadeusz Podlewski, urodziłem się 18 marca 1932 roku we Wronkach. Szkołę Podstawową 8 klasową ukończyłem w mieście rodzinnym, a do liceum uczęszczałem, dojeżdżając pociągiem do Szamotuł. Tu w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi zdałem maturę, cały czas wiedziałem,że chcę być dziennikarzem.

  W czasie studiów na Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Poznańskim, debiutowałem fraszkami w "Głosie Wielkopolskim" w Poznaniu. Był rok 1953.

  W roku 1954 stworzyliśmy - Wydział Satyry Uniwersytetu Poznańskiego, który był po prostu Kabaretem Studenckim "Żółtodziób".

  Kabaret dał dwa programy. Do drugiego, całkowicie oryginalnego, gdzie byłem Kierownikiem Literackim, pisałem z dwoma kolegami wszystkie teksty: skeczy, piosenek i fraszek. Drugi program pt. "Otrzęsiny", zdobył na Ogólnopolskim Festiwalu Kabaretów Studenckich w Warszawie trzecie miejsce po gdańskim "Bim-Bomie" i warszawskim STS-ie. W jury byli Kazimierz Rudzki, Zenon Wiktorczyk i Władysław Szpilman. Ten ostatni uznał za najlepsze piosenki właśnie te z kabaretu "Żółtodziób". Fraszki z programu i niektóre skecze wydrukowano w studenckim piśmie "PO PROSTU". W roku 1954 jako student polonistyki, zawarłem związek małżeński ze studentką Wydziału Biologii - Danielą Hatala. Była Ona także jedną z aktorek kabaretu "Żółtodziób", potem jako magister Biologii pracowała, aż do emerytury w Wojewódzkich Stacjach San-Epid - w Kielcach i w Poznaniu. Mamy też dwie Córki: Barbarę i Joannę, które również ukończyły studia wyższe. Barbara jako biolog pracuje, wzorem matki w San-Epidzie, a młodsza o lat 13 Joanna na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie (USA) zdobyła tytuł doktora w r.2008. My po 50 latach małżeństwa otrzymaliśmy "medale za długoletnie pożycie" od Prezydenta R.P.Aleksandra Kwaśniewskiego, wręczone nam na Uroczystości Jubileuszowej przez Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego.

  Po otrzymaniu przydziałów pracy, jako absolwenci U.P. skierowani zostaliśmy, wraz ze Stefanem Mroczkowskim, późniejszym reżyserem TV, zaangażowani w nowej Rozgłośni Polskiego Radia w Kielcach.

  W ciągu 20 lat pracy w Radiu Kieleckim, pisałem teksty do programów satyrycznych, literackich i estradowych, sam byłem także wraz z grupą zawodowych aktorów wykonawcą swoich tekstów. Przez 11 lat byłem wraz ze Stanisławem Fornalem,także polonistą, współautorem „Dziennikarskich i Radiowych Szopek Kieleckich". Wystawialiśmy je zarówno w Polskim Radiu jak i na scenie. Byłem współtwórcą "Kabaretu Dziennikarzy i Aktorów "KA CZKA" w czasie, kiedy Teatr im. Stefana Żeromskiego oraz Studium Aktorskie w Kielcach prowadziła wspaniała para: Irena i Tadeusz Byrscy. Przez 5 lat prowadziłem znane w kraju „Programy Nocnych Kielc", zorganizowałem pierwszy Zlot Słuchaczy tego programu z całej Polski u stóp Łysicy, w Schronisku "Świętej Katarzyny",o którym napisałem także popularną piosenkę, rozpoczynającą zawsze te programy: p.t. "Czarownica z Łysicy"...

  Byłem też autorem pierwszych filmów dokumentalnych o Kielcach, które kręciłem z entuzjastami Amatorskiej Kamery-.Andrzejem Kurbańskim i Czesławem Łosińskim.

  Robiłem też pierwsze zawodowe reportaże telewizyjne z ekipami Telewizji Warszawskiej "na żywo" z województwa kieleckiego,realizowane przy pomocy wozu transmisyjnego,a współautorem był m.in.Ernest Bryl kiedy dotyczyły one tematyki kulturalnej i literackiej.

  Wiatach 1972-73 na Wydziale Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego za pracę pt."Percepcja programów nocnych Polskiego Radia", uzyskałem tytuł magistra.

  Cały czas pisałem fraszki,aforyzmy i drobne utwory satyryczne dla pism w całej Polsce,m.in.do "Przekroju", "Szpilek","Karuzeli", lubelskiej "KAMENY",warszawskiego "Tygodnika Kulturalnego",poznańskiego "Kaktusa",oraz lokalnych pism, wydań niedzielnych.

  Przez wiele lat pisałem pierwsze kieleckie piosenki dla radia i estrady, m.in.teksty piosenek dla zespołów: "Bezimienni" i "Arianie".

  W latach 60-tych byłem współorganizatorem Klubu Literackiego "PONIDZIE", którego spotkania comiesięczne odbywały się w Uniwersytecie Ludowym w Różnicy. Dyrektorem UL był tam pisarz i pedagog Waldemar Babinicz. Przez około 5 lat byłem Prezesem "Ponidzia" i organizowałem wiele spotkań z pisarzami Łodzi, Warszawy, czy Krakowa. Klub opublikował kilka zbiorów poetyckich i kilka tomów prozy m.in. dyskutowanej bardzo żywo powieści Ryszarda Miernika: "Matoł". Za "PONIDZIE" otrzymałem nagrodę ministra kultury, a za reportaże radiowe nagrody m.in. Miasta Kielc.

  W roku 1975 zostałem przeniesiony służbowo do Telewizji Poznańskiej. Mimo, że zawsze na marginesie bardzo intensywnej pracy dziennikarskiej, pisałem utwory satyryczne, drukowane m.in. w poznańskim "Tygodniu" i innych pismach, nie miałem czasu pomyśleć o wstąpieniu do organizacji literackiej. Byłem przez wiele lat członkiem ZAiKS-u Jako autor tzw. "małych form literackich". Należałem i należę do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od r.1960; Tutaj także zdobyłem szereg nagród za felietony i reportaże. Za działalność społeczną odznaczono mnie kolejno :"Srebrnym Krzyżem", a później "Złotym Krzyżem Zasługi".

  W twórczości, uznawanej za literacką, wyspecjalizowałem się w pisaniu aforyzmów. Mimo, że od lat mógłbym już wydawać własne zbiory małych form, poprzestawałem na wyrażaniu zgody na ich przedruki z prasy w licznych antologiach Jak np.:

  "Myśli ludzi wielkich,średnich.... " r. 1959-Warszawa

  "Technika na wesoło" r.1960 -Warszawa

  "Współczesna Aforystyka Polska" r.1984-Łódź

  "Kpinki i docinki" z zapisków o satyrze poznańskiej r. 1989-Poznań.

  "Aforystykon " r. 1992-Opole

  "Aforyzmy polskie" r.2001-Kęty

  "Księga Aforystyki Polskiej" -"Potęga myśli" r.2002-Katowice

  "Aforyzmy Świata" r.2003 -Katowice

  "Aforystyka Polska-Polnische Aphoristic" r.2004-Poznań

  "Księga Aforyzmów" r.2005-Warszawa

  "Wielka Księga Myśli Polskiej" r. 2005-Warszawa

  Pod wpływem poznańskich Kolegów - Satyryków: Włodzimierza Ścisłowskiego oraz Lecha Knopińskiego postanowiłem wydać najpierw część aforyzmów w tomie po polsku i w tłumaczeniu na język niemiecki pt "ROK z VATem" -400 aforyzmów w świetnym przekładzie Włodzimierza Zamlewskiego, nakładem Wielkopolskiej Agencji Literackiej - WAL. Tom ukazał się w r.2006.

  W następnym 2007 roku ukazał się mój tom pt.: "Fraszki,aforyzmy,limeryki" -czyli "DRAKO-róbstwo", także pod auspicjam: W.A.L. - Poznań-Lublin. Pracuję nadal jako dziennikarz w miesięczniku "Nasza Wielkopolska" w Poznaniu,który drukuje m.in. moje felietony z cyklu "Notatki amerykańskie" oraz aforyzmy.

  Za pracę już na emeryturze, otrzymałem odznaczenie oraz tytuł "Zasłużony dla województwa wielkopolskiego", poprzednio byłem tylko - zasłużonym dla miasta Kielc, dla województwa kieleckiego, dla Radia i Telewizji, dla kultury, dla miasta Poznania oraz województwa poznańskiego. Zdobyłem też dziennikarską nagrodę "Srebrnego Ratusza"(poznańskiego). W roku 2007 za pracę organizacyjną w tworzeniu Stowarzyszenia Kombatanckiego "Dzieci z Wronieckich Cel 1939" oraz inicjatywy, polegające na uzyskaniu praw kombatanckich ponad 180 żyjących jeszcze ofiar hitlerowskiego bestialskiego więzienia a potem wywozu dzieci do G.G., otrzymałem "Krzyż Kombatancki", zaś z okazji 75 rocznicy urodzin Medal: za pracę organiczną Tow.im.Hipolita Cegielskiego "LABOR OMNIA VINCIT". Ukończyłem właśnie pracę nad tomem aforyzmów "polsko-angielskich", pt."Notatki Myśli-wego" - „Thoughts Hunter" w tłumaczeniu Córki mojej Joanny Podlewskiej-Ely, przebywającej od lat 20 w Stanach Zjednoczonych. Zawiera on ponad 780 aforyzmów, ilustrowanych rysunkami, odnalezionymi w tekach prac, zmarłego przed laty Artysty Stanisława Mrowińskiego m.in. : "exlibrisów", czy grafik przez Irenę Rychły-Mrowińską. Podsumowuję w tym tomie niejako 55 lecie swej pracy nad aforyzmami.Myślę,że dobrą ku temu okazją była moja 77 rocznica urodzin?

   

   

   

 • Robert Rudiak
  Robert Rudiak (ur. 24 lipca 1966 roku w Zielonej Górze) – poeta, prozaik, publicysta i krytyk literacki. Doktor nauk humanistycznych. Ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze oraz studia podyplomowe na Wydziale Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę doktorską obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
  Redaktor i zastępca redaktora naczelnego pisma studenckiego WSP "Faktor" (1986-1990), pisma młodej inteligencji "Enigma" na Uniwersytecie Warszawskim (1989-1990), miesięcznika społeczno-kulturalnego "Lubuskie Nadodrze" (2002-2003) i redaktor naczelny lubuskiego pisma samorządowego "Region" (od 2009). Współpracuje z pismem literackim „Pegaz Lubuski”. Redaktor literacki wielu książek prozatorskich i poetyckich.

  Publikował artykuły publicystyczne, recenzje krytycznoliterackie, szkice historycznoliterackie i opracowania naukowe m. in. w Komunikatach Nadodrzańskich, Lubuskim Nadodrzu, Pegazie Lubuskim, Pro Libris, Studiach Zielonogórskich, Edukacji Humanistycznej, Slavii Orientalis, Przeglądu Rusycystycznego, Germanistyki i Orbis Linguarum.
  Wiersze i inne utwory ogłaszał na łamach m. in. Studenta, Nadodrza, Iglicy, Gazety Lubuskiej, Zielonogórskiej Gazety Nowej, Głosu Nauczycielskiego, Zachodu, Komunikatów Nadodrzańskich, Zielonogórskiego Informatora Kulturalnego, Pegaza Lubuskiego, Pro Libris, Lubuskiego Nadodrza oraz na antenie Polskiego Radia, Radia Zachód i telewizji Puls oraz TV-51. Był członkiem Klubu Literackiego Lubuskiego Towarzystwa Kultury (1988-1991) i Grupy Działań Artystycznych „Budowa II” (1988-1990). Należy do Związku Literatów Polskich od 1992 roku. Od 1998 r. członek Zarządu Oddziału ZLP w Zielonej Górze. Debiutował felietonem w "Faktorze" w 1987 r. Wydał plakat poetycki Poster ’88 (WSP, Zielona Góra 1988), arkusze poetycko-plastyczne: Austeigen (BWA, Zielona Góra 1988) i Barwy grzechu (WSP, Zielona Góra 1989) oraz tomiki, zbiory wierszy i szkice historycznoliterackie. Wiersze publikował m.in. w almanachu młodej poezji zielonogórskiej Rozpoznani spośród (Zielona Góra-Wrocław1997), w antologiach poezji lubuskiej Mieszkam w wierszu (Zielona Góra 2001) i Słowo do słowa (Zielona Góra 2006) oraz ogólnopolskiej antologii poezji religijnej Krzyż – Drzewo Kwitnące (Warszawa 2000).
  Laureat kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich w kraju i za granicą m.in. w Wiedniu, Warszawie, Częstochowie, Szczecinie, Białymstoku, Olsztynie, Radomiu, Mikołowie, Wąglanach, Świdniku, Radomiu, Lęborku, Siedlcach, Gorzowie Wlkp., Lubinie, Konstantynowie Łódzkim.
  W 1996 roku zbiór wierszy Herodiada nominowany był do nagrody Lubuski Wawrzyn Literacki w dziedzinie poezji, a w 1999 r. jego tomiki poetyckie "Martwy pejzaż osobisty" i "Europa po nocy" zostały wyróżnione w VI edycji Nagrody Literackiej przyznawanej przez redakcję tygodnika "Głos Nauczycielski", natomiast wiersze z tomiku "Przeklęci & święci" przez Wydawnictwo "Anagram" w Warszawie. W 2007 r. otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Zielona Góra.
  Wystawił instalacje plastyczne Austeigen w Galerii PO w Zielonej Górze w 1988 roku oraz Barwy grzechu w Galerii WSP w Zielonej Górze w 1989 roku oraz montaż poetycki Po drugiej stronie unicestwienia w Galerii PO w 1990 roku oraz oparte na jego wierszach przedstawienie Misterium żydowskie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze oraz w Klubie Myśli Twórczej "Lamus" w Gorzowie Wielkopolskim w 1995 roku. Wraz z grupą Budowa II zorganizował m.in. happening Cztery strony w Krakowie (klub Forum) w 1988 r., performance Traktat nihilistyczny w Zielonej Górze (klub Gęba) w 1988 r., spektakl parateatralny Miasto znów nas urodzi w Warszawie (klub Stodoła) w 1989 r. oraz instalacje plastyczne Piramida, Płonąca żyrafa, Sen konia trojańskiego, happeningi Wypadek, Agonia słowa, Głód poezji?, performance Narodziny wszechświata i Traktat nihilistyczny w Świnoujściu podczas festiwalu FAMA w 1989 r.
  Książki poetyckie
  · Unicestwienie (LTK, Zielona Góra 1991)
  · Taniec hipochondryczny (WSP-TK, Zielona Góra 1991)
  · Herodiada (IBiS, Warszawa 1995)
  · Martwy pejzaż osobisty (ZLP, Zielona Góra 1997)
  · Europa po nocy (RCAK, Zielona Góra 1999)
  · Przeklęci & święci (Pro Libris, Zielona Góra 1999)
  · Prywatny koniec świata (ZLP, Zielona Góra 2003)
  · Replika (ZLP-KOKiS, Zielona Góra-Kożuchów 2004)
  · Zaproszenie do samobójstwa (ZLP, Zielona Góra 2007)
  Szkice
  · Cztery dekady. 40 lat oddziału ZLP w Zielonej Górze (wspólnie z J. Koniuszem i A. K. Waśkiewiczem, ZLP, Zielona Góra 2002)
  Powieść
  · Via Crucis (2001, opublikowana w internecie)
 • Maja Rodziewicz-Szynicka

   

  Maja Rodziewicz-Szynicka z domu Maria Rodziewicz herbu „Tarnawa” z gałęzi Oszmiana, zamieszkała w Solcu Kujawskim. Wykładowca metody samokontroli umysłu metodą Silvy. Członek Związku Literatów Polskich Oddziału Warszawskiego. Zadebiutowała w 2001 r wygrywając III Ogólnopolski Turniej Poetów” Biała Lokomotywa - Stachuriada” w Aleksandrowie Kujawskim. Była laureatką wielu konkursów ogólnopolskich, a także międzynarodowych, min. Stypendystka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko- Pomorskiego Departamentu Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego w styczniu 2009r .

   

  Twórczość:

  Jest autorką czterech tomików wierszy:

  Nie dogonią mnie już twoje słowa...”( Bydgoszcz 2002r), „ Nie w twoich dłoniach rozkwitam”( Bydgoszcz 2005r) , „ Anioły nie mokną”( Bydgoszcz 2007r), „Do bezdechu...”(Wydawnictwo Nowy Świat-Warszawa 2009r)

   

  Jej wiersze znalazły się także w almanachach i antologiach wierszy: „ Z poezją w XXI wiek”( Bydgoszcz 2002r, RSTK) ; antologia poezji ekologicznej „ Na najwyższą zieloność”( Barcin 2002r, Stowarzyszenie ekologiczne); „ Z początkiem, ale bez końca...”( II Agon Poetycki „ O wieniec Akantu”, Bydgoszcz 2002r, Instytut Wydawniczy „ Świadectwo”)- na ; „ Jest człowiek i jest Bóg...”( III Agon Poetycki o wieniec Akantu”, Bydgoszcz 2003r Instytut Wydawniczy „Świadectwo”)- ; „ Wybór Wierszy X Konkursu Poezji Religijnej im. Prof. Józefa Tischnera” ( Ludźmierz 2002r, Odział Związku Podhalan w Ludźmierzu) - na stronie ; antologia „Aniołowie i Święci w Polskiej Liryce Współczesnej – „Światłem Będący Zanurzeni w Światłości” ( Kraków 2004r, Wydawnictwo św. Stanisława BM); antologia „ Godzina Dwudziesta Pierwsza Trzydzieści Siedem – Głos Poetów Po Śmierci Papieża Polaka”(Kraków 2005r; Wydawnictwo św. Stanisława BM) ; almanach „ Kujawskie Czakramy”( Kruszwica 2007r, Urząd Miejski w Kruszwicy), „ Na liliowym zboczu”-Wybór wierszy V edycji Międzynarodowego Konkursu „Sen o Karpatach”( Piwniczna Zdrój 2008r), „Wybór wierszy XVI Konkursu Poezji Religijnej im. Ks. Prof. Józefa Tischnera”(Ludźmierz 2008r, Odział Związku Podhalan w Ludźmierzu) , „Wybór wierszy XVII Konkursu Poezji Religijnej im. Ks. Prof. Józefa Tischnera( Ludżmierz 2009r, Odział Związku Poddhalan), Słownik Pisarzy Regionu Bydgoskiego(Bydgoszcz 2008r ,Wojewódzka i Miejska biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy). Poszczególne wiersze były także publikowane w pismach literackich i prasie, min. w „ Gazecie Kulturalnej”, „Ilustrowanym Kurierze Polskim”, „Radostowieski”, „Okolicy Poetów” w „ Znaj „, „Akancie”, „Peryskopie Soleckim”. Wiersze recenzowali min. Leszek Żuliński, Jan Zdzisław Brudnicki, Tadeusz Zawadowski.

   

   

 • Ekaterina Polianskaja
  Ekaterina Wladimirovna Polianskaja urodziła się w 1967 w Leningradzie. Ukończyła tamtejszy Uniwersytet Medyczny im. I.P.Pawłowa, jest lekarzem, specjalistą w zakresie ortopedii urazowej.

  Jej utwory ukazywały się w czasopismach i gazetach - „Нева”, „День и ночь”, „Наш современник”, „Всерусский собор”, „Питер-book”, „Литературная газета”, „Южная звезда”, „Немига итературная”, „Сибирские огни”, „Российская словесность”, „Дружба народов”, „Москва”, „Врата Сибири”, „Всемирная литература”, „Нёман”.

  E.Polianskaja wydała cztery tomiki wierszy - „Бубенцы“ („Dzwoneczki”, 1998), „Жизни неотбеленная нить” („ Niewybielona nić życia”, 2001), „Геометрия свободы” („Geometria wolności”, 2004) i „Сопротивление” („Sprzeciw”, 2007).

  Wiersze E.Polianskiej tłumaczone były na język polski, bułgarski, japoński i angielski. W Polsce przekłady jej wierszy publikowane były w „Gazecie Kulturalnej” i w „Poezji dzisiaj”, w antologiach oraz w zbiorku „Pamięć”, wydanym w 2003 r. w Warszawie jako prezentacja 15 poetów petersburskich z okazji 300-lecia Sankt Petersburga.

  Od 2002 r. E.Polianskaja jest członkiem Związku Pisarzy Rosji.

  E.Polianskaja jest laureatką konkursu „Пушкинская лира“ („Lira Puszkina”, Nowy Jork, 2001) i konkursu im. N.Gumiliowa (2004). W 2005 r. otrzymała nagrodę im A.A.Achmatowej, w 2009 r. – Ogólnorosyjską Nagrodę im. M.J.Lermontowa.

  E.Polianskaja tłumaczyła na rosyjski wierszy poetów polskich i serbskich. Jest także uczestniczką międzynarodowych spotkań poetyckich.

  Grudzień 2009
 • Wiersze nagrodzone w XXXII OKP "O Laur Jabłoni"
 • Karol Samsel
  KAROL SAMSEL (ur. 3.08.1986) - mieszka w Ostrołęce. Członek Związku Literatów Polskich i współredaktor działu „Krytyka Literacka” portalu www.literaci.eu. Członek Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Studiuje polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w „Poetyckim Almanachu Kurpiowszczyzny” (TPO, 2002). Wydał drukiem trzy tomiki poetyckie: „Labirynt znikomości” (TPO, 2003), „Czas teodycei” (TPO, 2007) i „Manetekefar” (Nowy Świat, 2009). Publikował m.in. w „Poezji Dzisiaj”, „Szafie”, „Tekstualiach”, „ZNAJ-u”, „Kozimrynku”, „Zeszytach Poetyckich” i „Znad Willi”. W twórczości szczególnie ważny jest dla niego problem teologii wobec egzystencjalizmu. Aktywny uczestnik życia kulturalnego i recenzent literacki. Jego wiersze przełożono na język bułgarski. Od 2009 r. członek Związku Literatów Polskich.
 • Małgorzata Skwarek-Gałęska

   

  Urodziłam się i wychowałam w Łodzi. Kocham to miasto, choć jest to miłość trudna.

  Z wykształcenia i zamiłowania jestem bibliotekarką. Kontakt z książką i z ludźmi, daje mi wiele zadowolenia a pomoc w wyborze lektury satysfakcję.

  Pełnię funkcję kierownika Filii nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie.

  Moim sposobem na próbę porozumienia ze światem jest poezja. Uważam, że w programach szkolnych powinno być więcej wierszy. A nauczyciele powinni zarażać poezją a nie rozkładać ją na części pierwsze. Chętnie prowadzę w szkołach warsztaty. To dla mnie bardzo pouczające i inspirujące, dla dzieci zaś odskocznia od rutynowych lekcji oraz nauka czytania tekstów poetyckich a czasami pierwsze próby wyrażenia własnych uczuć za pomocą słów.

  Lubię angażować się w różne przedsięwzięcia kulturalne i społeczne.

  Wydałam kilka tomików i zeszytów, prowadzę własny blog: http://www.magiawedrowki.bloog.pl

  W tej kadencji pełnię funkcję sekretarza w Zarządzie Oddziału Łódzkiego ZLP.

   

 • Paweł Soroka

  Paweł Soroka – ur. 3 września 1953 roku w Gnieźnie. Poeta, dziennikarz, politolog i animator kultury oraz działań gospodarczych.

  Uprawia twórczość poetycką, jest autorem czterech tomików wierszy: „Oczyszczenie”, wydany w 1979 r., „Między stolicami”, wydany w 1992 r., „Molo białe i czerwone”, wydany w 1999 r. i „Wyzwalanie wyobraźni. Wiersze wybrane i najnowsze”, wydany w 2010 r. oraz dwóch arkuszy poetyckich ( „Chwila samozatracenia”, wydany w 1976 r. i „Siedemnaście erotyków”, wydany w 2005 r. ). Ponadto jego wiersze ukazały się w kilkudziesięciu czasopismach oraz w kilkunastu almanachach i antologiach, m.in. „Studenckie grupy i kluby poetyckie ( Warszawa 1979 ), „Debiuty poetyckie” ( Warszawa 1980 ), „Realni romantycy 1976 - 80” ( Warszawa 1981 ), „Kształt miłości” ( Szczecin 1994 ), „Księga poetów – księga przyjaciół” ( Szczecin 1998 ), „Dojrzewanie w miłości” ( Radom 2000 ), „Życie z weną” ( Warszawa 2006 ). W 2010 roku wydana została książka pt. „W kręgu Jakuba Wojciechowskiego 1980-2010” autorstwa Stanisława Dymka i Pawła Soroki.
   W roku 2012 został laureatem Nagrody imienia Witolda Hulewicza za całokształt pracy publicystyczno-literackiej i heroiczną obronę polskiego przemysłu.

  Paweł Soroka przewodniczy Radzie Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury, które działają w ponad 20 miastach w różnych regionach Polski (www.rstk.bmino.pl ). W 1993 roku był jednym z założycieli Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, którego jest koordynatorem (Polskie Lobby Przemysłowe jest niezależną organizacją społeczną o charakterze opiniotwórczym i opiniodawczym, artykułującą interesy strategicznych branż polskiego przemysłu – www.plp.info.pl ). Ponadto jest członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Wiedzy Obronnej, wiceprezesem Zarządu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa (TNOiK) oraz członkiem Krajowej Rady Lotnictwa i Rady Budowy Okrętów.
  Paweł Soroka w 1976 roku ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim i w 1985 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW obronił pracę doktorską pt. „Teorie podejmowania decyzji w amerykańskiej nauce o stosunkach międzynarodowych”, która w 1987 roku została opublikowana. W 2006 roku wydana została jego praca habilitacyjna pt. „Strategia bezpieczeństwa zewnętrznego Polski. Proces formułowania”. 23 kwietnia 2008 roku Rada Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.
  Paweł Soroka jest autorem kilkudziesięciu opublikowanych artykułów naukowych. W latach 2003 – 2005 koordynował prace Konwersatorium „O lepszą Polskę”, które opracowało „Raport o stanie państwa i sposobach jego naprawy”, wydany w 2005 r., a w 2010 roku opracowało Raport „Przyczyny i konsekwencje globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego i jego przejawy w Polsce”, wydany w 2011 roku. Ponadto był redaktorem opracowanego wraz z Zespołem Raportu Polskiego Lobby Przemysłowego pt. „Straty w potencjale polskiego przemysłu i jego ułomna transformacja po 1989 roku. Wizja nowoczesnej reindustrializacji Polski”, wydanego w 2012 roku. Jest profesorem nadzwyczajnym dwóch uczelni: Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach i Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej.
   
  Jest także członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, redaktorem naczelnym pisma Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury „Własnym głosem” ( www.wlasnymglosem.pl ), autorem ponad 250 artykułów o tematyce społeczno-ekonomicznej i kulturalnej. W latach 1986 – 90 był członkiem Narodowej Rady Kultury.
   
  Posiada status osoby pokrzywdzonej, nadany przez Instytut Pamięci Narodowej w dniu 14.09.2005 r.(Zaświadczenie nr 5455/05 ). 

 • Wojciech Stańczak
  Wojciech Stańczak o sobie: Urodziłem się w 1949 roku na Mazowszu i stąd się zaczyna moja liryczna Ojczyzna. Poezjuję od lat kilkudziesięciu, acz na pierwszy tomik - Sententia. Wiersze datowane, wybiłem się dopiero w roku 2003. Nie jestem z układów, nie bywam układny... Jeżdżę w góry, raz mnie zawieziono: aż do "internatu" w bieszczadzkim Łupkowie. Ową zsyłkę ojca i najście smutnych na nasz dom mój młodszy syn Jacek przypłacił afazją. Starszy syn Jurek schronił się w górach. Z żoną Anią za górami tęsknimy. Aż do wakacji, gdy już postawię studentom ostatnie oceny z łaciny w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Pułtusku. Dzielimy los i słowniki od wspólnych studiów na filologii klasycznej. Wszelako najwięcej wierszy naszkicowałem w Puszczy Kampinoskiej, gdzie krążymy z Jackiem. Marzy mi się, by każdy kto usłyszy moje poezje, czuł pociechę niczym przy odbiorze Rozgłośni Polskiej Ludzi Pokrzywdzonych. Bo ilu i jakich mamy dziś w Polsce ludzi sukcesu?

  Wojciech Stańczak m. in. ogłosił drukiem: Antyk we współczesnej poezji polskiej 1956-1980, Ossolineum, Wrocław, 1986 (praca doktorska); przekład z angielskiego: Marie Balter, Richard Katz, Dziecko niczyje (książka dla tych, którzy szukają nadziei) Warszawa 2001; Sententia. Wiersze datowane, (2003), Słowik złoci litery lata (Warszawa 2005), Rzecz śpiewna z drewna (Warszawa 2005), a w roku 2009 ukazało się jego tłumaczenie z łaciny Pieśni zwycięstwa nad Moskwą Jana Kochanowskiego.
 • Sun Yuxi


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Sun Yuxi (ur. 1951)- wybitny chiński poeta i dyplomata. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w Rzeczypospolitej Polskiej. Sun Yuxi był gościem honorowym festiwalu XXXIX Warszawska Jesień Poezji (2010)

  (fot. Krystyna Konecka)

 • Roman Tomaszewski
 • Barbara Tylman

  Barbara Tylman – urodziła się 26 czerwca 1947 roku  w Poznaniu, gdzie mieszka do tej pory. W 2001 r. wstąpiła do Klubu Literackiego CK „ZAMEK” (obecnie „Dąbrówka”),  po czterech latach do Koła Literackiego przy Klubie Nauczycieli Miasta Poznania. Od 2007 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Publikuje w prasie poznańskiej w której to zadebiutowała w 2001 roku i w ogólnopolskiej prasie literackiej.  Swoje wiersze przedstawiała w Radiu Merkury i Emaus. Pisze również opowiadania i bajki dla dzieci.

   

   

  Jej twórczość znaleźć można w ponad czterdziestu antologiach, almanachach oraz pokłosiach konkursowych. Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana w zmaganiach poetyckich i literackich, między innymi: Leopolda Staffa (Skarżysko – Kamienna i Starachowice, Józefa Kosakowskiego (Iwkowa), Łucji Danielewskiej (Poznań), „O Laur Klemensa Janickiego” (Żnin) Poezji Ekologicznej (Barcin),O Pierścień Dąbrówki”(Poznań), „Natura moich okolic” (Zielona Góra), „Turnieju Erotyków”(Inowrocław), „Poezji Biesiadnej”  (Leszno), „O Rubinową Hortensję” (Piotrków Trybunalski).

   

  Jest autorką sześciu tomików poetyckich:

  „Zamknięte w przestrzeni” (2004)

  „W samotni czasu” (2005)

  „Dogonić cienie” (2008)

  „Spóźnione powroty”(2009)

  „Niepewność chwil” (2010)

  „Nie zapomnieć” (2014)

  oraz wydanego w 2012 roku  zbioru opowiadań o tematyce kobiecej „ Na przekór…”  

   

  Za swoją działalność odznaczona Medalem 40 - Lecia  Polski Ludowej (1984) i Srebrnym Medalem LABOR OMNIA VINCIT (Praca Wszystko Zwycięża) przyznanym przez Kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego (2011)

 • Wiersze zagranicznych uczestników XXXVII WJP
  Wiersze zagranicznych poetów - uczestników XXXVII Warszawskiej Jesieni Poezji
 • Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

  Magdalena Węgrzynowicz-Plichta


  Poetka urodzona w Warszawie, mieszka w Krakowie; mgr socjologii, pedagog, redaktor, wydawca. W latach 2011-2014 prezes Krakowskiego Oddziału ZLP.

  Na Mazowszu w Sochaczewie, niedaleko Żelazowej Woli, ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu i Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina.

  Tytuł magistra socjologii uzyskała w Krakowie na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a uprawnienia pedagogiczne – po ukończeniu studiów podyplomowych.

  W latach 1987-1994 pracowała jako nauczyciel nauczania początkowego i języka polskiego w Szkole Podstawowej. W latach 1995-1998 pracowała jako rzecznik prasowy i redaktor w Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

  W 1999 r. objęła w Wydawnictwie IDEA stanowisko redaktora wydawnictw medycznych, obecnie jest redaktorem wydawnictw edukacyjnych.

  Od 2004 r. prowadzi własną działalność wydawniczą – Wydawnictwo SIGNO, w którym wydaje współczesną literaturę piękną; w ciągu dekady opublikowała ponad 60 książek.

   

  Od 2014 r. redaktor kwartalnika literacko-kuturalnego LiryDram, do którego pisze artykuły na temat poezji współczesnej.

   

  Obecnie współpracuje z Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, w którym prowadzi warsztaty literackie.

   

  Twórczość:

   

  Autorka sześciu tomów wierszy: „Doznania” (1998), „Anemony” (2003), ,,Łaptaki” (2005), „Kalkomanie” (2007), „Pokolenia” (2009), „Miraże” (2014). Obecnie pracuje na cyklami: „Artefakty” „ Safoniana”, „Sigille”, „Mirabilia”, „Imponderabilie”.

   

  Współautorka cyklicznych antologii: ,,Krakowska Noc Poetów”, ,,Pożegnanie Lata...”, „Bronowicki Karnawał Literacki”, ,,Każdy rodzi się poetą” oraz almanachów ,,Formacji Szesnaście” i wielu innych.

   

  Prozę publikowała we wszystkich wydaniach (czterech) „Literata Krakowskiego”.

   

  Współtwórczyni czterech spektakli poetycko-muzycznych:

   

  - pt.: „Wyspy zaczarowane” (2008) z Wojciechem Węcławem i Maciejem Busiem (ballada irlandzka, gra na flażolecie i kościach)

   

  - pt.: „Pieśni miłosne Mantyli i Kapelusza” (2013) – dialog erotyczny wierszami, inspirowany folklorem hiszpańskim, wspólnie z poetką Anną Pituch-Noworolską i z muzyką Adama

  Hliniaka (gitara klasyczna, flamenco) – premiera: VIII Festiwal Sentir Flamenco w Krakowie

   

  - pt.: „ A może jestem jak Safona” (2014) z Agnieszką Kuk (śpiew, sporan ) i Adamem Kuk (kompozycja)

   

  - pt.: „ A ja powsinoga” (2015) z Barbarą Leśniak (śpiew i kompozycja)

   

  Od 2010 r. Agnieszka Dulny śpiewa wybrane wiersze z debiutanckiego tomu „Doznania” (1998; nakład wyczerpany), do których także skomponowała muzykę.

   

   

  Przynależność do organizacji:

   

  Od 1996 r. należy do „Formacji Szesnaście”, działającej przy Dworku Białoprądnickim w Krakowie i nieformalnej literackiej grupy „Każdy rodzi się poetą”, działającej przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie, która została założona przez redaktora Ryszarda Rodzika w 1995 r.; wspólnie z Anną Kajtochową opracowała i w Wydawnictwie SIGNO wydała dwa rocznicowe almanachy tej grupy (,,Każdy rodzi się poetą”, ,,Każdy rodzi się poetą. Na jubileusz”; od marca 2011 r. do października 2013 r. prowadziła cykliczne miesięczne warsztaty literackie tej Grupy.

   

  Od 2003 r. należy do Związku Literatów Polskich.

   

  Jest członkinią Stowarzyszenia Twórczego POLART, Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości.

   


   

 • Andrzej Walter

  Andrzej Zbigniew Walter – gliwicki poeta i fotografik.

  Członek krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich od roku 2011.

  Urodził się na Śląsku 29 XII 1969 roku w Zabrzu. Mieszka w Gliwicah.

  Ukończył z wyróżnieniem Akademię Ekonomiczną w Katowicach.

  Twórczość artystyczną prowadzi i rozwija dwutorowo. Pierwsza nagroda fotograficzna w konkursie Wydawnictwa Serbin Communications w Los Angeles. Konkurs ten był międzynarodowy i zgłosiło się ponad dwadzieścia tysiący uczestników z czterdziestu krajów świata. Nagrodzona praca została zaprezentowana na wystawie zbiorowej w Los Angeles (Santa Barbara) oraz opublikowana

  w katalogu Best of Photography Annual 2001. Zdobył nagrodę Nowojorskiego Instytutu Fotografii, gdzie eksponowano jego prace. Rozpoczęło to serię wielu wystaw indywidualnych artysty między innymi w rodzinnych Gliwicach, Warszawie, Krakowie ( na Targach Książki oraz w Piwnicy Pod Baranami) czy norweskim Stavanger. W roku 2005 zakwalifikował się do publikacji w prestiżowym katalogu kalifornijskiego wydawnictwa Black&White Magazine edytowanym rokrocznie w nakładzie 300 tysięcy egzemplarzy i dystrybuowanym między innymi w Galerii Domu Aukcyjnego Sotheby’s w Londynie. Jego praca uzyskała wyróżnienie w kategorii koncepcji cyfrowej. Szczegóły działalności artysty można prześledzić na stronie autora w Internecie www.walter.proinfo.pl

  Andrzej Walter poszukuje spójności wyrazu pomiędzy poezją i fotografią. Wydał pięć książek,

  z których trzy pierwsze stanowią tematyczną monografię poetycko-fotograficzną . Ostatnie pozycje

  to już głównie tomy wierszy uzupełnione tłem kilku fotografii.

  Debiut poetycki w roku 2002 we Wrocławiu w ramach serii wydawniczej „Fotografie”,

  gdzie opublikowano trzy wiersze. Publikował też w Gazecie Kulturalnej, Iskrze, Rybnickim Magazynie Kulturalnym. Aktywnie uczestniczy w wieczorkach poetyckich, publikacjach zbiorowych, wielu audycjach radiowych, gdzie prezentował swoją twórczość.

  Artystę tak charakteryzuje profesor Jerzy Poradecki ,edytor i badacz poezji polskiej XX wieku …– „Andrzej Walter , fotograf i poeta chce zamrozić na ułamek sekundy chwile ulotne. Uchwycić sens rzeczy ważnych oraz zgłębić filozoficzne aspekty naszego bytu.” Znakomita krakowska poetka Anna Kajtochowa w roku2007 zauważa: „Możemy dostrzec dbałość o formę. Wyraża się ona doborem między innymi takich środków artystycznych jak: nośna, kontrastująca metafora, przejrzysta kompozycja, przekonująca puenta. Wiersze są pokarmem dla myśli, artystyczna fotografia

  - radością dla oka. W „Punkcie Rzeczy Znalezionych” Leszek Żuliński stwierdza: „Ten tomik to głos bogatej wrażliwości i mądrości. (…)Dlatego poezja Waltera ma swój ciężar światopoglądowy, filozoficzny, etyczny – jest poniekąd regulowaniem busoli, która powinna nam towarzyszyć w mądrości indywidualnej i zbiorowej.”

   

  książki Andrzeja Waltera:

   

  - „Paryż”, maj 2003;

  - „Nastroje”, październik 2004;

  - „Miłość”, październik 2007;

  - „Tam gdzie zebrałem poziomki „ pod redakcją Anny Kajtochowej, czerwiec 2010;

  - „Punkt Rzeczy Znalezionych” pod redakcją Leszka Żulińskiego, czerwiec 2011;

  - "PESEL", Wydawnictwo Pisarze.pl, Warszawa 2013

   

 • Andrzej Wołosewicz
  Andrzej Wołosewicz, rocznik - jak wino - im starszy, tym lepszy, mój 1958. Z dokonań życiowych cenię sobie spokój ducha, który czasami miewam i wszelkie wyjazdy turystyczne z żoną i córką. Z dokonań zawodowych cenię sobie każde doświadczenie, od fizycznej roboty na budowie, poprzez przygodę ze sportem (Polski związek Bokserski - mam brązowy medal z 1983 roku!) po przyjemną harówkę uczelnianą. Z dokonań literackich najbardziej cenię sobie debiut poetycki w Radarze 48/1986, publikację kilku wierszy w Twórczości nr 12/94, debiutancki tomik "Zbytek" (2003r., POW Polska Oficyna Wydawnicza - mówiłem - jak wino...), szybką - bo napisaną w dwa tygodnie - książkę o poezji "Świat według poety" (2005) oraz esej z Myśliwskiego "Traktatu o łuskaniu fasoli" (Migotania i Przejaśnienia, nr 3(12)2006. Za chwilę ukaże się tomik "Prawdziwą podróżą naszego życia jest podróż wewnętrzna' (wyd. Adam Marszałek, Toruń 2007).

 • Anna Elżbieta Zalewska

  Anna Elżbieta Zalewska urodziła się w Izbicy Kujawskiej. Poetka, redaktor, tłumacz literatury niemieckiej i czeskiej, animator życia literackiego. Absolwentka  Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza  w Poznaniu, ukończyła podyplomowe studia w zakresie informacji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim. Język niemiecki szlifowała podczas stypendiów na uniwersytecie w Wiedniu i w Instytucie Goethego w Prien oraz w Monachium (Niemcy). Pracę w zawodzie bibliotekarz podjęła w Bibliotece Raczyńskich, a następnie w szkolnictwie, gdzie uczyła języka niemieckiego. Powróciła do zawodu bibliotekarza w Bibliotece Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Za swoją pracę bibliotekarską otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń  branżowych.


  Debiutowała  wierszem na łamach "Expressu Poznańskiego"  1979 r.; debiut książkowy – zbiór poezji pt. "Warkocz złocisty, pocałunek słońca" (1986)Wydawnictwo Poznańskie. W 1987 roku otrzymała literacką nagrodę Czerwonej Róży. W następnych latach publikuje kolejne zbiory: "Zaklęte koła" (1990), "Do ciebie o mnie" (1991), "Oddech światła" (1993), "Dzban korali" (1994), "Wino życia" (1994), "Magia snów" (1995), "Księżyc Diany" (1996), "Uskrzydlona" (1997), "Przędza lat" (2000), "W przystani ramion" (2001), "Piołunowe ziele" (2003), "Życie na szelkach" (2007) - wersja polsko-niemiecka. W 2010 wydaje  współautorski tom poezji z Barbarą Erdmann "Uliczki marzeń" "Traumstrassen" Tłumaczy poezję niemiecką oraz powieść Henri Waltera pt. "Pelikan" (1992).Wydawnictwo Pallottinum. W 2002 roku przetłumaczyła książkę dziennikarki Aury Miguel  "Tajemnica fatimska a pontyfikat Jana Pawła II" wydaną przez Wydawnictwo Pallottinum.


  Wiersze również publikowała w kilkunastu almanachach poezji  w kraju i zagranicą oraz w prasie, popularyzowano w audycjach radiowych. Poezja Anny E. Zalewskiej tłumaczona jest na  wiele języków, m. in.: japoński, islandzki, rosyjski, niemiecki, angielski, francuski, włoski, ukraiński, wietnamski.


  Współzałożycielka Fundacji Literackiej w Poznaniu. Pełni funkcje prezesa Fundacji Literackiej w Poznaniu od 2003 roku  Aktywnie uczestniczy w działalności Związku Literatów Polskich. Od 2008 r. do 2010 roku była Prezesem Wielkopolskiego Oddziału ZLP.


  Często społecznie uczestniczy w pracach redakcyjnych, w jury konkursów literackich, recytatorskich. Prowadzi warsztaty literackie w szkołach w Wielkopolsce i  kraju. Uczestniczy w międzynarodowych festiwalach poezji (Grecja, Czechy, Warszawa, Polanica Zdrój, Głogów, Małopolska, Poznań). Współinicjatorka i współorganizatorka dorocznego Konkursu Literackiego im. Łucji Danielewskiej w Poznaniu. Jej biogramy znajdują się m.in. w słowniku Cambridge, Wielkiej Księdze Miasta Poznania,  w leksykonie Lesława M. Bartelskiego "Polscy pisarze współcześni 1939-1991",  w encyklopedii biograficznej z życiorysami znanych Who is Who w Polsce i wielu innych publikacjach.


  Wyróżniona odznaką "Zasłużonego Działacza Kultury". Uhonorowana medalem "Za zasługi dla kultury w Wojsku Polskim" oraz  Srebrnym Medalem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego "Labor Omnia Vincit".


  Strona prywatna: www.anna-zalewska.pl

 • Tadeusz Zawadowski
  TADEUSZ ZAWADOWSKI – poeta, krytyk literacki; urodził się 9. 12. 1956 r. w Łodzi, gdzie ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1981 roku mieszka w Zduńskiej Woli, gdzie współtworzył Klub Literacki „TOPOLA”, którego jest nieformalnym liderem i redaktorem większości wydawnictw (w tym serii wydawniczej Biblioteka TOPOLI) oraz interdyscyplinarny Klub Twórczej Pracy „BEZ AUREOLI”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich .Laureat ponad 200 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów literackich. W roku 1997 Niezależna Fundacja Popierania Kultury Polskiej POLCUL FOUNDATION w Sydney( w kapitule zasiadali m.in. Jerzy Giedroyć, Gustaw Herling – Grudziński. Jan Nowak – Jeziorański) uhonorowała go swoją nagrodą za całokształt działalności kulturotwórczej. Debiutował wierszami na łamach tygodnika Radar . Jest autorem ponad 600 publikacji w ogólnopolskiej i zagranicznej prasie literackiej, m.in. w : Tygodniku Kulturalnym, Odgłosach, Okolicy Poetów, Poezji Dzisiaj, Pracowni, Frazie ,Lekturze, Sycynie, Wiadomościach Kulturalnych, Metaforze, Dykcji, Arkuszu, Arytmii, Akancie, W Kręgu Literatury, Gazecie Kulturalnej, Gazecie Wyborczej, Toposie, Magazynie Literackim, Przeglądzie Artystyczno – Literackim, Pograniczach, Śladzie, Studium, Autografie,Szafie, Znaj, Horyzontach oraz serbskich Akt i Svistak. Swoje wiersze i teksty krytyczne publikował w ponad stu pięćdziesięciu antologiach literackich. Wydał tomiki poetyckie: Fotoplastikon (1987), Witraże ( 1991), Demony ( 1992), Przedrośla ( 1994), Listy z domu wariatów ( 1995), O Elizabeth, Berenice i jeszcze innych kobietach (1997), Krajobraz z kroplą w tle (1997), Lustra strachu ( 2000), Ścieżka obok raju (2005), Między horyzontami , (2006)Powrót do domu wariatów (2007). Jego wiersze były tłumaczone na języki: chorwacki, serbski i angielski.
 • Alicja Zemanek
  Absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk nauk przyrodniczych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1992 r. członek ZLP oraz Teatru Poetyckiego „Stygmator”.

  Debiutowała wierszem w 1987 r. w „Poezji”. Nagroda w Krakowskich Dniach Literatury (1985), w konkursie im. J. Śpiewaka (1986 ) i w konkursie DDK „Dworek Białoprądnicki” (1987).

  Jej wiersze ukazywały się m. in. w „Dekadzie Literackiej”, „Echu Krakowa”, „Krakowie”, „Lekturze”, „Ogrodzie”, „Poezji”, „Piśmie Literacko-Artystycznym”, „Studencie”, „Życiu Literackim”.

  Opublikowane tomiki wierszy
  Dzień w którym zniknęłam (Kraków 1990), Wakacje w Krakowie (Kraków 1991), Podobni do zagajnika olch (Kraków 1993), Modlitwa do tęczy (Kraków 1996), Ścieżki Ogrodu Botanicznego (Kraków 2000), Medytacje o zmierzchu (Kraków 2001).

  Autorka ponad 250 prac naukowych i popularnonaukowych dotyczących historii nauk przyrodniczych, zwłaszcza botaniki i biologii, a także relacji przyroda-nauka-kultura.

  Wybrane teksty o twórczości autorki
  I. S. Fiut, Rytmy przemijania, „Słowo” 1991 nr 19
  I.S. Fiut, Kochane smutki i dmuchawce, „Zielone Brygady” 1994 nr 1
  S. Franczak, Rozum i natura, „Magdalenka Literacka” 1995 nr 7-9
  J. Baran, Modlitwa do tęczy. Dziennik Polski 31 VII 1997
  E. Kozakiewicz, Poeta tylko niekiedy chodzi po ziemi... W Ogrodzie Botanicznym. „Krakowski Gość Niedzielny” 1998 nr 31
  J.B.Faliński, Dzielenie się pięknem, „Wiadomości Ekologiczne” 2001 t 47 z. 3
  [...] „Medytacje o zmierzchu”. Alicja Zemanek. „Gość Niedzielny” (Katowice) Nr 2 (13.01. 2002).
  I. S. Fiut, Wiersze z podziemnego ogrodu, „Zielone Brygady” 2002 nr 8
  B. Gruszka-Zych, Ogród szczęśliwy, [W:] Zapisz jako... [Zbiór reportaży]. Katowice 2004, Księgarnia św Jacka, s. 166-172.
 • Urszula Zybura
  Urszula Zybura - poetka, aforystka, autorka haiku, esperantystka, członek Oddziału Wielkopolskiego Związku Literatów Polskich.


  Urodziła się 22. 06. 1952 r. w Kaliszu. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (kierunek pedagogiczno-artystyczny i psychologię). Debiutowała w 1975 roku jako autorka aforyzmów we Wrocławiu. Pisze także utwory teatralne (w 1981 r. miała miejsce prapremiera jej sztuki "Biała Umarła idzie do nieba" w Kaliszu na Scenie Teatru Propozycji ). Współpracowała jako dziennikarz z kaliską prasą, gdzie m.in. publikowała swoje wywiady z ciekawymi ludźmi (m.in. byli to: ksiądz Jan Twardowski, Agnieszka Osiecka, Tadeusz Różewicz, Grzegorz Turnau, Jerzy Połomski, Jan Szczepański, Michał Bajor, Stanisław Sojka, Antonina Krzysztoń). Wymyśliła Kaliski Aforystykon - doroczne spotkania najwybitniejszych aforystów polskich –było 5 edycji. W tym roku impreza ta pod nazwą ,,Śrem się śmieje” będzie miała charakter międzynarodowy i odbędzie się 1 kwietnia – w primaaprilis. Od 1995 r. prowadzi własne wydawnictwo "Kropka", gdzie wdano blisko 40 książek różnych autorów. Dotychczas opublikowała 18 tytułów. Jej utwory przetłumaczono m. in. na język: niemiecki, angielski, włoski, esperanto, grecki i rumuński.

  W 2002 roku założyła "Akademię Szczęścia", w której prowadzi psychoterapię stosując metodę afirmacji - "Słowa, które leczą".

  O jej życiu i twórczości poetyckiej i aforystycznej napisano kilka prac dyplomowych na polskich uczelniach.

  Strona internetowa: http://www.zybura.prv.pl
 • Lidia Żukowska
  Lidia Żukowska - poetka, marszand, reżyser, scenograf. Urodziła się w Sierczy. Ukończyła Studium Kultury i Oświaty. Pełniła kierownicze funkcje w teatrach (Rapsodyczny, 38 Lalki i Maski) oraz galeriach. Powołała do życia sześć galerii plastycznych w Krakowie. Wprowadziła do kalendarium imprez Krakowa „Tynieckie recitale organowe”. Jest pomysłodawczynią teatru Jednego Aktora (30 premier). Autorka pięćdziesięciu scenariuszy – adaptacji dla Teatru Jednego Aktora, telewizji i scen szkolnych. Opracowywała scenariusze i reżyserowała kabarety w Klubie Dziennikarzy w Krakowie, napisała wstępy do 20 katalogów plastycznych i fotograficznych. W 1991 roku założyła wydawnictwo Oficyna Krakowska, wydaje tomiki wierszy, katalogi plastyczne. Członki Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia Twórczego „Polart”, ZLP.

  Wydane tomy wierszy:

  1991 - „Słowa o zmierzchu”
  1994 - „Uwikłana w snach”
  1996 - „Socjuszowe lata”
  1998 - „La sonĝo nefinita” (w jez. Esperanto)
  1998 - „Przenikając fale”
  2000 - „Niczyja jest dal”
  2000 - „Le rêve sans fin” (w jęz. polskim i francuskim)
  2001 - „Nieujarzmiona jesień – Idalia i Bonfiliusz”
  2002 - „Ruda turzyca”
  2003 - „Pragnienie kropli”
  2003 - „Na krawędzi świtu”
  2003 - „Dotyk nieba”
  2004 - „A chciałam o łyżce” (polsko – niemiecki)
  2005 - „Koncert Na Szepty...” (polsko – niemiecki)
  2007 – „Nieujarzmiona Jesień” – Idalia i Bonfiliusz (w jęz. polskim, esperanto, niemieckim, angielskim w druku)

  Prowadzi galerię Kocioł Artystyczny, www.kociolartystyczny.pl, mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Strona Lidii Żukowskiej: www.lidiazukowska.pl
 • Leszek Żuliński
  Urodziłem się w 1949 roku w Strzelcach Opolskich. W Warszawie zamieszkałem w 1967 roku; w 1973 roku ukończyłem studia polonistyczne na UW.
  Debiutowałem na łamach prasy jako poeta w 1971 roku, a jako krytyk - w rok później. Moje książkowe debiuty to: tomik wierszy "Z gwiazdą w oku" (1975) i zbiór szkiców "Sztuka wyboru" (1979). Wydałem dotychczas trzy tomiki poetyckie oraz trzynaście książek krytycznoliterackich. Ta ostatnia dziedzina zdominowała moją aktywność pisarską; uprawiam także publicystykę kulturalną i felietonistykę (stałe felietony prowadziłem w pismach "Fakty", "Sztuka dla Dziecka" oraz w "Aneksie", dodatku kulturalnym do "Trybuny"). Ponadto mam na koncie setki wystąpień radiowych, dziesiątki - telewizyjnych, wstępy lub posłowia do wielu książek innych pisarzy, antologie i prace edytorskie.
  Pracę zawodową rozpocząłem w roku 1973 w ruchu edytorskim (KAW oraz LSW). Potem prowadziłem działy literackie w tygodnikach "Tu i teraz" (1982-1985), "Kultura" (1986-1987) i "Wiadomości Kulturalne"(1994-1998); byłem sekretarzem redakcji miesięcznika "Literatura" (1987-1994), a od 2000 roku pracuję w TVP S.A.
  Jurorowałem w wielu konkursach literackich; przez wiele lat byłem bliskim współpracownikiem Staromiejskiego Domu Kultury; od 1985 roku zasiadam w kapitule Warszawskiej Premiery Literackiej. Od 1980 roku jestem członkiem Związku Literatów Polskich, a od grudnia 2003 w ZG ZLP pełnię funkcję skarbnika oraz wiceprzewodniczącego Komisji Kwalifikacyjnej.
  Z ważniejszych nagród literackich: Nagroda Pióra Czerwonej Róży (1985), Nagroda Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu (1989), Nagroda im. Emila Granata (1993), Nagroda im. Klemensa Janickiego (1995) oraz Wielki Laur XII Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza w Dziedzinie Krytyki (2002).

  Moje "oficjalne" biogramy można znaleźć m.in. w:
  - "Kto jest kim w Polsce", edycja 3, Interpress, Warszawa 1993
  - Lesław M. Bartelski "Polscy pisarze współcześni 1939-1991", PWN, Warszawa 1995
  - Piotr Kuncewicz "Leksykon polskich pisarzy współczesnych", t. II, Graf-Punkt, Warszawa 1995
  - Elżbieta Ciborska "Leksykon polskiego dziennikarstwa", DW Elipsa, Warszawa 2000

 • Bohdan Urbankowski

  BOHDAN URBANKOWSKI (1943) - poeta, dramaturg, filozof; twórca i teoretyk ruchu Nowego Romantyzmu. Kierownik literacki Teatru im. Szaniawskiego w Płocku, wykładowca filozofii na WSEI w Warszawie. W latach 1992 – 2000 prezes odnowionego Związku Literatów Polskich. Prezes Ogólnopolskiego Klubu Poetów, Przewodniczący Rady Programowej Związku Piłsudczyków.

  Urodzony w Warszawie, po Powstaniu wraz z rodzicami wywieziony do Durchlagru w Pruszkowie, po kilkumiesięcznej tułaczce – znalazł się na Śląsku. Do matury mieszkał w Bytomiu, gdzie debiutował jesienią 1957 roku jako laureat konkursu na opowiadanie ogłoszonego przez MRN i Polskie Radio. Nagrodzone Zadanie zostało wyemitowane w 1958 roku i zapoczątkowało krótkotrwałą współpracę autora z bytomskim radiowęzłem. Wyemitowane zostały m.in. audycje: Medalion i Rex, „zdjęty” Cmentarz na północy miasta. Większe sukcesy odnosił jako sportowiec wygrywając kilkakrotnie regionalne turnieje szermiercze (szabla, szpada, rzadziej floret) i zawody lekkoatletyczne (dysk, pchnięcie kulą oraz wielobój lekkoatletyczny juniorów).

   

  Ukończył studia polonistyczne i filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim; poświęcona Dostojewskiemu praca doktorska doczekała się dwóch wydań książkowych (pt. Dostojewski - dramat humanizmów – 1978, 1994), fragmenty przetłumaczono na rosyjski. Po rozbiciu przez władze Konfederacji Nowego Romantyzmu związany z niepodległościowym nurtem opozycji, współredaktor pism i wydawnictw podziemnych (gł. KPN, „Solidarności” i Zw. Piłsudczyków), dziewięciokrotnie usuwany z pracy za działalność polityczną. Był m.in. wykładowcą filozofii, instruktorem sportowym, dziennikarzem i rozwozicielem węgla.

   

  Urbankowski jest czterokrotnym laureatem konkursu na dramat współczesny za: Teatr Kaliguli (1973), Białe ogrody (1974) Jest pan wolny Herr Graf (1975),Trwa jeszcze bal (1986), oraz Nagrody Młodych za sztukę Mochnacki. Sny o ojczyźnie (1981); ma w dorobku scenariusze filmowe i telewizyjne (Nagroda im. Bohaterów Warszawy za O coś więcej niż przetrwanie i za dramat Powstańcy, poświęcony żołnierzom Powstania Warszawskiego - 1981), oraz osiem zbiorów wierszy, za które otrzymał m.in.: nagrodę za najlepszy debiut (W cieniu), nagrodę za najlepszy tom roku (Głosy), Nagrodę im. Słowackiego (12 XII1992, za Erotyk dla następcy, Galerię rzeźb pośmiertnych, III wyd. Głosów), Nagrodę i tytuł Księcia Poetów (1993 za IV wyd. „Głosów” oraz wybór wierszy i dramatów „Chłopiec, który odchodzi”), austriacką Premię Georga Trakla za rok 1992 (za „Głosy”, wręczona 17 III 1993).

  W roku 1998 -za Listy o tolerancji zamieszczane w „Ziarnach” i za książkę o kulturze stalinizmu (Czerwona msza) - otrzymał Laur Posła Prawdy. Urbankowski jest także autorem dwóch syntez polskiej filozofii narodowej: Myśl romantyczna, Absurd - ironia – czyn (1981), książki o polskich nieortodoksyjnych socjalistach Kierunki poszukiwań (1981/83), rozprawy o tajemnicach życia i twórczości Mickiewicza (2002, nominowana do Nagrody Norwida w 2003 r.) oraz monografii o Piłsudskim, wydanej najpierw w drugim, potem w normalnym obiegu pt. Józef Piłsudski - marzyciel i strateg (Nagroda tygodnika „Nasza Polska” 2001). Książka Trzema drogami nadziei (2002) poświęcona życiu, twórczości literackiej i filozofii Karola Wojtyły, przetłumaczona na słowacki została wręczona papieżowi w wersji polskiej i słowackiej (Svätec) przez przew. parlamentu Pavla Hrušovského podczas pobytu Ojca Świętego na Słowacji - latem 2003. Dwukrotny laureat Nagrody im. Hulewicza - za autorską antologię poezji słowackiej Bóg dał mi słowo (2002) oraz za dwujęzyczny tom wierszy Ostrów Pieszczany (2004). Monografia Zbigniewa Herberta Poeta, czyli człowiek zwielokrotniony (2004) otrzymała Nagrodę Światowego Dnia Poezji w 2005 jako najlepsza książka poświęcona poezji.

  Ostatnie publikacje: „Głosy” (2005, 2006 - wersja drukowana i multimed.) nominowana do Nagrody Norwida, Nagroda Hulewicza, Dojrzewanie (2009), Podróże (2010, Nagroda im. Broniewskiego, 2010).

   

  Stypendysta Instytutu Piłsudskiego w N. Yorku i Fundacji Dembińskiego w Paryżu, dwukrotny delegat na zjazdy Ligi Antykomunistycznej (obok Rafała Gan – Ganowicza) w Paryżu i N. Jorku (1989, 1990); w roku 2000 kandydat środowisk niepodległościowych na stanowisko prezesa IPN. W 2002 otrzymał Nagrodę Miasta Płocka za Dramaty Płockie, w 2003 Nagrodę Sejmiku Mazowieckiego za „Dramaty Płockie” i wybór wierszy „Gra z czasem”.

  Kawaler orderu POLONIA MATER NOSTRA EST (11 XI 2002), medalu „Solidarności” Zasłużony w walce o niepodległość i prawa człowieka 13 XII 1981 – 4 VI 1989 (wręczony 13 XII 2001), Medalu Piłsudskiego (11 XI 1995), oraz odznaki Zasłużonego Działacza Kultury - Za pracę w podziemnym ruchu wydawniczym 1982 – 89 (2001). Za działalność na terenie Mazowsza otrzymał kilka listów dziękczynnych, medal Zasłużony dla miasta Ciechanowa oraz Nagrodę Prezydenta Płocka.

   

  Jego wiersze zostały przetłumaczone na kilka języków.

 • Zygmunt Dekiert

  Urodził się 04.02.1946 w Szamotułach, mgr pedagogiki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

  Pierwsze utwory poetyckie powstają latem 1998 r. Od 1999 roku – członek Klubu Literackiego C.K. „ZAMEK” – aktualna nazwa Klubu -„DĄBRÓWKA”.

  W roku 2003 – pierwsze miejsce w Konkursie poetyckim „ Poznań Poetów” - wiersz pt. „ XXI WIEK”, opublikowany w Gazecie Zamkowej – listopad 2003.

  Od tego momentu wiele wierszy doczekało się publikacji w periodykach literackich, np. „Akant”, w Protokóle Literackim, Gazecie Zamkowej, Gazecie Kulturalnej, Wyzwolenie – Obrzeża –itd.Utwory Z. Dekierta zagościły również w almanachu pt. „ARKA” – wydanym w 2005 r. z okazji 35 -lecia Klubu Literackiego C.K. „ZAMEK”, w antologiach poezji: pt. „ ZGODA NA ADOPCJĘ BIEDRONKO” - roku 2006 i „ZA POWIETRZE, JABŁKA I MIŁOŚĆ” – roku 2007 -Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie. W 2007 roku – wiersz pt. „Zagubiony czas” - opublikowano w antologii VII –go Agonu Poetyckiego „Akantu” – pt. „ PIĘKNO JEST PO TO ...”. W roku 2004 – debiut książką poetycką „Afrodyta w zapachu tęsknoty”. Druga książka - pt. „Łza pomarańczy”- zostaje wydana w roku 2006.

  „Dywagacje okazjonalne” – 2008 r. W roku 2008 pojawiają się pierwsze próby prozatorskie i krytycznoliterackie drukowane m. in. w „Akancie”. Jest też autorem tekstów do widowiska muzycznego – „NIEBIAŃSKA MUZYKA” – 05.04.2008 – Wrocław, zorganizowanego po raz pierwszy w Polsce przez brytyjską firmę - KUCHNIA BOGA.

  Strona autora: http://poezjazygmuntdekiert.pl/

 • Kalina Izabela Zioła

  Kalina Izabela Zioła urodziła się i mieszka w Poznaniu. Już w czasach szkoły średniej uczestniczyła w spotkaniach Klubu Literackiego, prowadzonego przez Jerzego Grupińskiegow Centrum Kultury Zamek.

  Debiutowała wierszem w Życiu Literackim w 1970 roku.

  Wiersze poetki publikowane były w wielu czasopismach kulturalnych, takich jak Okolica Poetów, Gazeta Kulturalna, Poezja Dzisiaj, Protokół Kulturalny, Pro Libris, Własnym Głosem, Akant, Kurier Wileński, Znad Wilii, Metafora, Temat, Tygiel , LiryDram oraz  „Gexarm”(Armenia) i „Wiestnik 21” (Bułgaria) a także emitowane wielokrotnie  na antenie radia Emaus oraz  w programach telewizyjnych.

  Wydała dotychczas cztery książki poetyckie:

  „Srebrny motyl”          Wydawnictwo Literackie i Naukowe RADWAN 2010 r.

  „Przez chwilę”            Wydawnictwo Literackie i Naukowe RADWAN 2011 r.

  „Kwaśne winogrona”  Wydawnictwo Literackie i Naukowe RADWAN 2012 r.

  „Okno niepamięci”      Wydawnictwo Biblioteka Tematu 2013 r.

  Książka „Kwaśne winogrona” została w 2012 roku wyróżniona Nagrodą Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej.

  Tom „Okno niepamięci” został wyróżniony w Konkursie na Najlepszą Książkę Poetycką Roku 2013 podczas XXXVI Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

  Poetka otrzymała też za niego Symboliczną Nagrodę Ryszarda Milczewskiego – Bruna w Dziedzinie Poezji w 2013 roku „Duże Piwo Grzane z Łyżką”.

  Wiersze Kaliny Izabeli Zioła tłumaczone były na język niemiecki, rosyjski, ukraiński, litewski, macedoński, ormiański, serbski, węgierski, szwedzki,esperanto, angielski i bułgarski.

  Jeden z wierszy przetłumaczonych na język serbski znalazł się wśród wierszy – laureatów, wyłonionych w konkursie „Garavi Sokak” w Serbii i został później opublikowany w almanachu pokonkursowym.

  Także kilka jej wierszy tłumaczonych na język serbski, znalazło się w antologii wielojęzycznej „Miłość według twórców słowiańskich”.

  W 2012 roku ukazała się płyta zatytułowana„Magia”, zawierająca 16 piosenek z jej tekstami. Muzykę do tej poezji spiewanej skomponował Tomasz Bateńczuk.

  Wiersze Kaliny Izabeli prezentowane są na antenie Radia Emaus. Ostatnio nagrana została audycja radiowa „Choć przez chwilę” - miłosny dialog z jej tekstami i piosenkami.

  W poznańskiej telewizji ONTV bierze cyklicznie udział w programach kulturalno – poetyckich, gdzie nie tylko prezentuje swoją twórczość, ale przede wszystkim promuje innych poetów, nie tylko członków poznańskiego oddziału ZLP, ale również poetów z innych stowarzyszeń, jak i niezrzeszonych.  ,

  W sierpniu 2012 roku Kalina Izabela Zioła została zaproszona przez Sewastopolską Telewizję do udziału w audycji kulturalnej. W udzielonym tam wywiadzie szeroko opowiadała o poezji polskiej i polskich poetach (wywiad był w języku rosyjskim).

  Jest również krytykiem literackim. Jej recenzje publikowane są  w wielu czasopismach i portalach internetowych. Stale współpracuje z największym literackim e-tygodnikiem  internetowym Pisarze.pl.

  Kalina Izabela Zioła zajmuje się współorganizowaniem literackich konkursów dla dzieci i młodzieży „Młode Pióra” w Klubie Literackim „Dąbrówka”, którego jest członkiem.

  Aktywnie uczestniczy w organizacji Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

  Uczestniczy też czynnie w festiwalach międzynarodowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą (dla przykładu „Maj nad Wilią”, :Emigra”).

  Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało jej w 2013 roku Srebrny Medal „Labor Omnia Vincit”.

  Jest Asystentem Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.